ترولی نظافت

از جمله پر کاربردترین و ساده ترین ابزار جهت شستشوی و نظافت محیط های گوناگون اداری ، بیمارستانی و مراکز تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. ترولی نظافتی کاربر را در انجام عملیات نظافتی با سرعت بالا و کیفیت ایده آل قادر می سازد و دستیابی به سلامت محیطی را میسر می گرداند . ترولی های نظافتی در انواع و گروه های مختلف دارای ویژگی های یکسان نظیر : وزن سبک دستگاه و امکان حمل و نقل و بهره وری از دستگاه توسط نیرو های خدماتی و نظافتی و نیز ساختار ارگونامیک دستگاه ، بازدهی ر سطح بالا را برای کابر میسر ساخته و زمان انجام امور نظافتی را به شکل مطلوبی پایین می آورند تا در رسیدن به راندمان بالای کاری موفق باشند. ترولی نظافتی بر اساس محیطی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند و نوع کاربرد ویژه ای که از آنها انتظار می رود، به انواع متفاوت تقسیم شده و در ابعاد و با ویژگی های خاص خودشان عرضه می گردند. بطور کلی ترولی های نظافتی را می توان به چهار گروه اصلی بر اساس محل بهره برداری  دسته بندی نمود که در زیر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

ترولی  تی و سطل

ساده ترین و یکی از پر کاربرد ترین ترولی های نظافت ترولی های تی و سطل می باشند . این دستگاه نظافتی مناسب برای کلیه ی سطوح می باشد و در تمامی مکان ها قابلیت بهره برداری را دارا می باشد. سادگی این ترولی نظافتی به گونه ای است که عمدتاً  از دو مخزن آب تمییز و آب کثیف و یک سیستم آبگیرتی تشکیل شده است . که در ادامه به بررسی ان می پردازیم . در مدل های پیشرفته تر این ترولی البته امکان افزودن بخش های متنوع به دستگاه جهت افزایش کارایی آن وجود دارد.
ترولی چند منظوره

از دیگرانواع ترولی های نظافت ، ترولی های چند منظوره می باشند که جهت انجام فعالیت های گوناگون و متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. به سبب  نوع فعالیت و عرصه های مختلفی که از این دستگاه استفاده می گردد، بنابراین دارای ابعاد بزرگ تری نسبت به مدل های قبلی داشته ، و آپشن ها و بخش های مخصوصی نظیر کشو ها، محافظ نگهدارنده ابزار و قفسه های افزوده شده به ترولی بر قابلیت های دستگاه افزوده است.در ترولی چند منظوره ، مخازن زباله با قابلیت تفکیک انواع زباله های جمع آوری شده بر روی دستگاه قرار دارد.


ترولی بیمارستانی

گروه دیگر از دسته ترولی های نظافت می باشند که با توجه به محل بهره وری از دستگاه ، از مواد خاص با ویژگی های منحصر به فردی طراحی و ساخته شده اند که این ترولی را از مدل های دیگر متمایز نموده است. به جهت حساسیت های موجود در محیط های بیمارستانی و درمانی ، آنتی باکتریال بودن ترولی و نیز عدم جذب میکروب ها و باکتری ها توسط دستگاه و به منظور جلوگیری از جابه جایی آن ها بین بخش های مختلف ،  مخازن دستگاه و بدنه از مواد خاصی ساخته شده است . ترولی های بیمارستانی معمولاً از فولاد ضد زنگ طراحی و ساخته شده اند که از معایب آن می توان به وزن بالا و گران بودن این ماده اشاره کرد . البته به منظور از بین بردن این معذل ، درساخت  ترولی های نظافتی بیمارستانی، از مواد پلاستیکی و آنتی باکتریال استفاده می گردد که بهره گیری از این مواد در ساخت و طراحی ترولی ها ، امکان افزایش بخش های مختلف و نیز پر کاربردی تر کردن محصول بیانجامد . وزن ایده آل و قیمت مناسب این محصول آن را به عنوان اصلی ترین بخش سازنده ی ترولی ها تبدیل نموده است.

