شستشوی کف سطوح تجاری

بدون شک زمین یک مرکز خرید یا مجتمع تجاری یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن  بده و یکی از نخستین بخش‌هایی است که مشتریان هنگام ورود، ناخودآگاه به آن توجه می‌کنند. حجم بالای رفت و آمد در مراکز خرید و مجتمع های تجاری این مراکز را مستعد وجود انواع آلودگی می نماید. در راهرو ها و طبقات مجتمع های تجاری نیز به دلیلی تردد زیاد افراد و مراجعه کنندگان گرد و خاک به سرعت جذب شده و ممکن است فضا در مجموع کثیف و آلوده به نظر آید. پاکیزگی زمین یک مرکز خرید یا ساختمان تجاری در حال و هوای کلی حاکم بر آن مرکز تاثیر قابل توجه دارد و در مشتریان و مراجعه‌کنندگان تاثیر مثبت ایجاد می‌نماید. حال آنکه  سطوح و کف زمین کثیف و آلوده نه تنها در نگاه اول بسیار نامطلوب می‌باشد، حتی ممکن است باعث انصراف و پشیمانی مشتریان از خرید و یا مراجعه شود. بنابراین نظافت و شستشوی روزانه و متناوب زمین در مراکز تجاری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

مزیت روش های نوین به جای روش های سنتی شستشوی کف

استفاده از  روش های سنتی و دستی برای نظافت مراکز تجاری بزرگ تقریبا غیر ممکن است. وسعت زیاد این مراکز و حجم بالای تردد، همچنین نیاز به نظافت پیوسته این مراکز سبب می شود که نظافت دستی آنها بسیار خسته کننده بوده و مستلزم صرف هزینه، نیروی کار و زمان بسیار باشد. از سوی دیگر استفاده از ابزارهای سنتی همانند تی و جارو باعث حذف کامل آلودگی ها از محیط نمی‌شود و فقط آن را جابجا می‌نماید. همچنین عدم جرم زدایی مکانیکی، باعث می شود که مواد ضدعفونی کننده عملکرد میکروب زدایی چندان موثری نداشته باشند. با توجه به توضیحات داده شده، استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی مدرن برای شست و شوی زمین مراکز خرید و مجتمع های تجاری اجتناب ناپذیر می باشد. اسکرابر یا کف‌شوی، یکی از پرکاربردترین و کارآمدترین دستگاه های نظافت صنعتی برای کاربرد در مراکز تجاری است که عملیات شستشوی زمین را به نحو قابل توجهی آسان و موثر می نماید اما به هنگام سرمایه گذاری بر روی دستگاه زمین شوی یا اسکرابر، پارامترهای متعددی باید در نظر گرفته شود تا دستگاهی انتخاب گردد که نیازهای نظافتی یک ساختمان یا مجتمع ویژه را بخوبی برآورده کرده و حداکثر کارایی را نشان دهد. یکی از مهم ترین پارامترها مطرح در این زمینه، مشخصات سطح یا زمینی است که باید تحت عملیات شستشو قرار گیرد.


تاثیر نوع زمین در انتخاب اسکرابر

همانطور که ذکر شده استفاده از یک دستگاه اسکرابر برای انجام عملیات شستشو و نظافت زمین در صورتی کارآمد خواهد بود که مدل انتخاب شده با  نوع زمین مورد شستشو تناسب داشته باشد. بعنوان مثال برای شستشوی سطوح بتونی و سیمانی باید از اسکرابرهای مجهز به برس‌های زبر استفاده نمود. حال آنکه، اسکرابرهایی با برس نرم‌تر برای جلوگیری از آسیب دیدگی سطوح چوبی لایه لایه و وینیل هنگام عملیات شستشو، بهتر است از اسکرابرهایی با برس نرم تر استفاده شود. در ادامه برخی سطوح قابل شستشو با دستگاه کفشور، و اسکرابر مناسب با آنها توضیح داده شده است:


سطوح صاف بتونی یا موزاییکی

اسکرابرهای دارای برس های دیسکی با الیاف زبر، برای شستشوی سطوح بتونی یا موزاییکی کارآمد می باشند. اگر هدف جلا دادن کف بتونی زمین باشد، استفاده از پدهای الماس توصیه می گردد. همچنین کاربرد اسکرابرهایی با سرعت چرخش بالای برس برای اینگونه سطوح مناسب تر می باشد.

