نظافت محیط کوچک و متراکم

فرآیند نظافت و شستشو در محیط های عمومی با وسعت پایین مانند فروشگاه ها، مغازه ها، رستوران ها، کیترینگ ها، خرده فروشی ها و ... می تواند موضوعی چالش برانگیز باشد. شاید در ابتدا این گونه به نظر آید که نظافت یک محیط بزرگ و وسیع دشوارتر باشد اما تمیز کاری یک فضای کوچک خود به دلیل مانورپذیری کمتر با سختی های زیادی همراه خواهد بود. این عملیات نظافت سطح زمین، سطوح عمودی، قفسه ها و طبقه بندی ها و سایر وسایل موجود در محیط را شامل می شود. در اماکن عمومی پر رفت و آمد بستن یک فضا برای مدت طولانی به منظور نظافت و شستشو امکان پذیر نبوده و از لحاظ اقتصادی زیان آور است و مشتریان انتظار دارند در فضاهایی تمیز و بدون چالش حضور داشته باشند.


انواع شیوه های نظافتی

امروزه طیف گسترده ای از ابزارهای دستی پیشرفته و تجهیزات مکانیزه حرفه ای به منظور نظافت و شستشوی فضاهای عمومی کوچک و بزرگ طراحی و تولید شده است. در برخی مراکز هنوز تمایل به استفاده از لوازم دستی نظافتی وجود دارد و بنابراین تجهیزات دستی مدرن و ارگونومیکی هم چون انواع ترولی نظافتی و خدماتی طراحی و بازار به ارائه شده که کاربران می توانند با سهولت و اطمینان بیشتری به کار با چنین ابزارهایی بپردازند. سطح دیگری از ابزارهای نظافتی تجهیزات مکانیزه و صنعتی هستند که در قالب تکنولوژی های مدرن و جدید به بازار عرضه شده اند و تحولات عظیم و خیره کننده ای در زمینه نظافت عمیق و حرفه ای به وجود آورده اند که سبب افزایش تمایل به استفاده از دستگاه های مکانیزه می گردد.


کدام سیستم نظافتی برای فضاهای کوچک مناسب است؟

به منظور بهترین تجهیزات برای نظافت و شستشوی بخش های مختلف یک فضای محدود و پر تردد ابتدا باید شرایط محیطی و نیازهای آن به دقت مورد بررسی قرار گیرد و همه جوانب سنجیده شود. پرسش های مهمی که در این زمینه مطرح می شود، عبارت اند از:


1- در یک شیفت کاری چه قدر زمان صرف نظافت سطوح کف می شود؟ جهت پی بردن به میانگین مدت زمان صرف شده برای نظافت، مدت زمانی را که در یک روز صرف نظافت و شستشوی محیط می شود طی چند روز اندازه گیری کنید و میانگین آن را در طول یک هفته محاسبه کنید. این گونه درخواهید یافت به طور میانگین چه مقدار زمان به نظافت سطوح کف اختصاص می یابد.  


2- انتظار مشتریان از محیط چیست؟ مشتریان همواره انتظار محیطی تمیز و بهداشتی دارند و در ارتباط با اماکنی مانند رستوران ها و یا فروشگاه های خوار و بار فروشی سطح انتظارات بالاتر می برد.


3- تمیزکاری های خارج از برنامه چند بار تکرار می شود؟ اگر سرعت آلوده شدن محیط بالاتر رود و نیاز به نظافت های خارج از برنامه های روتین باشد باید دلایل آن بررسی شود.


4- نظافت در حضور مشتریان چگونه خواهد بود؟ در صورتی که مجبور به بستن مسیرهایی برای نظافت باشید، آیا مشتریان محل را ترک می کنند؟


5- آیا مرطوب بودن زمین برای مشتریان و کارکنان خطر آفرین است؟ اگر پیش از خشک شدن سطح زمین مسیر برای عبور مشتریان باز شود امکان لغزندگی و سر خوردن برای این افراد وجود دارد.


6- تاثیر آب و هوا و عوامل بیرونی بر آلودگی محیط چیست؟ آلودگی هایی مانند گرد و خاک،شن، گِل و ... با رفت و آمد همواره از محیط بیرون به داخل انتقال پیدا می کند و در روزهای بارانی و یا در شهرهای پر گرد و خاک این پدیده شدت می یابد.


طرح گزینه ها

پس از دست یابی به اطلاعات کامل درباره شرایط محیطی نوبت به انتخاب تجهیزات مناسب می رسد و گزینه های پیش رو بررسی می گردد.


