اسکرابر

اسکرابر یا کفشوی صنعتی ، از جمله دستگاه های مکانیزه برای شستشو و نظافت صنعتی می باشد که به منظور انجام هم زمان عملیات شستشو و خشک کردن زمین مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی اسکرابر ها از سه بخش اصلی برس زنی ، سامانه مکش و مخازن آب تمیز و آب کثیف تشکیل شده اند. اساس کار شستشو در اسکرابر ها با پاشش آب و مواد شوینده از مخزن آب تمیز و برس زنی آغاز می گردد، پس از برس زنی آب کثیف و آلودگی های باقی بر روی سطح، توسط تی و سامانه مکش جمع آوری شده و به مخزن آب کثیف منتقل می شوند. به طور کلی، ماشین آلات شستشوی کف یا همان دستگاه های کف شوی صنعتی در مدت زمان کوتاه و با سرعت بالا به پاکیزه ساختن و برقراری نظافت پیوسته و بهداشت در محیط هایی با پوشش اپوکسی، سنگ، سرامیک، پارکت، بتن و ...  کمک می نماید. دستگاه های کفشوی صنعتی به طور کلی بر اساس ویژگی های مختلف تقسیم بندی می گردند. شناخت صحیح نسبت به این تقسیم بندی ها نه تنها می تواند در خرید یک دستگاه مناسب بسیار مؤثر باشد بلکه تاثیر بسزایی در افزایش بهره وری و سود آوری کسب و کار دارد. به منظور اشنایی بیشتر با دستگاه های زمین شوی صنعتی ، در ادامه به بیان آن ها خواهیم پرداخت :


طبقه بندی دستگاه های اسکرابر صنعتی و کارایی آن در محیط های مختلف

اسکرابر ها بر اساس ویژگی هایی نظیر منبع تغذیه، شیوه هدایت، ظرفیت مخزن و ... تقسیم بندی می گردند؛ توجه به این ویژگی ها، راهنمای مناسبی در خرید اسکرابر یا کفشوی صنعتی مناسب با نیاز های نظافتی محیط می باشد. خرید اسکرابر صنعتی بصورت اصولی موجب افزایش عمر مفید دستگاه و بهره وری کامل از آن می گردد. اصلی ترین طبقه بندی دستگاه های کف شوی صنعتی عبارتند از:

نحوه هدایت

به طور کلی دستگاه کف شوی صنعتی (اسکرابر) بر اساس نوع هدایت دستگاه، به دو دسته ی اسکرابر دستی و اسکرابر خودرویی (سرنشین دار) تقسیم بندی می گردند . بر اساس محیط کاری و مساحت محیط مورد نظر ، هر کدام از مدل ها مزیت و ویژگی خاص خود را دارا می باشد .

1- اسکرابر  صنعتی بدون سرنشین (دستی )

اسکرابر بدون سرنشین (دستی) زمین شوی صنعتی

این مدل از دستگاه مجهز به دسته بوده و کاربر با قرار گرفت در پشت دستگاه، آن را در مسیر مورد نظر هدایت می نماید. در این مدل ها، با حرکت رو به جلوی دستگاه و شستشوی کف توسط کفشوی عمل نظافت و صورت می پذیرد. حرکت رو به جلوی دستگاه در سری مدل های دستی با ظرفیت مخزن پایین بر اساس نیروی اعمال شده توسط کاربر به وقوع می پیوندد. اما با بیشتر شدن حجم مخزن و در افزایش وزن دستگاه، اسکرابر دستی مجهز به موتور حرکتی می باشد تا با اعمال نیروی به مراتب کمتر دستگاه را هدایت و به نظافت و شستشوی محیط هایی با مساحت کم و یا محدودیت های عبوری مانند محیط های با چینش متراکم وسایل و قفسه ها نظیر سوپر مارکت ها و انبار ها بپردازد و به سبب برخورداری از ابعاد مناسب و کوچک و  قدرت مانور بالای دستگاه زمین شوی صنعتی ، کاربر تسلط مناسبی بر دستگاه داشته و در سطحی به مراتب بالا تر نظافت و پاکیزگی پیوسته ی این محیط ها را فراهم می سازد.  


