حذف گرد و غبار کامپوزیت با جاروبرقی صنعتی

در کارخانه هایی که برای تولید محصولات مواد کامپوزیتی استفاده می شود، به وجود آمدن گرد و غبار یک پدیده همیشگی و اجتناب ناپذیر است. کامپوزیت ماده ای سبک می باشد که در صنایع هواپیما سازی، ساخت رینگ اتومبیل، ساخت وسایل ورزشی و برای تولید بسیاری از محصولات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و در هنگام به کار گیری آن در اطراف تأسیسات مقدار زیادی از گرد و غبار حاصل از کامپوزیت مشاهده خواهد شد. ذرات گرد و غبار در همه جای محیط وجود دارد و اگر به درستی کنترل نشود، از جنبه های مختلف بر روند انجام فرآیندهای صنعتی تأثیر نامطلوب می گذارد. حذف غبارات آلوده کامپوزیتی هم جهت حفظ بازدهی عملیات و هم برای حفظ ایمنی و سلامت کارکنان اهمیت بسیار زیادی دارد. بهره مندی از مکنده های صنعتی بهترین و موثرترین شیوه در حذف آلاینده های صنعتی به شمار می آید. جاروبرقی صنعتی از جنبه های گوناگون انجام عملیات تولید محصولات کامپوزیتی را بهبود می بخشد و مزیت های فراوانی به همراه دارد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.


1- کاهش میزان انباشت آلودگی

صنایع تولید کامپوزیت و دیگر صنایع وابسته به آن نسبت به آلودگی حساسیت بالایی دارند. ذراتی که در هوا معلق هستند در محیط پراکنده شده و با تأسیسات و محصولات دیگر تماس پیدا می کند. به این ترتیب سرعت انباشت آلودگی ها به سرعت افزایش می یابد. اگر گرد و غبار تولید شده در نقطه ای که منبع آن است تحت کنترل قرار گیرد غلظت آلاینده ها به طرز چشمگیری کاهش یافته و می توان اطمینان حاصل نمود که دیگر نواحی محیط کارخانه دچار آلودگی و آسیب نمی شود. حذف گرد و غبار کامپوزیت از منبع تولید آن با استفاده مکنده یا جاروبرقی صنعتی امکان پذیر می گردد. مکنده صنعتی به طور پیوسته ذرات را از مبدأ آن مکش کرده و اجازه بازگشت دوباره غبارات را به محیط اطراف نمی دهد.


2- بهبود کیفیت محصول

گرد و غبار و آلاینده ها علاوه بر این که بر محصولات و تجهیزات را آلوده می کنند، به سرعت بر نحوه عملکرد تأسیسات نیز تاثیر منفی می گذارند. حذف غبارات با استفاده از دستگاه های کارآمد جارو برقی صنعتی به کمک نموده تا با از میان برداشتن آلودگی ها تجهیزات به بهترین شکل خود عمل کنند. این بدان معنا است که کیفیت محصولات نهایی به میزان قابل توجهی افزایش می یابد و افزایش کیفیت محصولات انعکاس دهنده سطح بالای کیفیت تولید کننده می باشد.


3- کاهش هزینه های تعمیر و نگه داری

تجربه نشان می دهد که تجمع آلودگی ها در یک محیط صنعتی خرابی و فرسایش تجهیزات را در پی دارد. از همین رو جهت تعمیر یا تعویض قطعات توقف خطوط تولید ضرورت پیدا می کند که خود سبب به بار آمدن زیان های مالی گزافی می شود. این در حالی است که بهره مندی از جاروبرقی صنعتی برای کنترل گرد و غبار از انباشته شدن آلودگی ها و در نتیجه افزایش طول عمر تجهیزات جلوگیری به عمل می آورد و به دنبال آن دیگر نیازی به توقف خط تولید نخواهد بود.


4- خرابی کمتر تأسیسات

اگر بر اثر تجمع آلودگی ها تجهیزات به طور کامل خراب شوند، انجام تعمیرات اضطراری، متوقف کردن خط تولید  و حتی جایگزینی کامل قطعات ضرورت پیدا می کند. این امر بسیار گران‌تر از تعمیرات برنامه ریزی شده خواهد بود و هر دقیقه از خاموشی کارخانه موجب تحمیل ضررهای فراوانی به آن می شود. مکنده صنعتی ابزاری مؤثر و کارآمد است که از متراکم شدن آلاینده ها و در نتیجه خراب شدن تأسیسات ممانعت می کند.


5- بهبود ایمنی محیط کاری و سلامت کارکنان

غبارات کامپوزیتی قابلیت احتراق دارند و انباشت آن ها احتمال وقوع آتش سوزی را افزایش و ایمنی محیط کاری را کاهش می دهد. در این حالت چشم پوشی از کردن از تجمع ضایعات غیر ممکن بوده و از میان برداشتن این ذرات توسط جاروبرقی صنعتی بیش از پیش به یک امر ضروری تبدیل می گردد. آتش سوزی، انفجار و استنشاق غبارات سمی بخشی از حوادث و خطرات مربوط به تولید گرد و غبار است که سلامت و ایمنی کارکنان را با تهدید مواجه می کند. بسیاری از فرآیندهای تولید کامپوزیت و دیگر محصولاتی که با کامپوزیت سر و کار دارند ذرات کوچکی به وجود می آورند که می تواند برای بروز آتش سوزی کافی باشد. برخی از انواع غبارات نیز وقتی با سطح زمین تماس پیدا می کنند سبب لغزندگی زمین و در نتیجه سقوط می شوند.

به طور کلی یک محیط کاری تمیز یک محیط امن و سالم است که سبب کارکرد بهینه تجهیزات، تولید محصولات با کیفیت، ارتقای سطح سلامت و ایمنی کارمندان و افزایش بهره مری آنان می گردد. به منظور دستیابی به این اهداف انواع دستگاه های مکنده و جارو برقی صنعتی ابزاری مؤثر و کارآمد به شمار می آیند.

درخواست اطلاعات بیشتر