زنگ بری با سندبلاست

فلزاتی که در مجاورت اکسیژن آب قرار می گیرند و فاقد لایه های محافظ هستند، دچار اکسیداسیون یا به عبارتی زنگ زدگی و خوردگی می شوند؛ بدان معنا که در محیط های مرطوب و نمناک فلز به راحتی با اکسیژن آب ترکیب شده و لایه ای قرمز رنگ روی سطح فلز نقش می بندد. هنگامی که به فلز مدت زمان کافی داده شود، زنگ زدگی و خوردگی به سرعت گسترش یافته و در نهایت فلز فرو می ریزد. گروه های فلزی مانند آهن و فولاد کاربردهای بسیار زیادی دارند و چون برای کاربردهای طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرند، حفظ و نگه داری آن ها اهمیت دارد. برای جلوگیری از زنگ زدگی لایه های محافظ بر روی سازه و اجسام فلزی اعمال می کنند و در صورت زنگ زدگی نیز باید هر چه سریع تر برای رفع زنگ زدگی اقدام شود تا از پیشرفت آن جلوگیری به عمل آید.


عملیات زنگ برداری

حذف بخش های زنگ زده فلزات با روش های مختلفی امکان پذیر می باشد و برای این کار همواره باید بهترین روش گزینش شود. یکی از بهترین روش های زنگ برداری روش سندبلاست با آب است که نتیجه ای فوق العاده برای زنگ بری بر جای می گذارد.


سندبلاست با واترجت صنعتی چیست؟

سندبلاست به وسیله واترجت های صنعتی دارای فشار کاری 200 تا 500 بار انجام می گیرد که بر حسب شدت آلودگی قابل انتخاب هستند. پس از انتخاب واترجت صنعتی با فشار کاری مناسب تجهیزات لازم برای کار سندبلاست شامل نازل سندبلاست، لنس سندبلاست و شیلنگ مکش ذرات ساینده در کنار دستگاه قرار می گیرد. لنس و تفنگی واترجت صنعتی به نازل سندبلاست متصل می شود. این نازل از سوی دیگر به شیلنگ مکش متصل شده و سر دیگر شیلنگ مکش درون ظرف یا مخزن مخصوص ماده ساینده قرار می گیرد.


چگونگی زنگ بری با سندبلاست

با روشن شدن دستگاه واترجت صنعتی ، ذرات ساینده مکش شده و با جریان آب پر فشار ترکیب می شود و بر روی سطح دارای زنگ زدگی پاشش می گردد. ترکیب ذره ساینده با آب فشار قوی خارج شده از واترجت به سطح ضربه وارد کرده و پیوندهای لایه های زنگ زدگی را با سطح فلز از بین می برد. انتخاب دستگاه واترجت صنعتی بر حسب فشار به عمقی یا سطحی بودن لایه های زنگ زدگی بستگی دارد.


مزایای استفاده از سندبلاست برای زنگ بری

روش سندبلاست با واترجت صنعتی نسبت به سایر روش های زنگ بری روش بهینه و کارآمد به شمار می آید و نتایج بهتر و مطلوب تری را به دست می آورد. مزایای منحصر به فرد این روش برای زنگ بری عبارت اند از:


حذف کامل و با کیفیت زنگ زدگی

از مهم ترین مزیت های دستگاه سندبلاست در فرآیند زنگ بری می توان به کیفیت بالای عملیات اشاره نمود به صورتی که بر اثر قدرت بالای آب و ذرات ساینده لایه های زنگ زدگی کاملاً از روی سطح فلزی حذف می شوند. سندبلاست در مقایسه با روش شیمیایی (مصرف مواد شیمیایی برای زنگ بری) کیفیت و کارایی بسیار بالاتری دارد.


سرعت عمل بالا

سندبلاست با واترجت صنعتی از سرعت بسیار بالایی برخوردار می باشد به صورتی که عملیات زنگ بری را در کوتاه ترین زمان ممکن به انجام می رساند. با توجه به این که وجود زنگ زدگی در صنعت یک پدیده نامطلوب است و زمان کافی برای حذف آن وجود ندارد، روش سندبلاست جایگزینی ایده آل برای روش های وقت گیر و انرژی بر است و فرآیند مورد نظر را با سرعت بالا تکمیل می نماید.


سازگاری با محیط زیست

زنگ بری با استفاده از مواد شیمیایی مضرات مخصوص به خود را دارد، از جمله این که به سلامت کاربرد آسیب رسانده و علاوه بر آن اثرات زیست محیطی نامطلوب بر جای می گذارد. هم چنین هنگام استفاده از شوینده فوق فشار قوی آب بیشتری مصرف خواهد شد و فشار کاری بالاتری لازم است. در روش سندبلاست خشک نیز حجم بالایی از گرد و خاک در هوا و محیط پراکنده می شود که مشکلات زیادی را به دنبال دارد. این در حالی است که در روش سندبلاست با آب هیچ گونه ماده شیمیایی مصرف نمی شود و در نتیجه به سلامت کاربر و محیط زیست آسیب نمی رسد، در هوا گرد و خاک و آلودگی پراکنده نمی شود و جمع آوری ضایعات به جا مانده با استفاده از یک دستگاه جاروبرقی آب و خاک امکان پذیر می باشد. 

گالری تصاویر

زنگ بری با سندبلاست زنگ بری با سندبلاست زنگ بری با سندبلاست

درخواست اطلاعات بیشتر