2- اسکرابر صنعتی  سرنشین دار (خودرویی)

 اسکرابر سرنشین دار (خودرویی) زمین شوی صنعتیاسکرابر خودرویی مجهز به صندلی بوده و کاربر بر روی  محل تعبیه شده نشسته، و توسط فرمان دقیقا مشابه اتومبیل به هدایت و کنترل دستگاه می پردازد . در محیط های با مساحت بالا نظیر صحن مساجد، فضای داخلی پارکینگ ها و … ، بهره مندی از اسکرابر های خودرویی به جهت سرعت و پهنای کاری بیشتر نسبت به مدل های دستی ، مناسب تر می باشند . علت برتری کفشوی خودرویی نسبت به سری مدل دستی عموماً به جهت پهنای شستشوی بیشتر و ظرفیت مخازن بالاتر می باشد که بازده و راندمان کاری کف شوی صنعتی را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد.

منبع تغذیه

به طور کلی و به سبب فعالیت و بهره گیری از اسکرابر صنعتی در محیط های مسقف و یا محیط هایی با محدودیت آلایندگی، منبع تغذیه زمین شوی ها انرژی الکتریکی می باشد که می تواند کابلی و یا باتری دار باشد. هم چنین در برخی از مدل های دستگاه اسکرابر هر دو مدل باطری دار و کابلی موجود می باشد تا بر اساس نیاز و تقاضای مشتریان، دستگاه مورد نظر ارائه گردد.

1- اسکرابر کابلی 

اسکرابر کابلی کف شوی صنعتیاسکرابر کابلی شامل زمین شوی صنعتی دستی (بدون سرنشین) می شوند، که به طور مستقیم از برق شهری جهت تامین انرژی مورد نیاز خود تغذیه می نماید. نتیجه ی حاصل از بهره گیری از اسکرابر کابلی، اتصال پیوسته به منبع انرژی دستگاه بوده و نگرانی بابت اتمام شارژ دستگاه وجود ندارد. همچنین به سبب حذف باتری از ساختار این اسکرابر ها، وزن دستگاه اسکرابر کابلی، نسبت به انواع باتری دار آن، به مراتب کم تر بوده و با صرف انرژی کمتری به فعالیت و انجام امور نظافتی می پردازد. 
2- اسکرابر باتری دار

اسکرابر باتری دار زمینشوی صنعتی اسکرابر های خودرویی به طور کلی از انرژی ذخیره شده در باتری به منظور منبع تامین کننده ی انرژی بهره می برند. لذا قادر خواهند بود تا بدون محدودیت به  شستشو و نظافت محیط هایی با وسعت بالا بپردازند. عدم نیاز به اتصال مداوم به شبکه ی برق در اسکرابر های باتری دار ،موجب افزایش میزان توانایی و قدرت مانور این دستگاه ها می گردد . اسکرابر  صنعتی باتری دار با فراهم آوردن سطح صدای پایین تر نسبت به سایر مدل ها و همچنین قدرت مانور مطلوب، قادرند تا در محیط های پر تردد که بهره گیری از دستگاه کفشور کابلی ممکن است خطر آفرین باشد، عمل کرده و زمینه را در دستیابی به سطح بالای نظافتی و بهداشتی فراهم آورد. دستگاه های کفشوی صنعتی با بهره مندی از باتری های ژل، به دلیل هزینه ی پایین تعمیر و نگهداری و طول عمر بالا به انجام وظایف خود در بهترین حالت می پردازند.
موتور حرکتی اسکرابردستگاه های زمین شوی صنعتی دارای موتور حرکتی متفاوت می باشند و بسته به مدل و حجم مخازن، به کفشو صنعتی دارای موتور حرکتی و یا فاقد موتور جلو برنده ، تقسیم می گردند. به عنوان نمونه، اسکرابر صنعتی سرنشین دار یا خودرویی همانند یک خودرو عمل می نماید و کنترل کامل دستگاه در اختیار اپراتور (هدایتگر) می باشد. اما در مدل های دستی ( بدون سرنشین) با ظرفیت مخازن پایین، برخی از دستگاه ها فاقد سیستم موتور حرکتی می باشند، که در این حالت دستگاه کفشور با نیروی اعمال شده از سوی کاربر حرکت می نماید، برخی دیگر دارای سیستم جلو برنده می باشند که کاربر، همراه دستگاه حرکت می کند و کنترل را در اختیار دارد.

