اماکن مذهبی

اماکن مذهبی چون مساجد، حرم مطهر ائمه و معصومین و زیارتگاه ها در تمامی ایام سال به ویژه اعیاد مذهبی و ایام سوگواری مورد استقبال اقشار مختلف قرار دارند و از این رو به واسطه تردد بالای جمعیت، مستعد انواع آلودگی ها می باشند. وسعت بالای اماکن بیرونی و داخلی از یک سوی و تردد بالای جمعیت از سوی دیگر، نظافت سنتی و دستی این اماکن را با دشواری هایی همراه نموده است. این در حالی است که عدم نظافت مستمر و با کیفیت این محیط ها نه تنها سطوح بهداشتی و سلامت محیط را کاهش می دهد بلکه با کاهش جلوه های بصری محیط می تواند موجب آزرده خاطری زوار و مراجعه کنندگان را نسبت به سیستم مدیریتی این اماکن به همراه داشته باشد. به کارگیری روش های نظافت صنعتی در این مراکز یک راه حل کاربردی و دقیق برای نظافت اماکن مذهبی است. استفاده از تجهیزات نظافتی اماکن مذهبی ، دستگاه هایی نظیر کفشوی صنعتی، جاروبرقی صنعتی، دستگاه جاروب خیابانی و... تعدادی از تجهیزات مکانیزه به منظور نظافت اماکن مذهبی می باشند.

مشکلات نظافت سنتی اماکن مذهبی

اگر چه استفاده از شیوه های سنتی نظافتی چون تی کشی و جاروی دستی تا حدودی نیاز های نظافتی محیط را بر طرف می سازد اما توانایی لازم برای تامین این نیازها به صورت کامل را نداشته و قادر به فراهم آوردن سطوح بهداشتی لازم نمی باشد. یکی از بزرگترین مشکلات در نظافت سنتی این اماکن، انتشار گرد و غبار در فضای پیرامون می باشد که با نفوذ به دستگاه تنفسی افراد می تواند موجبات بیماری افراد حاضر را فراهم سازد.

مزایای به کارگیری تجهیزات نظافت صنعتی در اماکن مذهبی

با توجه به توانایی های محدود شیوه های سنتی در نظافت، وسعت بالای صحن ها و مصلی ها و تردد بالای افراد، استفاده از شیوه های نوین و به کار گیری ماشین آلات مکانیزه ایی چون دستگاه های اسکرابر، سوییپر، جاروبرقی و واترجت صنعتی بهترین گزینه برای نظافت اماکن مذهبی در سطوح بیرونی و داخلی می باشد. این دستگاه ها با نظافت موثر و با کیفیت آلاینده ها نه تنها سطوحی درخشان و عاری از آلودگی ایجاد می نمایند بلکه مانع از انتشار ذرات ریز گرد و غبار نیز می گردند. سرعت و کیفیت بالای نظافت در کنار عدم ایجاد مزاحمت و محدودیت در تردد افراد از دیگر مزایای نظافت اماکن مذهبی با استفاده از دستگاه های نظافت مکانیزه می باشد. 

دستگاه های نظافت مکانیزه  اماکن مذهبی

با توجه به تنوع دستگاه های نظافتی، برای هر نوع آلودگی در محیط های مذهبی می توان یک تجهیز کاملا تخصصی یافت. برخی از این دستگاه ها عبارتند از: 

- دستگاه زمین شوی صنعتی اماکن

در سال های گذشته استفاده از تجهیزات نظافتی مانند اسکرابر در محیط های مذهبی بیش از پیش افزایش یافته است. ساختار این دستگاه از یک مخزن آب و یک مخزن مواد شوینده تشکیل شده است. با پاشش آب با فشار زیاد و نظافت همزمان برس های چرخان به نظافت سطوح زمین می پردازد. در همین حین تی جمع کننده و سیستم مکش اسکرابر زمین را خشک کرده و با مکش آب باقی مانده روی زمین را جمع آوری می کند. همچنین این دستگاه با مخرن های جداگانه آب کثیف و تمیز خود مانع از انتشار دوباره آلودگی می شوند و کیفیت نظافت اماکن مذهبی را بالا می برد. تمیزی و درخشان بودن سطوح کف یک امر مهم در تمامی زیارتگاه ها و مساجد می باشد. شستشوی عمیق، باکیفیت و سریع این سطوح امری است که به وسیه دستگاه صورت می گیرد. به دلیل فشار یکنواخت اعمال شده از جانب برس دستگاه به تمامی بخش های زمین، کیفیت نظافت در طول فرایند ثابت می ماند علاوه بر این به دلیل تجیهز دستگاه به دو مخزن مجزا برای نگه داری آب تمیز و کثیف، آلودگی ها از یک بخش به بخش دیگر منتقل نمی گردد. یکی دیگر از مزایای نظافت اماکن مذهبی با دستگاه کفشوی کم صدا بودن دستگاه و عدم ایجاد مزاحمت برای مراجعه کنندگان می باشد، درنتیجه حتی در زمان های شلوغی نیز می توان از دستگاه استفاده نمود.

