آماده سازی سطوح با واترجت صنعتی

آماده سازی سطوح بتنی و سیمانی یکی از فرآیندهای مهمی است که برای احیای این سطوح انجام می گیرد و در نهایت سطحی با کیفیت بالا و صاف بر جای می ماند که درجه زبری مناسبی دارد. در عملیات آماده سازی سطوح بتنی و سیمانی لایه های نامطلوب و معیوب حذف شده، تخلخل ها از بین می رود و شرایط برای پوشش دهی جدید فراهم می شود. آماده سازی سطح بنا به دلایلی صورت می گیرد که مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد.


رنگ آمیزی و پوشش دهی دوباره (پرداخت سطوح جدید)

اگر یک سطح بتنی یا سیمانی به پوشش و رنگ آمیزی جدید نیاز داشته باشد، باید هر گونه لایه اضافی شامل گرد و غبار، روغن و گریس و دیگر آلودگی ها و ناخالصی ها از میان برداشته شوند و بخش هایی که زبر هستند و ناهمواری بسیار دارند هموار شوند. این امر سبب می شود پوشش جدید به خوبی و با کیفیت بالا بر روی سطح قرار گیرد و همواره میان رنگ و پوشش با سطح زیرین پیوند محکم برقرار شود. خلل و فرج و شیارهای موجود بر روی یک سطح مانعی برای رنگ آمیزی با کیفیت است و لازم است تا حد امکان درزها و تخلخل ها حذف گردد.


حذف رنگ و پوشش قدیمی (پرداخت دوباره سطوح پرداخت شده)

ممکن است سطح بتنی یا سیمانی از پیش پرداخت شده باشند اما با گذشت زمان نیاز به بازسازی پیدا کرده و باید مجدداً رنگ آمیزی شوند. بنابراین قبل از پوشش دهی تازه، سطوح باید آماده سازی شوند تا اگر لایه های پیشین با لایه های جدید ناسازگار هستند مشکلی به وجود نیاید. انواع آلاینده ها و جرم هایی که بر روی سطوح قدیمی وجود دارند رنگ و پوشش جدید را تحت تأثیر قرار داده و از کیفیت آن می کاهند. هم چنین اگر بخش هایی از سطح دچار آسیب یعنی پوسته پوسته، ترک و شیار شده باشند، چسبندگی رنگ و پوشش را با سطح اصلی سست می کند.


حذف آلودگی (پرداخت سطوح بدون پرداخت قبلی)

سطوح بتنی و سیمانی که پرداخت نشده باشند، پتانسیل بالایی برای آلوده شدن دارند و سطوح کف نیز به دلیل رفت و آمد زیاد و ریزش پسماند، ضایعات و زباله بیشتر در معرض آلودگی قرار می گیرند. تخلخل، شیارها و درزهایی که روی یک سطح بتنی یا سیمانی مشاهده می شود و نتیجه پرداخت نشدن هستند، شرایط را برای تجمع آلودگی ها را فراهم می کنند. علاوه بر این پستی بلندی های سطح نه تنها پوشش دهی دوباره را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه عملیات نظافت عمومی را نیز با اختلال رو به رو می سازد. به طور کلی سطوحی که هیچ گاه پرداخت و لایه برداری نشده اند، کیفیت بسیار پایینی دارند و برای نظافت و رنگ آمیزی جدید باید آماده سازی شوند.


سیمان پاشی

برای آن که بتن یا سیمان تازه پاشیده شده با کیفیت هر چه بهتر بر روی سطح زیرین قرار گیرد و بیشترین استحکام و پیوند را با سطح داشته باشد، لازم است سطح زیرین به درستی آماده سازی شده باشد. به این ترتیب لایه برداری مناسب و از بین بردن شیارها و بخش های متخلخل ضرورت دارد.


آماده سازی سطوح با روش های متداول

به منظور آماده سازی سطوح بتنی و سیمانی تکنیک های خاصی وجود دارد که به طور معمول مکانیکی هستند. متداول ترین روش ها برای لایه برداری از سطوح عبارت اند از: سایش یا همان کفسابی، پاشش ذرات سایشی مانند شات بلاست، روش شیمیایی اچ کردن و ... . هر چند روش هایی که به آن اشاره شد پرکاربرد هستند اما باید توجه داشت که کیفیت و کارایی مناسبی ندارند، امکان آسیب دیدن سطح زیرین وجود دارد و طی فرآیند لایه برداری حجم بالایی از ضایعات ایجاد می شود که سلامتی کاربر و دیگر افراد را به شدت تهدید می کند. به همین منظور روش مناسب و کارآمدی هم چون واترجت صنعتی جایگزین می گردد.


کاربرد واترجت صنعتی برای آماده سازی سطوح بتنی و سیمانی

یکی روش های نوین و کارآمدی که امروزه برای آماده سازی سطوح مورد استفاده قرار می گیرد، به کارگیری دستگاه های واترجت صنعتی می باشد. دستگاه واترجت صنعتی هر گونه آلودگی و کثیفی را از میان بر می دارد و از طرف دیگر لایه های اضافی مانند رنگ، رزین، اپوکسی، سیمان، زنگ زدگی، آلاینده های شیمیایی، روغن و گریس و سایر جرم ها را حذف نموده و سطحی صاف و مناسب بر جای می گذارد. این روش که در صنایع گوناگون به کار می رود، مزیت های بسیار زیادی به همراه دارد:


کیفیت بالا

برای آماده سازی سطوح ضروری است پروفایلی فاقد میکروترک ها، ناهموار و بدون قاعده فراهم شود تا میان لایه های زیرین و لایه های جدید پیوندهای محکم ایجاد گردد. لایه برداری با واترجت صنعتی چنین بسترهایی را فراهم می کند و در نهایت آماده سازی سطوح با کیفیت بسیار بالا انجام می گیرد.


ایمنی و سازگاری با محیط زیست

بهره مندی از دستگاه های واترجت صنعتی برای آماده سازی سطوح مزیتی مهم به همراه دارد و آن ایجاد نشدن گرد و غبار و ذرات سیلیس است و بنابراین در مقایسه با سایر شیوه های مکانیکی ایمنی بیشتری برای افراد خواهد داشت. واترجت صنعتی آلودگی صوتی کمتری دارد و به دلیل آن که ضایعات با آب ترکیب می شوند آلودگی بسیار کمتری در محیط باقی می ماند.


سرعت عمل بالا

یکی از مزیت های منحصر به فرد و مهم دستگاه های واترجت صنعتی سرعت بالای آن می باشد. سطوح کف، دیوارها و ... به وسیله این روش در کوتاه ترین زمان انجام می گیرد. به منظور آماده سازی سطوح توسط دستگاه واترجت صنعتی تجهیزات ویژه و مخصوصی برای این کار طراحی و تولید شده است که حاصل آن افزایش سرعت و بازدهی بالای عملیات می باشد.


آسیب نرسیدن به سطح زیرین

روش واترجت صنعتی برخلاف شیوه های مکانیکی در هنگام عملیات لرزش ایجاد نمی کند و در نتیجه آن بر روی سطح زیرین ترک و میکروترک به وجود نخواهد آمد و سطح اولیه کاملاً سالم و بی عیب و نقص باقی می ماند.

گالری تصاویر

آماده سازی سطوح آماده سازی سطوح آماده سازی سطوح آماده سازی سطوح آماده سازی سطوح

درخواست اطلاعات بیشتر