تی رشته ای و سطل

قیمت ارزان و استفاده آسان از تی های رشته ای و یک سطل آب دلایل استفاده از این لوازم هستند و افراد تازه کار و مبتدی نیازی به آموزش و یادگیری ندارند. آب درون سطل های معمولی خیلی زود کثیف شده و دوباره همان آب در چرخه شستشو استفاده می شود که در نتیجه آن آلودگی های موضعی فقط در محیط پراکنده شده و هیچ تمیزی بر جای نمی ماند. علاوه بر این توسط تی های رشته ای آب و رطوبت باقی می ماند و اگر نظافت در زمان حضور مشتری صورت گیرد، به معنای بالا رفتن خطر لغزندگی خواهد بود. صدمه دیدن مشتریان و یا بستن مسیرهای مهم در مراکز خرید ریزش مشتریان و نارضایتی آن ها را در پی دارد. هم چنین خستگی و فشار نیروهای انسانی از دیگر معایب نظافت سنتی می باشد.


ترولی نظافت و پدهای تخت میکروفایبری

ترولی ها ابزارهای نظافت دستی اما با کارایی بالا و طراحی ارگونومیک هستند که با هدف آسان سازی و ارتقای کیفیت نظافت ساخته شده اند در شرایطی که به دلایل مختلف امکان استفاده از ماشین آلات مکانیزه نظافتی نباشد. ترولی نظافتی و تجهیزات قابل ارائه به همراه آن همانند تی و پد میکروفایبر کارآمدترین و در عین حال کم هزینه ترین تجهیزات نظافت دستی هستند. پد میکروفایبر نسبت به تی های رشته ای رطوبت کمتری به خود می گیرد و در نتیجه رطوبت و آب کمتری روی سطح زمین به جا می گذارد. از ویژگی های منحصر به فرد ترولی نظافتی می توان به سطل های آب تمیز و کثیف اشاره نمود. برخلاف تی های رشته ای تی میکروفایبری ارائه شده به همراه ترولی قابل تعویض بوده و در صورت نیاز به راحتی تعویض می گردد. ترولی ها و تی های میکروفایبر به راحتی در فضاهای محدود و کوچک قابل به کار گیری هستند.


دستگاه اسکرابر

سیستم مکانیزه نظافتی محبوب ترین، کارآمدترین، باکیفیت ترین و بهینه ترین روش نظافتی به شمار می آید که با توجه به تنوع در طرحی محصولات در محیط های گوناگون چه کوچک و چه بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه اسکرابر یا کف شوی صنعتی به طور اختصاصی برای شستشوی سطح زمین طراحی و تولید شده است و مدل های کوچک و فشرده دستی جهت شستشوی سطوح کف در اماکن دارای وسعت کم اولویت دارند. دستگاه های اسکرابر نسبت به شیوه های دستی گران تر هستند اما با توجه به کارایی بالا، سرعت عمل زیاد، عملکرد بهینه، طول عمر زیاد، کاهش مصرف و آب مواد شوینده و ... یک سرمایه گذاری ارزشمند و بلند مدت تلقی می شوند.


عملکرد منحصر به فرد اسکرابر صنعتی

با یک محاسبه سریع در ارتباط با میزان بهره وری، میزان فروش، کاهش صدمات و مخاطرات، ارتقای سطح بهداشت محیط و کاهش فشارها و زحمات کاربران ارزش دستگاه های مکانیزه نظافتی مانند اسکرابر بیش از پیش قابل لمس خواهد بود. اسکرابر یا زمین شوی صنعتی کامل ترین سیستم نظافتی را دارا می باشد، به این معنا که به سیستم برس زنی پر قدرت، سیستم مکش و مخزن های آب جداگانه تجهیز گردیده و به واسطه آن همواره آب تمیز مصرف شده و آب کثیفی که توسط سیستم مکش جمع آوری شده و به مخزن آب کثیف دستگاه منتقل می شود، به هیچ عنوان به چرخه شستشو راه پیدا نمی کند. سیستم مکش اسکرابر نقش به سزایی در بالا رفتن سرعت خشک شدن زمین دارد و از همین رو جهت به کارگیری در محیط های پر رفت و آمد ابزاری ایده آل خواهد بود.


شستشوی اماکن محدود با اسکرابر دستی

فروشگاه ها، رستوران ها، خرده فروشی ها و ... تراکم وسایل مانند قفسه و میز و صندلی دارند و از همین رو مانور پذیری محیط کمتر شده است. دستگاه های اسکرابر دستی با برخورداری از ابعاد فشرده و منسجم و هم چنین قدرت مانور بالا (شعاع پایین دور زدن) سطوح کف را در محیط های متراکم و پر پیچ و خم به راحتی شستشو داده و بدون کاهش سطح ایمنی محیط و تحمیل زحمات زیاد، بهداشت و پاکیزگی محیط را به نحو قابل توجهی بهبود می بخشند.

گالری تصاویر

اسکرابر دستی اسکرابر دستی اسکرابر دستی اسکرابر دستی

درخواست اطلاعات بیشتر