اسکرابر آنتی باکتریال(no BAC) 

اسکرابر آنتی باکتریال(no BAC) 
اسکرابر های آنتی باکتریال (no BAC) ، از جمله اسکرابر های تخصصی موجود می باشند . وجه تمایز این دستگاه ها با سایر مدل ها، علاوه بر رنگ سفید دستگاه ها شامل جنس مخازن آب تمیز و آب کثیف زمین شوی صنعتی می باشد. مخازن اسکرابر های آنتی باکتریال از جنس پلی اتیلن غنی شده با افزودنی های غیر ارگانیک و ضد باکتری می باشد که عملکردی از داخل به بیرون داشته و مانع از رشد و تکثیر میکروب ها و باکتری ها می گردد. هم چنین تحقیقات نشان داده است که بهره گیری از سیستم no BAC در شستشو و نظافت سطوح موجب کاهش در تکثیر باکتری ها به میزان 99/9 درصد می گردد. بر اساس همین ویژگی از اسکرابر های آنتی باکتریال در بیمارستان ها و محیط هایی با حساسیت های بهداشتی مشابه استفاده می گردد.
اسکرابر صنعتی کم صدا (silent) 

اسکرابر کم صدا (silent) 
 زمین شوی صنعتیکلیه دستگاه های شستشوی کف سالن دارای سطح صدای پایینی می باشند که به هیچ وجه مزاحمتی برای افراد حاظر در محیط ایجاد نمی کند. در این میان برخی مدل های اسکرابر از پسوند silent نیز به عنوان یکی از ویژگی های زمین شوی استفاده می نمایند که به معنای صدای تولیدی به مراتب پایین تری دستگاه های silent، نسبت به سایر مدل ها می باشد. اساساً علت کم صدا بودن زمین شوی ها، احاطه شدن سامانه مکش توسط دیواره های پلاستیکی است که پوشش این دیواره در مدل های silent به مراتب قوی تر بوده تا صدای کم تری به محیط بیرونی دستگاه منتقل گردد. برای نمونه اسکرابر های  آنتی باکتریال  از جمله دستگاه های silent می باشند که سطح صدای بسیار پایینی دارد تا برون ایجاد مزاحمت در مراکز حساس بیمارستانی نظیر اتاق عمل، اورژانس و … ، به بالا بردن سطح بهداشت و نظافت محیط کمک نماید.
مزایای استفاده از دستگاه اسکرابر صنعتی

کف شور صنعتی

  • افزایش 5 تا 30 برابری سرعت شستشوی در مقایسه با روش دستی و سنتی (متناسب با نوع دستگاه ها)
  • کاهش هزینه های مربوط به نیروی انسانی ، به دلیل افزایش سرعت عملیات و کاهش در تعداد نیروی انسانی
  • افزایش کیفیت شستشوی سطح با توجه به عملکرد برس زنی منظم، یکنواخت و استفاده از آب تمیز در شستشو
  • قابلیت شستشوی و پولیش انواع سطوح با توجه به نوع برس یا پد انتخابی
  • افزایش نسبت بازده شستشو به میزان آب مصرفی به دلیل سیستم مکانیزه در مقایسه با روش های سنتی و دستی
  • کاهش زمان خشک شدن زمین و در نتیجه کاهش میزان جذب دوباره آلودگی به واسطه مکش کامل مایعات 
  • کاهش میزان حوادث ناشی از سر خوردن و ارتقاء سطح ایمنی محیط به دلیل انجام هم زمان عملیات شستشوی و خشک کردن زمین
  • کاهش استفاده از مواد شوینده و شیمیایی و سازگاری بیشتر با محیط زیست 


  سوالات متداول در مورد کفشوی صنعتی

  کف شوی صنعتی

  در ادامه قصد  داریم تا با طرح پرسش های گوناگون پیرامون دستگاه اسکرابر صنعتی، به سوالات مختلفی که ممکن است برای شما هم مطرح گردد پاسخ دهیم و نکات باقی مانده پیرامون ویژگی ها و مزایای دستگاه کف شوی صنعتی را بررسی نماییم :


  الف ) چگونه محیط هایی با مساحت و وسعت بالا را توسط دستگاه اسکرابر صنعتی شستشو و نظافت نماییم ؟

