شستشوی پنل خورشیدی با دستگاه نماشوی

سلول خورشیدی قطعه ای الکترونیکی است که انرژی نور خورشید را به طور مستقیم به الکتریسیته تبدیل می کند. از کنار هم قرار دادن سلول ها و ماژول های خورشیدی و مونتاژ آن ها صفحه های خورشیدی تشکیل می گردد و در مصارف بزرگ مجموعه ای از این صفحه های خورشیدی گردآوری شده و تأسیسات خورشیدی ساخته می شود. پنل های خورشیدی مسطح هستند و به صورت شیب دار و بالاتر از سطح زمین قرار می گیرند. پنل ها و سلول های خورشیدی در فضاهای باز نصب می شوند و از همین رو به مرور زمان گرد و غبار، فضولات پرندگان و ذرات آلاینده معلق در هوا بر روی صفحات خورشیدی تجمع پیدا می کند و با بارش باران گرد و غبار انباشته شده از بین می رود. اما در مناطق خشک که میزان بارندگی سالانه در آن ها پایین بوده و شیب صفحات کم است، برای تمیز شدن سلول های خورشیدی نمی توان به انتظار باران نشست و باید جهت از میان برداشتن آلودگی های تجمیع شده چاره ای اندیشید. به کارگیری ربات شستشوی پنل خورشیدی شاید یکی از راهکارهای پیش رو باشد اما باید دانست که به منظور این تهیه یک ربات به هزینه بسیار بالایی نیاز است این درحالی است که تنها با شناخت ابزارهای نظافت مکانیزه ساده تر می توان به یک شستشوی آسان و کم هزینه دست یافت. استفاده از دستگاه نماشوی به منظور شستشوی پنل خورشیدی امروزه به یکی از رایج ترین مصارف این دستگاه تبدیل شده است. تأسیسات خورشیدی اجزای متحرک ندارند بنابراین میزان تعمیر و نگه داری آن پایین است، اگر چه تمیز کردن این تجهیزات یکی از جنبه های مهم تعمیر و نگهداری آن ها می باشد.


آیا آلودگی بر عملکرد پنل خورشیدی تأثیر منفی می گذارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. گرد و غبار، آلاینده ها و فضولات پرندگان بر میزان نور خورشید دریافت شده و تبدیل آن به انرژی تأثیر گذار بوده و سبب کاهش بهره وری تأسیسات خورشیدی خواهد شد به این معنا که در طول زمان می تواند بر مقدار برق تولید شده توسط یک ماژول تأثیر بگذارد. به منظور نظافت صفحه های خورشیدی ابتدا بهتر است با طراحان و سازندگان آن مشورت شود تا هر گونه اطلاعات و توصیه های لازم در مورد نحوه تمیز نمودن این تجهیزات در اختیار کاربران قرار گیرد. مؤثرترین راه برای تمیز کردن سلول خورشیدی استفاده از آب می باشد و از آن جایی نمی خواهیم در پنل خورشید به هیچ عنوان خراشیدگی ایجاد شود ابزارهای به کارگرفته شده نیز باید ضد خش باشند. به دلایل ایمنی بهتر است پنل های خورشیدی از روی سطح زمین تمیز شوند و به این ترتیب تجهیزات بیشتر و کامل تری نیز در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت.  


شستشوی حرفه ای سلول خورشیدی با دستگاه نماشوی

استفاده از دستگاه های مکانیزه شستشوی نما یکی از قابل اعتمادترین و کارآمدترین ابزارهای پاک کننده برای نیروگاه های خورشیدی به شمار می آید. با توجه به این که روز به روز میزان آلاینده ها و آلودگی های محیطی بیشتر و بیشتر می شود، نیاز به مراقبت از این پنل های خورشیدی نیز بیشتر احساس می گردد چراکه در غیر این صورت آلودگی ها م توانند موجب آسیب به اجزا داخلی پنل شده و صرف هزینه های هنگفتی را به منظور تعمیر در پی داشته باشد. دستگاه های نماشوی از اجزا و مواد با کیفیتی ساخته شده اند و با برخورداری از طراحی ارگونومیک می تواند با شرایط مختلف سازگاری داشته باشد.


- نحوه عملکرد دستگاه مکانیزه نماشوی

تجهیزات شستشوی شیشه و نما که به منظور شستشوی پنل های خورشیدی نیز مورد استفاده قرار می گیرند، مجهز به سیستم تصفیه آب هستند و فرآیند شستشو را با آب خالص و بدون هیچ گونه املاحی به انجام می رساند. به لطف حضور سیستم فیلتراسیون آب کارآمد در طول شستشو هیچ ماده شیمیایی حضور ندارد و در کنار مصرف پایین آب، دستگاه نما شویی به یک ابزار سازگار با محیط زیست تبدیل می گردد. این رده از دستگاه ها به سیستم پمپاژ آب و هم چنین برس های ضد خش تجهیز گردیده اند که با پاشش آب به سطح سلول ها آلودگی ها را بدون ایجاد خط و خش از بین می برند. برس ضد خش آلودگی هایی سطحی و آلودگی هایی چسبنده را به خوبی از سطح پنل های جدا سازی می کند.


- ویژگی های دستگاه نما شوی و مزایای آن در شستشوی پنل خورشیدی

دستگاه های نماشوی در طرح ها و ابعاد گوناگونی طراحی و به بازار ارائه شده اند که برخی از انواع آن ها از توانایی شستشو تا ارتفاع 21 متری برخوردار می باشند. بنابراین در هنگام به کارگیری دستگاه مکانیزه نیازی به استفاده از بالابر و یا داربست نمی باشد و کاربر قادر خواهد بود صفحات دریافت کننده نور خورشید را به راحتی تمیز نماید. به این ترتیب با بهره مندی از دستگاه شستشوی شیشه و نما نظافت پنل خورشیدی با سرعت و با کیفیت هرچه تمام تر به انجام می رسد و در کنار آن شرایطی ایمن برای عمل نظافت و شستشو فراهم می گردد. علاوه بر این دستگاه نما شوی دارای ساختاری مقاوم بوده و به آسانی قابل جا به جا شدن است. تأمین انرژی این ابزار به وسیله باتری صورت می گیرد و با یک بار شارژ کامل به میزان خیره کننده ای یعنی 8 ساعت می توان از دستگاه استفاده نمود. به همراه نماشوی مکانیزه برس دوار موتور دار، برس مفصل دار با توانایی تغییر زاویه و ست لنس هایی ارائه می شود که قابلیت تنظیم ارتفاع دسته را فراهم می آورد و برای شستشوی ارتفاع مختلف به کار می رود. 

گالری تصاویر

پنل خورشیدی پنل خورشیدی پنل خورشیدی پنل خورشیدی پنل خورشیدی پنل خورشیدی پنل خورشیدی پنل خورشیدی پنل خورشیدی پنل خورشیدی پنل خورشیدی پنل خورشیدی

درخواست اطلاعات بیشتر