خدمات شستشوی توسط دستگاه سندبلاست

بسیاری از افراد با واژه سندبلاست آشنا بوده و از اصول کلی آن اطلاع دارند اما شاید تنها عده کمی از افراد با استفاده از آب در تکنیک سندبلاست آشنایی داشته باشند. دستگاه سندبلاست ابزار کارآمدی که قادر است یک سطح را به خوبی صاف و تمیز نماید. مدت زمان لازم برای انجام عملیات پرداخت سطح توسط سندبلاست بسیار کمتر از زمان صرف شده برای چنین عملیاتی در روش دستی خواهد بود. با استفاده از سندبلاست امکان پرداخت کلیه گوشه ها، حفرات ، درزها و سایر نواحی غیرقابل دسترس یک سطح که با دست و سایر ابزارهای سمباده زنی قابل پرداخت نمی باشند، فراهم می شود. امروزه استفاده از واتر جت برای اجرای سندبلاست برای پرداخت سطوح مختلف و همچنین لایه برداری رنگ و زنگار از سطوح بسیار فراگیر شده است. این مقاله تلاش می نماید که تکنیک سندبلاست و به ویژه سندبلاست کردن با استفاده از دستگاه واترجت را تشریح نماید.


سندبلاست چیست؟

در یک تعریف بسیار کلی، سند بلاست فرآیند استفاده از یک دستگاه برای پرداخت، سمباده‌زنی و تمیز کردن یک سطح می باشد. دستگاه سندبلاست دستگاهی قدرتمند است که با استفاده از فشار آب یا هوا ذرات جامد را به سطح مورد نظر پاشیده و باعث پرداخت و تمیز شدن آن می شود.

یکی از کاربردهای جانبی واترجت صنعتی یا دستگاه شوینده فشار قوی، استفاده از آن در فرآیند سندبلاست می باشد. در سندبلاست با آب،  یک ماده ساینده با آب مخلوط شده و پاشش ساینده ایجاد می نماید. این پاشش ساینده به سطح مورد نظر اعمال شده و باعث شکستن قطعات کوچک پوشش نامطلوب روی آن می شود و باعث پرداخت سطح می گردد. 

امروزه تکنیک سندبلاست با آب بطور گسترده در عملیات مهندسی سبک و سنگین، تولید، ساخت و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. برای افزایش سودمندی این تکنیک می توان واتر جت را با مواد ساینده متفاوت و اندازه های مختلف مورد استفاده قرار داد. مواد ساینده متداول مورد استفاده در واترجت ها به منظور انجام عملیات سندبلاست عبارتند از: ماسه سیلیسی خشک، جوش شیرین، ماسه رودخانه شسته و خشک شده و ساچمه های پلاستیکی. هرچه ماده ساینده سخت تری مورد استفاده قرار گیرد، میزان سایندگی پاشش افزایش می یابد.

 واترجت هایی که به این منظور به کار می روند به سه دسته کلی تقسیم می شوند : دسته اول سندبلاسترهای سبک هستند که برای انجام عملیات محدود طراحی شده اند و طول شلنگ آنها کمتر از سه متر می باشد. انواع دیگر شامل سندبلاسترهای متوسط و سنگین برای انجام عملیات بزرگتر و در مقیاس صنعتی طراحی شده اند. این دستگاه‌های بزرگتر مجهز به شلنگ به طول 6 متر بوده و برای هرگونه عملیات سخت پرداخت مناسب می باشند.


استفاده از واترجت برای سندبلاست

دستگاه های شوینده فشار قوی یا واترجت با کیت مخصوص سندبلاست شامل سری مخصوص ونتوری، لوله مکش ماسه و نازل مخصوص می باشند. اصول کار واترجت به عنوان سندبلاستر ساده می باشد: یک لوله ماسه یا هر نوع ماده ساینده دیگر را از مخزن آن مکش کرده به سری دستگاه منتقل می نماید. در اینجا ذرات جامد ساینده با آب پرفشار مخلوط شده و سپس از طریق نازل به سطح مورد نظر پاشش می شوند. ترکیب آب و ماسه یا مواد ساینده دیگر باعث کنده شدن آلودگی های سخت نظیر رنگ، روغن و زنگ از سطح می‌گردد و سطح را صاف و تمیز می نماید. 

کارکردن با دستگاه واتر جت برای عملیات سندبلاست ساده بوده و کاربری با تجربه متوسط می تواند عملیات را بخوبی انجام دهد. کافی است که لوله فلزی مخصوص مکش را در مخزن ماسه یا ماده ساینده دیگر فرو برده و اطمینان حاصل نمایید که دریچه ورود هوا در لوله مکش، توسط ماسه بسته نشده است. این دریچه به ایجاد خلاء کمک می نماید و باعث می شود که ماسه درون لوله کشیده شود. با استفاده از واترجت مجهز به کیت سندبلاست، مواد مختلف نظیر رنگ، زنگ، روغن و گرافیتی را می توان تمیز نمود.


