کارواش تمام اتوماتیک

تقریبا می توان ادعا کرد که از روزی که صنعت خودرو ایجاد شد، خدمات وابسته به آن نیز شروع به کار کردند. در کنار تمام خدمات فنی خودرو ها، امروزه شاهد آن هستیم که توجه ویژه ای به سمت خدمات نظافت و شستشوی ماشین ها معطوف شده است. شاید بتوان بزرگترین دلیل این امر را میزان انبوه خودرو های تولید و وارد شده به داخل کشور و ارتقای سطح فرهنگی جامعه و در پی آن اهمیت بیش از پیش به بحث نظافت و شستشوی صحیح دانست. هر چند موراد بیان شده از درجه اهمیت بالایی برخوردارند، اما در نهایت این سود آوری بالای شغل هایی همچون تاسیس کارواش است که صاحبان کسب و کار را به سمت تاسیس مراکز کارواش سوق داده است. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی روند مکانیزه سازی سیستم های کارواش نیز آغاز گشت. هر چند مدل های اولیه در حقیقت تلفیقی از روش دستی و مکانیزه بودند، اما امروزه می توان انواع دستگاه های کارواش تمام اتوماتیک را که قابلیت شسشتوی انواع خودرو های سبک و سنگین را دارا می باشند مشاهده کرد.


انواع دستگاه های کارواش اتوماتیک

دستگاه های علاوه بر تقسیم بندی بر اساس نوع خودروی مورد شستشوی که می تواند سواری یا سنگین باشد، بر اساس ساختار طراحی نیز به دو مدل دستگاه های کارواش دروازه ای و تونل تقسیم می گردند. با توجه به این تقسیم بندی دستگاه های کارواش اتوماتیک به چهار دسته زیر تقسیم می گردد:


1- کارواش اتوماتیک دروازه ای سواری شوی

کارواش اتوماتیک ، کارواش تمام اتوماتیک ، احداث کارواش در کاروش های اتوماتیک دروازه ای تمام بخش های دستگاه بر روی یک گیت دروازه مانند نصب شده و با توجه به نصب بر روی ریل ها امکان حرکت برای آن امکان پذیر می باشد. با توجه به این و با قرار گرفتن خودرو در محل مقرر، دستگاه شروع به کار می کند. هر چند عملیات مورد انجام توسط هر مدل از دستگاه ها با توجه به توانمندی ها و امکانات آن می تواند متفاوت باشد، با این حال به منظور مشخص شدن بیشتر روش کار دستگاه کارواش تمام اتوماتیک دورازه ای به بیان یک عملکرد کلی در این دستگاه های می پردازیم. با شروع به کار دستگاه و با حرکت آن در دور اول فوم مخصوص بر روی سطح ماشین پاشیده می شود (البته تنها مدل های پیشرفته قابلیت پاشش فوم را دارا می باشند). در ادامه و در مرحله بعدی نوبت به عملیات برس زنی می رسد. در عملیات برس زنی بر روی برس ها شامپو مخصوص پاشیده می شود و با انجام حرکت دورانی برس ها و نزدیک شدن آن با بده خودرو بخش اصلی از عملیات شستشوی انجام می پذیرد. در بخش بعدی عملیات نوبت به آبکشی و پس از آن عملیات خشک کن ها به منظور جدا ساختن آب از بدنه خودرو و خشک کردن آن می رسد. هر دستگاه دارای دو خشک کن کناری و دو خشک کن فوقانی می باشد. خشک کن ها فوقانی می توانند بسته به نوع دستگاه از نوع ثابت و یا متحرک باشند. خشک کن های متحرک با نزدیک شدن از سطح خودرو میزان تاثیر بیشتری در خشک شدن خودرو می گذارند. خشک کن های متحرک می توانند دارای یک فلپ هوشمند جهت متمرکز سازی و جهت دهی بهینه هوای دمیده شده به سطح خودرو باشد.


2- کارواش اتوماتیک تونلی سواری شوی

در کارواش های تونلی به جای اینکه تمامی بخش های کارواش بر روی یک گیت-دروازه ای نصب گردند، بخش های گوناگون (شامل برس ها، نازل ها، خشک کن و ...) در فواصل مشخص بر روی زمین نصب و ثابت می گردند. در این حالت قرار گرفتن چرخ خودرو بر روی نوار نقاله و کشیدن آن موجب حرکت خودرو در بین بخش های مختلف و انجام قسمت ها گوناگون عملیات پاشش می گردد. کارواش های تونلی نیز می توانند دارای بخش هایی اختیاری مختلف و متعددی از جمله نازل های مخصوص، برس های کمکی و ... باشند. به دلیل تفکیک بخش های مختلف در کارواش تونلی، معمولا این کارواش ها از طول زیادی بر خوردار هستند.


