خدمات برداشتن اپوکسی با واترجت صنعتی

رنگ های رزین اپوکسی در گروه رنگ های چند جزئی قرار دارند که دست کم از اجزای اپوکسی رزین و مواد سخت تر تشکیل شده اند. بسته به نوع کاربرد، برای تنظیم رنگ بر حسب نیاز، سایر رنگ ها و مواد شیمیایی به این ترکیب افزوده می شود. رنگ های رزین اپوکسی مقاومت بسیار بالایی دارند و بسیار الاستیک هستند و در نتیجه آن سطحی سخت و مقاوم در برابر آب و مواد شیمیایی ایجاد می کنند. از همین رو چنین رنگ هایی برای محافظت از سطوح بتنی پر تنش و فولادی به کار می روند یا به منظور محافظت از سطوح در برابر خوردگی مورد استفاده قرار می گیرند. رنگ رزین اپوکسی به دلیل برخورداری از ویژگی های متنوع طیف گسترده ای از کاربردها را در بر می گیرند. اگر سطح پوشانده شده با رنگ رزین اپوکسی نیاز به بازسازی و نوسازی پیدا کرده باشد، در مرحله اول باید پوشش قبلی حذف گردد.


شیوه های حذف رنگ رزین اپوکسی

 برای حذف رنگ اپوکسی روش های مختلفی وجود دارد : روش شیمیایی، هوای فشرده (سندبلاست خشک با شن، ماسه، یخ، گرانول، پودر و ...) و واترجت صنعتی یعنی استفاده از جریان آب پر فشار. از میان این روش ها به کارگیری مواد شیمیایی و سندبلاست خشک معایب زیادی دارند و بهره مندی از دستگاه های واترجت صنعتی بهترین و کارآمدترین شیوه برای حذف رنگ های رزین اپوکسی به شمار می آید. عملیات برداشتن رنگ های اپوکسی باید با فشار تقریبی 2500 بار انجام گیرد.


روش شیمیایی یا اسید شویی

یکی از روش هایی که برای حذف رنگ های رزین اپوکسی کاربرد دارد روش شیمیایی یا اسیدشویی می باشد. در این روش از مواد اسیدی و حلال های بسیار قوی همانند اسید سولفوریک به کار می رود که خاصیت سمی دارند. بدون تردید استفاده از مواد شیمیایی قوی و اسیدی خطرات و زیان های بسیاری در به دنبال دارد. این مواد به دلیل داشتن ماهیت خورندگی پس از حذف رنگ اپوکسی می توانند به سطح زیرین آسیب وارد کنند و از طرف دیگر اصلاً با محیط زیست سازگاری ندارند. بنابراین روش شیمیایی روش مناسبی برای رنگ برداری نخواهد بود.


سایش با مواد خشک و ساینده

این روش به گونه ای است که هوای تحت فشار به همراه ذرات ساینده بر روی سطح مورد نظر پاشش شده و لایه های رنگ را جداسازی می کند. ساب زنی با ذرات خشک با روش های سندبلاست با ماسه، شات بلاست با گرانول، شات بلاست با یخ خشک و ... قابل انجام است. موادی که در این روش ها به کار می روند قیمت بالایی دارند و علاوه بر آن سبب به وجود آمدن آلودگی و ضایعات زیادی می شوند و مشکلات ایجاد گرد و غبار و جمع آوری پسماندها را پس از پایان عملیات در پی دارند.


واترجت صنعتی

دستگاه واترجت صنعتی فوق فشار قوی به منظور حذف پوشش رنگ رزین اپوکسی کاربرد دارد و در حقیقت ایده آل ترین روش برای به انجام رساندن این عملیات به شمار می آید. دستگاه های واترجت فوق فشار قوی که فشار عملیاتی آن ها در بازه 1000 تا 3000 بار قرار دارد، با توجه به ضخامت لایه رنگ دستگاه مناسب انتخاب شده و به کار گرفته می شود.

نحوه عملکرد واترجت صنعتی در برداشتن رنگ رزین اپوکسی

مکانیزم عملکرد دستگاه واترجت صنعتی فوق فشار قوی به نحوی است که در آن عملیات رنگ بری به صورت لایه لایه انجام می شود و مکانیزم غالب برای از بین بردن لایه های رنگ، چسب، پوشش های سرامیکی، پوشش های حرارتی و ... به حساب می آید. با پاشش آب به وسیله واترجت صنعتی فوق فشار قوی آب به داخل لایه ها نفوذ پیدا کرده و با برخورد با سطح سبب جدا شدن لایه های رنگ می گردد.


کارایی بالای واترجت صنعتی در برداشتن اپوکسی

پوشش اپوکسی یکی از پرکاربردترین رنگ های پوششی می باشد زیرا استحکام و دوام بالا، خشک شدن سریع، زیبایی، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، مقاوم در برابر تغییرات دما، سازگاری با محیط زیست، عدم لغزندگی و ... برخی از ویژگی های بارز و برجسته آن می باشد. این رنگ ها در انواع مختلفی تولید شده اند که انواع ضد گرد و غبار، ضد اسید، آنتی باکتریال، انعطاف پذیر، رسانا یا آنتی استاتیک و ... را در بر می گیرند. این رنگ ها سطوح فلزی، بتنی و سرامیکی را پوشش داده و به منظور بازسازی سطوح، این رنگ ها به وسیله واترجت صنعتی باید برداشته شوند. فشار دستگاه با توجه به ضخامت لایه ها تنظیم می شود.مزایای واترجت صنعتی در برداشتن اپوکسی

حذف رنگ رزین اپوکسی با استفاده از واتر جت صنعتی در رده فوق فشار قوی مزایای قابل توجهی به همراه دارد. مهم ترین این مزایا عبارت اند از:


کیفیت بسیار بالا

روش استفاده از واترجت صنعتی روشی است که در آن تنها آب به کار می رود و هیچ ماده شیمیایی و اسیدی مصرف نمی شود، از همین رو سطح زیرین کاملاً سالم مانده و دچار آسیب نخواهد شد. در این روش لایه های رنگ اپوکسی برداشته شده و حتی در صورت اشتباه یا ناخواسته نیز سطح زیرین صدمه نمی بیند. عدم استفاده از مواد شیمیایی این روش را به یک روش سازگار با محیط زیست تبدیل نموده است.


سرعت عمل بالا

به منظور بهبود کارایی دستگاه های واترجت صنعتی لوازم و تجهیزات جانبی متعدد و متنوعی طراحی و تولید شده است. این تجهیزات با توجه به نوع و ساختار سطح و هم چنین شرایط کاری انتخاب می شوند و به این ترتیب پوشش دهی سطح افزایش خواهد یافت و مدت زمان صرف شده برای عملیات به حداقل کاهش می یابد. علاوه بر این، روش استفاده از شوینده فوق فشار قوی آلودگی محیطی ندارد و در پایان کار لزومی به جمع آوری ضایعات و پسماندها نخواهد بود.

گالری تصاویر

برداشتن اپوکسی با واترجت صنعتی برداشتن اپوکسی با واترجت صنعتی

درخواست اطلاعات بیشتر