  برای نظافت مساحت های بالا  استفاده از نیروی انسانی و روش های سنتی پاسخگو نمی باشد زیرا دارای هزینه بالایی می باشد در عین حال با سرعت و کیفیت بسیار پایین این کار صورت می گیرد اسکرابر ها با پاشش همزمان آب و مواد شوینده و شستشو با برس به روش مکانیکی کلیه آلودگی ها را از سطوح جدا نموده و به واسطه سیستم مکنده و تی که در انتهای دستگاه نصب شده است، آلودگی ها را جمع آوری نموده و به مخزن مواد کثیف انتقال می دهد، در صورتی که در روش سنتی آلودگی ها از محیط حذف نمی شود بلکه از جایی به جای دیگر انتقال می یابد. دستگاه زمین شوی صنعتی قابلیت شستشو انواع مختلفی از سطح  اعم از کفپوش، اپوکسی، بتن، کاشی، سرامیک و ... را دارا می باشد.


  ب) آیا برای شستشوی محیط هایی با مساحت پایین هم از کف شوی صنعتی استفاده می شود ؟

  تعدد مدل در اسکرابر ها، ماشین آلات نظافت صنعتی را به یک دستگاه ایده آل تبدیل نموده است، زیرا در مراکز و اماکن مختلفی می توان از این ماشین شستشوی کف استفاده نمود. مدل های کوچک اسکرابر را برای سالن های کوچک، مراکز و اماکن مختلف می توان استفاده نمود زمین شوی ها به دلیل کاهش مصرف آب و مواد شوینده از محبوبیت بالایی برخوردار می باشند. از دیگر مزایای استفاده از کفشوی می توان به همزمانی عملیات شستشو و خشک کردن اشاره نمود که مانع از ایجاد محدودیت در دسترسی افراد به نقاط شسته شده می گردد.


  ج) آیا استفاده و بهره برداری  از دستگاه زمین شوی صنعتی دشوار است ؟

  زمین شور به دلیل ابعاد فشرده و کوچکی که دارند، قابل استفاده در اماکن مختلفی می باشند. این دستگاه ها به واسطه کاهش چشمگیر در حجم آب مصرفی، مواد شوینده، نیروی انسانی و .. محبوبیت ویژه ایی در بین کاربران دارند. راه اندازی و کار با دستگاه اسکرابر بسیار آسان است زیرا  تولید کنندگان این ماشین نظافت صنعتی کلیه جوانب کاری را در نظر گرفته اند  تا افراد بتوانند به راحتی از این دستگاه استفاده نمایند.


  چ) مواد شوینده مناسب اسکرابر ها چه می باشند؟

  جهت شستشوی محیط با دستگاه های نظافت صنعتی باید از مواد شوینده سازگار با دستگاه کف شوی صنعتی استفاده نمود، زیرا در غیر این صورت باعث تخریب دستگاه اسکرابر صنعتی ، کاهش عمر مفید و استهلاک تجهیزات می گردد. مواد شوینده مصرفی در زمین شوی ها باید دارای PH قلیایی باشد و حدود PH  بین (6 تا 14) را دارا باشد. بنابراین پیش از اضافه کردن مواد شوینده به دستگاه اسکرابر، بهتر است تا با کارشناسان دستگاه اسکرابر مشورت نمایید.


  ح) چگونه  نگهداری بهینه از زمین شوی صنعتی ، ضامن طول عمر دستگاه می باشد؟ 

  اسکرابر با کارایی بالای خود توانایی نظافت محیط های مختلف تجاری، اداری، ورزشی، صنعتی و ... را برای استفاده کنندگان فراهم می آورد. نگهداری بهینه از زمینشور بسیار آسان و حائز اهمیت می باشد. در صورت باتری دار بودن دستگاه بعد از هر بار استفاده، دستگاه باید شارژ  شود و با تخلیه مواد از مخزن شستشوی آن موجب عدم رسوب گیری مخزن می گردد. رسیدگی آسان و کم هزینه، ضامن طول عمر زمین شوی صنعتی و حفظ کیفیت نظافتی آن می باشد.


  دستگاه اسکرابر صنعتی یا زمین شوی صنعتی شرکت ابراهیم