دستورالعمل کلی

هنگام سندبلاست با دستگاه شوینده فشار قوی، اصول کلی استفاده از واترجت باید رعایت گردد. نازل به هیچ عنوان نباید مستقیما به سوی افراد نشانه گیری شود. هنگام سندبلاست نازل باید به سمت پایین نگه داشته شود و همواره شلنگ مکش ماسه بالاتر از شلنگ آب قرار گیرد، زیرا در این حالت آب وارد مخزن ماسه نخواهد شد. اطمینان حاصل نمایید که شلنگ مکش ماسه قبل از استفاده خشک باشد. مورد بسیار مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که مخزن ماسه حتما درپوش داشته باشد تا از تماس قطرات آب پاشش شده با آن ممانعت به عمل آید. هنگامی که سطح برای نخستین بار تحت عملیات سندبلاست با استفاده از واترجت قرار می گیرد، باید تفنگی را اندکی دور از سطح نگاه داشت. نزدیک شدن زیاد به سطح می تواند باعث آسیب دیدن آن شود. زاویه و فاصله ای که تحت آن عملیات پاشش صورت می گیرد، باید به نحوی تغییر نماید که بهترین شرایط پاشش در عین حفظ انرژی ضربه ایجاد شود. برای عملکرد بهینه  شلنگ ورودی ماسه نباید بیش از 7 متر طول داشته باشد.

هنگامی که  دستگاه بدرستی عمل می نماید، جریان پیوسته و یکنواخت ماسه از نازل خارج می شود. میزان شار ماسه مستقیما به مکش ایجاد شده در نازل مخلوط کردن ارتباط دارد.  شدت مکش به سرعت آب بستگی دارد.

فشار و نرخ شار در نازل پاشش، فاکتورهای تعیین کننده سرعت مایع،  میزان مکش و نرخ شار ماسه می باشند. اگر نازل پاشش برای ارائه حداکثر فشار و نرخ شار ممکن از پمپ انتخاب شود، نرخ شار ماسه نیز بیشینه خواهد بود. آب بندی کامل مکش و بیشینه سرعت چرخش در نازل پاشش 5 درجه بدست می آید.


مزایای استفاده از واترجت برای فرآیند سندبلاست

 • روش سند بلاست با آب در مقایسه با روشی که در آن به جای آب از هوای فشرده برای پاشش ماده ساینده استفاده می شود، ایمن تر می باشد. زیرا وجود آب از پرتاب شدن ذرات ساینده جلوگیری کرده و خطر کمتری برای کاربر ایجاد می نماید از سوی دیگر این روش برخلاف سند بلاست با هوای فشرده، حاوی گرد و غبار نمی باشد. در نتیجه نیازی به استفاده از عینک یا ماسک محافظ در این روش نیست.
 • با استفاده از این روش می توان لبه های ناخواسته و پوسته های ایجاد شده روی سطح را بدون آسیب رساندن به سطح حذف نمود.
 • با استفاده از این روش پرداخت نهایی سطح یکنواخت خواهد بود.
 • در این روش نیاز به هیچ گونه ماده شیمیایی نمی باشد و چون تنها از آب استفاده می شود کاملا سازگار با محیط زیست می باشد.
 • این روش بر روی ابعاد قطعه مورد نظر تاثیر نمی گذارد و آنرا تغییر نمی دهد
 • مواد کنده شده از سطح توسط آب شسته شده و از محیط کار خارج می شوند و نیازی به نظافت و شستشو پس از عملیات نیست حال آنکه در سایر روش های سمباده زنی و سندبلاست با هوای فشرده گرد و غبار زیادی ایجاد شده همچنین مواد کنده شده از سطح در فضا پراکنده می شوند و باید عملیات نظافت به دنبال آن انجام شود.


کاربردهای واترجت برای عملیات سندبلاست

 • حذف رنگ، زنگار، اثرات خوردگی و پوسته از روی سطوح
 • تمیز کردن تجهیزات ریخته گری
 • تمیز کردن بدنه کشتی
 • تمیز کردن قطعات با ابعاد دقیق
 • برای دستیابی به پرداخت یکنواخت 
 • برای لبه گیری قطعات ماشین کاری شده
 • محو کردن خراش های کوچک از روی سطح
 • پرداخت قطعات فلزی و پلاستیکی
 • طراحی و تمیز کردن سنگگالری ویدئو

دستگاه سندبلاست یا واترسند بلاست سند بلاست یا واتر سند بلاست یک عملیات لایه بردار سند بلاست با آب یک عملیات لایه بردار

درخواست اطلاعات بیشتر