شستشوی بدنه قایق با واترجت صنعتی

قرارگیری مداوم قایق و کشتی بر روی آب احتمال نشت آلودگی ها، انواع جرم و رسوب و جلبک بر روی بدنه را افزایش داده و علاوه بر اینجاد ظاهری نازیبا می تواند موجب آسیب به بدنه قایق و  کشتی شود. به منظور پیشگیری از این امر لازم است تا بعد از هربار استفاده از قایق و یا به صورت هفتگی نسبت به حذف مواد آسیب زننده به بدنه اقدام شود. یکی از مناسب ترین دستگاه ها و تجهیزات برای از میان برداشتن آلودگی از قسمت های مختلف بدنه قایق و کشتی، استفاده از دستگاه کارواش صنعتی است. شستشوی بدنه قایق با واترجت صنعتی علاوه بر افزایش سرعت نظافت امکانات فراوانی را در اختیار کاربر قرار می دهد.

اقدامات لازم به منظور شستشوی بدنه قایق با دستگاه کارواش

شستشوی بدنه قایق با استفاده از دستگاه واترجت صنعتی بسیار ساده است، تنها کافیست تا پس از تهیه دستگاه مناسب مراحل زیر را را دقت انجام دهید:

- تخلیه قایق

پیش از هر اقدامی لازم است تا محل مناسبی برای شستشوی قایق انتخاب نمایید. امکان دسترسی کاربر به تمامی بخش های قایق و داشتن فضای کافی برای حرکت و جابه جایی آسان وی می تواند فرایند شستشو را تسهیل بخشد. ممکن است در بعضی بندرگاه ها قسمت مشخصی از اسکله برای شستشو و نظافت قایق ها در نظر گرفته شده باشد. مرحله بعدی که باید قبل از شستشوی بدنه قایق با واترجت صنعتی انجام دهید، خارج کردن هرگونه شیء قابل حرکت در قایق است، هر نوع سایبان، صندلی، فرش و... را از قایق خارج کرده و با بستن تمامی درب و پنجره ها و درچه های ورودی، عملیات شستشوی بدنه قایق با کارواش صنعتی را آغاز نمایید.

- انتخاب ماده شوینده مناسب

در قدم بعد لازم است تا از یک ماده شوینده مناسب با جنس قایق استفاده شود. برای حذف هرچه بهتر آلودگی های چرب و روغنی، جرم و رسوب، گل و لای و موارد بسیار دیگر می توان از مواد شوینده صنعتی مناسب استفاده کرد تا به این ترتیب فرایند جداسازی آلودگی ها از سطح با سرعت بالاتری انجام شود. باید به این نکته توجه داشت که به منظور جلوگیری از آسیب به بدنه قایق ماده شوینده نباید بیش از 5 تا 10 دقیقه بر روی بدنه قایق باقی بماند.

- آغاز شستشوی بدنه قایق با واتر جت صنعتی

یکی از مهم ترین مراحل برای شستشوی بدنه قایق و کشتی با واترجت صنعتی انتخاب برس و یا نازل مناسب است. باید توجه داشت که نحوه خروج آب از دستگاه و پاشش آن برسطح در کیفیت شستشو بسیار تاثیرگذار می باشد. به این منظور می توان از انواع برس های چرخشی برای شستشوی عمیق رسوب و جرم استفاده کرد. برای مناطق با تجمع زیاد جلبک و سایر رسوبات عمیق، بهتر است از برس شوینده استفاده شود. برس ها با سست کردن پیوند میان ذرات آلاینده، فرایند شستشوی بدنه قایق با واترجت صنعتی را تسهیل می بخشند. همچنین از برس می توان برای شستشوی بخش های زیرین بدنه کشتی و قایق استفاده نمود بدون اینکه نیازی به خم شدن باشد. به این نکته توجه کنید که در صورت استفاده از نازل، بهتر است شستشو از بالا به پایین در حالی انجام پذیرد که نازل به صورت عمود بر سطح قرار دارد.

- آبکشی

به منظور آبکشی نهایی و برای جلوگیری از آسیب به بدنه قایق فاصله مناسب با قایق را حفظ نمایید و از فشار کم استفاده کنید. یک نازل تخت و استاندار علاوه بر اینکه می تواند در مرحله شستشو برای حذف آلودگی های معمول مناسب باشد به هنگام آبکشی نیز بسیار کارامد است. در نتیجه بهتر است که یک نازل تخت با زاویه 40 درجه تهیه نمایید.

- شستشوی عرشه

شستشوی بدنه قایق با واترجت صنعتی هنگامی که به مرحله شستشوی عرشه می رسد نیازمند احتیاط کامل است، حفظ زاویه 90 درجه نازل با سطح و شروع شستشو از مرکز به اطراف و لبه ها باید در دستور کار قرار گیرد. یک نازل 65 درجه به دلیل کم کردن فشار آب خروجی و پوشش دهی مساحت گسترده انتخاب مناسبی است.

- پایان شستشو

در پایان شستشوی قایق با واترجت صنعتی اطمینان حاصل کنید که تمامی بخش ها از جمله درز و شکاف های بدنه، تایر، بخش های زیرین، موتور و تمامی قسمت ها از آلودگی پاک شده است. برای افزایش هرچه بیشتر کیفیت کار، بهتر است پس از پایان شستشو قایق با واترجت صنعتی اجازه دهید که قایق برای 2 روز کامل خشک شود و سپس با استفاده از واکس و مواد جلادهنده از رنگ بدنه محافظت کرده و درخشندگی لازم را به بدنه قایق بازگردانید.

 

درخواست اطلاعات بیشتر