3- کارواش اتوماتیک دورازه ای سنگین شوی

دستگاه کارواش اتوماتیک ، دستگاه کارواش تمام اتوماتیک ، احداث کارواش کارواش های اتوماتیک دروازه ای اتوبوس-سنگین شوی از نظر ساختار به مدل های سواری شوی دروازه ای بسیار مشابهند. البته این تشابه ساختار به هیچ وجه از مورد ابعاد دستگاه صادق نمی باشد، به نحوی که دستگاه های کارواش اتوبوس شوی ارتفاعی در حدود 5 متر دارند. دیگر تفاوت های مهم این دستگاه های به عدم تجهیز به خشک کن بر می گردد. دلیل این امر توان و تعدا بالای خشک مورد نیاز برای خشک کردن اتوبوس است که به هیچ وجه معقول به نظر نمی رسد. در عوض و به دلیل پوشش دادن این مشکل خشک کردن خودرو، این رده از کارواش ها نیازمند به سیستم تصفیه آب مناسب (یا استفاده از آب RO برای آبکشی نهایی) و بهره گیری از انواع مواد شیمیایی قدرتمند (همانند واکس خشک کننده و سوپر واکس) به منظور خشک کردن صحیح خودرو می باشند.


4- کارواش اتوماتیک تونل-ثابت سنگین شوی

درست در نقطه مقابل کارواش های دروازه ای که مدل سواری و سنگین آن بشدت از نظر نوع ساختار به یکدیگر شبیه می باشند، کارواش های تونلی-ثابت قرار دارند. در کارواش های تونل-ثابت سنگین شوی به دلیل وزن بالای خودرو دیگر امکان کشش آن توسط یک نوار نقاله میسر نمی باشد. به همین دلیل است که این رده از کارواش های اتوماتیک دارای یک ساختار نیمه فشرده ثابت بوده که اتوبوس یا کامیون با حرکت از داخل آن مورد شستشوی قرار می گیرد. در این رده از کارواش ها خود اتوبوس و یا کامیون است که حرکت می کند و به همین دلیل این رده از کارواش ها از ساختار ساده تری برخوردارند.


چگونه یک کارواش تمام اتوماتیک مناسب انتخاب کنیم ؟

کارواش اتوماتیک دروازه ای سواری شوی ابتدا می بایست نوع خودرو مورد نظر را انتخاب کنیم. هرچند که شاید در نگاه اول انتخاب نوع کارواش (سواری شوی یا سنگین شوی) امری بدیهی و ساده به نظر برسد، اما باید اذعان کرد که حتی این مورد هم دارای پیچیدگی های خاص خود است. شاید مهم ترین نگته تشخیص این است که کدام دسته از مشتریان (خودرو های سواری یا سنگین) در محل مورد نظر شما مخاطبان بیشتری دارد. به طور معمول در بخش های داخلی شهر که جزو محل های مسکونی محسوب می گردد، دستگاه های کارواش سواری شوی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که استفاده از کارواش های سنگین شوی بیشتر اطراف شهر ها، ترمینال ها و نقاط بین شهری می تواند موجب جلب مشتری گردد.


کارواش دروازه ای یا کارواش تونلی

چگونه یک کارواش تمام اتوماتیک مناسب انتخاب کنیم ؟ پس از انتخاب نوع خودرو اینک دیگر نوبت آن رسیده است که بین مدل های دروازه ای و یا تونلی-ثابت یکی را انتخاب کنیم. کارواش های دروازه ای بیشتر به منظور شستشوی تعداد متعارفی از خودرو ها پیشنهاد می شوند. این سری از کارواش ها به دلیل داشتن ساختار فشرده (عدم نیاز به زمینی با مساحت بالا) و قیمت مناسب جزو متداول ترین دستگاه های مورد استفاده می باشند. در عوض دستگاه های کاروش تونل-ثابت تنها در مواردی که نیاز به شستشوی تعداد بسیار بالایی از خودرو در ساعت می باشد پیشنهاد می گردند. مساحت بالای زمین مورد استفاده و قیمت زیادتر نسبت به مدل های دروازه ای موجب شده تا استفاده از این دستگاه ها به جز مواردی که سرعت شسشتشوی بسیار پراهمیت و حیاتی می باشد محدود گردد و در اکثر موارد افراد رو به سوی دستگاه های کارواش دروازه ای بیاورند.


موارد بیان شده تا حد زیادی می تواند شما را در انتخاب دستگاه مورد استفاده کمک کند، با این حال هرگز خود را از مشاوره کارشناسی متخصصین این امر محروم نکنید. شرکت ابراهیم به عنوان نماینده انحصاری کمپانی ایستوبال اسپانیا می تواند به منظور ارائه خدمات مشاوره ای و فنی در کنار شما باشد.