- دستگاه بخارشوی صنعتی

شستشوی صنعتی تمامی بخش ها با استفاده از ابزار های مناسب در یک زیارتگاه و یا محیط مذهبی موجب جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا به افراد می گردد. از دستگاه بخارشو صنعتی می توان به منظور شستشو و ضدعفونی نمودن بخش هایی نظیر ضریح استفاده کرد. بخار تولید شده در دستگاه علاوه بر شستشوی بخش های مختلف از ایجاد لکه بر روی آن ها جلوگیری کرده و همین طور از رشد و تکثیر عوامل بیماری زا جلوگیری می نماید.

- دستگاه سویپر صنعتی

بخش عمده ای از نظافت اماکن مذهبی شامل جمع آوری آلودگی های ریز و درشت جامدی است که به واسطه روباز بودن، به محیط نفوذ کرده است. با توجه به وسعت بالا اماکن مذهبی استفاده از روش های نظافت صنعتی نظیر به کارگیری دستگاه سویپر ، تمامی آلودگی ها با سرعت بالا جمع آوری می شوند در نتیجه برای محوطه ورودی اماکن مذهبی استفاده از جاروب شهری انتخاب مناسبی است.

- موکت شوی صنعتی

از آنجایی که فرش و موکت یکی از اصلی ترین کفپوش ها در اماکن مذهبی نظیر مساجد، نمازخانه ها، حسینیه ها و... می باشند، شستشو و نظافت مسجد ها در این بخش ها ز اهمیت نظافت اماکن مذهبی ویکی از مهم ترین مراحل نظافت مساجد و اماکن مذهبی بشمار می آید، درنتیجه تجهیز به یک دستگاه تخصصی می تواند بخش عمده ای از فرایند شستشو را تسهیل بخشد. دستگاه موکت شوی صنعتی یکی از تجهیزات تخصصی و مکانیزه شستشو فرش و موکت می باشد که با تجهیز به یک مخن آب تمیز و یک مخزن آب کثیف و یک موتور مکنده فرایند شستشو را با پاشش آب تمیز شروع کرده و با برس زنی و مکش آب آلوده ادامه می دهد. بدین ترتیب تمامی آلودگی ها، لکه ها، جرم و گرد و غبار نفوذ کرده به داخل الیاف فرش و موکت از میان برداشته می شود. 


scrubber-shrine زمین شوی اماکن مذهبی

زمین شوی اماکن مذهبی

scrubber زمین شوی سرنشین دار حرم

زمین شوی سرنشین دار حرم

sweeper machine نظافت مساجد و اماکن مذهبی

نظافت مساجد و اماکن مذهبی

scrubber-mosque-and-shrine شستشوی صحن حرم و مساجد

شستشوی صحن حرم و مساجد

water-get-for-cleaning شستشوی وضوخانه با واترجت صنعتی

شستشوی وضوخانه با واترجت صنعتی

floor cleaning shrine کف شوی حرم و مساجد

کف شوی حرم و مساجد

scrubber-for-cleaning-mosque کفشوی شبستان مسجد

کفشوی شبستان مسجد

mosques-dust-vacuum-cleaner جارو برقی اماکن مذهبی

جارو برقی اماکن مذهبی

broom-manned جاروب محوطه مراکز مذهبی

جاروب محوطه مراکز مذهبی

labelling-carpet-mosques فرش و موکت شوی مساجد

فرش و موکت شوی مساجد

use cleaning tools religious places کاربرد ابزار نظافت دستی

کاربرد ابزار نظافت دستی

religious places cleaning steam cleaner بهداشت زیارتگاه ها با بخارشوی صنعتی

بهداشت زیارتگاه ها با بخارشوی صنعتی

facade cleaner mosque cleaning نماشوی اماکن مذهبی

نماشوی اماکن مذهبی

mosque cleaning multipurpose scrubber کاربرد اسکرابر چند منظوره اماکن مذهبی

کاربرد اسکرابر چند منظوره اماکن مذهبی

restroom no touch cleaning نظافت سرویس بهداشتی با اسپری مکش پرفشار

نظافت سرویس بهداشتی با اسپری مکش پرفشار

washing-cleaning-pond-pool شستشو و نظافت حوض و آب نما

شستشو و نظافت حوض و آب نما

aroma dispenser religious centers دستگاه خوشبو کننده هوا اماکن مذهبی

دستگاه خوشبو کننده هوا اماکن مذهبی

why cleaning religious places اهمیت نظافت صنعتی اماکن مذهبی

اهمیت نظافت صنعتی اماکن مذهبی