سطوح صاف رنگ شده


دستگاه های کف شوی دارای برس دیسکی معمولا  دارای عملکرد بسیار خوب بر روی سطوح صاف هستند  اما برای افزایش کیفیت شستشو و دستیابی به نتیجه مطلوب، قبل از استفاده از اسکرابر باید عملیات پیش جاروب صورت گیرد. اسکرابرهای مجهز به برس غلطکی توان انجام همزمان عملیات جاروب کردن و شستشو را دارند اما تاثیر در میزان جلای سطوح سخت رنگ شده ندارند و برای صیقلی نمودن اینگونه سطوح بهتر است از پدهای الماس استفاده شود.
سطوح رنگ شده غیرلغزنده و زبر

برای شستشوی سطوح و زمین‌های غیرلغزنده بهتر است از برس های غلطکی و مواد شوینده با کیفیت بالا استفاده نمود. همچنین سرعت خشک شدن زمین در این موارد مهم است و کاربرد دستگاه های زمین شوی توصیه می شود که  سرعت خشک کردن بالاتری دارند یعنی سیستم مکش و تی دستگاه اسکرابر باید قوی باشد.
سطوح وینیلی و لینولئومی

برای دست یابی به یک سطح  صیقلی و جلادار در زمین های دارای پوشش وینیلی یا لینولئومی می توان از اسکرابرهای دارای برس دیسکی استفاده نمود و همچنین کاربرد پدهای الماس برای آخرین پرداخت توصیه می‌گردد. از سوی دیگر اسکرابرهای دارای پد اوربیتالی گزینه ای ایده آل  برای و شستشوی سطوح ذکر شده می باشند زیرا مصرف آب و ماده پاک کننده در آنها نسبت به دستگاه های اسکرابر دیسکی مرسوم، کمتر است. همچنین طراحی پد این اسکرابرها و شکل مستطیلی آن باعث می شود که نظافت و شستشوی راهروها، کلاس‌ها، زوایا و کناره های دیوار، بخوبی صورت گیرد.تاثیر وسعت زمین در انتخاب اسکرابر

طبیعی است که هر چه مساحت مرکز یا مجتمع تجاری بزرگ تر باشد ، سطح وسیع تری باید تحت عملیات شستشو قرار گیرد و بنابراین به اسکرابر با ظرفیت کاری بالاتر نیاز می باشد. معمولا برای فروشگاه‌ها و مراکز خرید بزرگ، استفاده از اسکرابر صنعتی سرنشین دار توصیه می شود، زیرا ظرفیت مخازن آب تمیز و آب کثیف همچنین پهنای شستشو در آنها بالاتر بوده در نتیجه سرعت و بازده عملیات افزایش می یابد. متعاقبا کاربرد اسکرابرهای کوچک دستی  با ظرفیت کم برای فضاهای وسیع چندان به صرفه نیست و بسیار زمان بر خواهد بود.
ترافیک رفت و آمد مرکز تجاری

هر چه ترافیک رفت و آمد در یک مرکز تجاری خاص بیشتر باشد، میزان کثیفی و آلودگی در آن بیشتر بوده همچنین ملاحظات ایمنی بیشتری برای مراجعه کننده‌گان باید در نظر گرفته شود. بنابراین هنگام سرمایه‌گذاری روی یک دستگاه کفشور، باید میزان رفت و آمد مورد توجه قرار گیرد. برای مراکزی که میزان تردد افراد در آنها بالاست به دستگاهی با ظرفیت کاری بالاتر نیاز می باشد و از سوی دیگر دستگاه زمین شوی باید قادر باشد سطح زمین را به سرعت خشک نماید. 


با توجه به توضیحات ذکر شده  لازم است که هنگام سرمایه گذاری برای خرید دستگاه اسکرابر مشخصات زمین مربوطه را از هر لحاظ بررسی کرده و  اطمینان حاصل نمایید که دستگاه انتخاب شده متناسب با نوع زمین می باشد. بدون شک بررسی دقیق این موضوع به عملکرد بهینه دستگاه و بازگشت سرمایه شما کمک شایانی خواهد نمود.

درخواست اطلاعات بیشتر