ترولی هتلداری و خانه داری

دسته ای از ترولی های چند منظوره که جهت کار و انجام امور نظافتی در هتل ها و مهمان خانه ها مورد استفاده قرار می گیرند . وجود دو محفظه جهت نگهداری از ابزار نظافتی و همچنین محفظه ای برای نگهداری اقلاو و مواد شوینده مورد نیاز نظیر صابون ، دستمال های توالت ، حوله و شامپو و … کاربر را در انجام فعالیت های نظافتی قادر می سازد.  
2مزیت اساسی ترولی


1) با استفاده از ترولی نظافت، کاربر می تواند تمامی ابزار و مواد مورد نیاز برای نظافت همانند تی، جارو، دستمال های گردگیری، مواد شوینده پاک کننده، آب و ... را بطور همزمان و یکجا حمل نماید. در نتیجه وقت کاربر در رفت و آمدهای مکرر برای آوردن ابزار یا لوازم نظافتی گوناگون هدر نمی رود.


2) کاربر می تواند به طور همزمان چندین عملیات مختلف را مدیریت و اجرا نماید زیرا تمامی ابزار و مواد لازم برای عملیات همچون گردگیری، تمیز کردن سطوح، جاروب کردن، تی کشی و ... همواره در دسترس وی قرار دارند. در صورت عدم استفاده از ترولی، عملیات نظافتی گوناگون باید به صورت مرحله به مرحله و مجزا صورت گیرد و پیش از شروع هر مرحله ابزار و مواد مورد نیاز آن به محیط مورد نظافت انتقال یابد که موجب اتلاف قابل توجه زمان شده و یا باید از چند نیروی خدماتی برای انجام همزمان عملیات استفاده کرد که هزینه های کلی نظافت را افزایش خواهد داد.


آبگیردستگاه ترولی نظافت

از جمله قسمت های کلیدی و تاثیر گذار در ترولی های نظافت، آبگیر های دستگاه ترولي می باشند .که  طبق نحوه ی عملکردو ساختار آن ها به دو گروه :  آبگیر های فشاری و آبگیر های رولی تقسیم بندی می شوند. در ادامه قصد داریم تا به بررسی انواع آبگیر در ترولی بپردازیم.1- آبگیر فشاری

دسته ی اول آبگیر های فشاری  در ترولی می باشند . شیوه ی کار این آبگیر به گونه ای است که با تحت فشار قرار دادن پد تی و استفاده بهینه از فشار ایجاد شده ، به آبگیری و پاکیزگی تی کمک می نمایند . آبگیرهای فشاری که کارایی و عملکرد مطلوبی را برای کاربر فراهم می آورند  به طور کل دو نوع می باشند :


الف) آبگیر آرواره ای


آبگیر های آرواره ای جهت خشک کردن وخارج کردن آب از پد تی ، به کار می روند . آرواره های این آبگیر با حرکت اهرم کنترلی آبگیر ، به سمت پایین حرکت کرده و با فشرده کردن پد تی ، به خارج کردن آب موجود و همچنین  خشک کردن پد می پردازند . همچنین دیواره های بلند آبگیر رولی باعث ممانعت از پاشش آب به اطراف گشته و از چکه کردن آب بر سطح جلوگیری به عمل می آورد. امکان تعویض و تغییر آسان لوازم جانبی ، قابلیت نظافت با کیفیت مطلوب و همچنین سرعت عمل بالا را برای کاربر به ارمغان می آورد.
ب) آبگیر دیواره ای (پرس از کنار)


آبگیر دیواره ای نوع دیگر از سری آبگیر های فشاری می باشد. این آبگیر از جنس پلاستیک ، پلی پروپلین ساخته شده است که ماده ای قابل بازیافت می باشد . استحکام و وزن مناسب این آبگیر و نیز مقامت بالا در برابر ضربه بهره گیری از این ماده را در ساخت انواع آبگیرها مرسوم ساخته است. آبگیر های دیواره ای یا پرس از کنار دارای یک دیواره ی محکم و یک واحد متحرک می باشند که با حرکت دادن قسمت متحرک ، پد تی که ما بین این دو دیواره قرار دارد ، تحت فشار قرار گرفته و آبگیری می گردد.
2-آبگیر رولی


به منظور بالا بردن سرعت انجام عملیات ، و همچنین بهبود کیفیت در به انجام رساندن امور نظافتی ، آبگیر های رولی به ترولی افزوده می گردند.. رول و اهرم کناری دو بخش اصلی آبگیر هستند که با حرکت دادن اهرم ارگونامیک ، کاربر رول واقع بر آبگیر را حرکت داده و آب تی به خوبی گرفته می شود. مخزن بدون انتهای آبگیر باعث می شود تا آب جمع آوری شده از پد تی مستقیماًً به داخل مخزن ریخته و بر سطح چکیده نگردد. عملکرد آبگیر رولی نسبت به مدل های دیگر به مراتب بهتر بوده و هزینه ی تأمین آن نیز از سایر آبگیر ها بالا تر می باشد .