همه چیز درباره کف شوی سالن های ورزشی

سالن های ورزشی از جمله اماکن عمومی می باشند که در همه ایام به ویژه در ایام تابستان و مسابقات مورد توجه ورزشکاران و ورزش دوستان می باشند. ازدحام بالای تماشاگران در هنگام برگزاری مسابقات درون سالنی و حضور ورزشکاران، این اماکن را مستعد انواع آلودگی ها می نماید. تمرین و برگزاری مسابقات در سالن های کثیف و آلوده نه تنها جذابیتی برای ورزشکاران و تماشاگران نداشته بلکه می تواند منبعی برای انتشار انواع آلودگی ها، میکروب ها و قارچ ها نیز باشد. از این رو نظافت صنعتی به عنوان یک روش رایج برای رسیدگی به نظافت این اماکن مورد استفاده قرار گرفته است. کف شوی سالن ورزشی یکی از این دستگاه ها است که بهترین گزینه برای شستشوی کف این مراکز می باشد. در ادامه به بررسی ویژگی ها و نحوه خرید کف شوی سالن ورزشی می پردازیم.


عملکرد اسکرابر صنعتی

اسکرابر یا زمین شوی صنعتی دستگاهی تخصصی برای شستشوی مکانیزه، موثر و با کیفیت سطوح می باشد. این دستگاه ها به واسطه پاشش آب بر روی سطوح و سیستم برس زنی انواع آلودگی های چسبیده به سطوح را ساییده و از سطح جدا می نمایند. موتور مکنده و سیستم تی تعبیه شده در انتهای دستگاه، با مکش کامل آب کثیف ناشی از شستشو و انتقال آن به مخزن آب کثیف، باعث خشک شدن سطوح می شوند. دستگاه زمین شوی صنعتی سالن های ورزشی مجهز به دو مخزن مجزا برای آب تمیز و کثیف می باشند و همواره از آب تمیز برای شستشوی سطوح استفاده می نمایند.انواع اسکرابر های صنعتی

دستگاه اسکرابر صنعتی بر اساس نوع هدایت به دو گروه کفشوی دستی و کفشوی سرنشین دار تقسیم می شوند. مدل های دستی اسکرابر مجهز به دسته بوده و کاربر با قرار گرفتن در پشت دستگاه کف شوی آن را هدایت می نماید، در حالیکه اسکرابر های سرنشین دار یا خودرویی مجهز به صندلی اپراتور بوده و کاربر با نشستن بر روی صندلی دستگاه کف شوی را هدایت می نماید.

مقایسه اسکرابر دستی و اسکرابر سرنشین دار

زمین شوی دستی در مقایسه با کف شوی سرنشین دار ابعاد کوچکتی دارد. پهنای شستشوی این مدل از زمین شوی به واسطه ابعاد کوچکتر، کمتر از اسکرابر خودرویی می باشد. ظرفیت مخزن های آب تمیز و آب کثیف کف شوی دستی در مقایسه با اسکرابر  خودرویی کمتر می باشد. از آنجایی که در مدل های خودرویی کاربر بر روی دستگاه قرار می گیرد و عملیات نظافت را انجام می دهد، کمتر خسته شده و راندمان کار بالاتری دارد، اما ابعاد کوچک اسکرابر دستی باعث افزایش قدرت مانور دستگاه و قابلیت جا به جایی آن می گردد. اسکرابر های خودرویی به واسطه ابعاد بزرگ و پهنای شستشویی که دارند برای نظافت محیط های وسیع کاربرد بیشتری داشته و اسکرابر های کوچک برای نظافت محیط های محدود یا متراکم کارآیی بهتری دارند.

مزایای استفاده از اسکرابر به جای شیوه های سنتی

استفاده از کفشوی سالن ورزشی از ایجاد و انتقال  آلودگی بر سطح کف جلوگیری نموده چرا که شستشو را در هر بار با آب کاملا تمیز انجام می دهد. افزایش سرعت نظافت از دیگر مزایای خرید کفشوی سالن ورزشی می باشد. بررسی های انجام شده نشان می دهد که قسمت اعظم هزینه های نظافتی مربوط به نیروی خدماتی می باشد از این رو دستگاه های کف شوی صنعتی با کاهش در تعداد نیروی خدماتی، کاهش چشمگیر در هزینه ها را در پی خواهند داشت. علاوه بر این مصرف آب استفاده شده در این دستگاه های نظافت صنعتی بسیار پایین تر از شیوه های سنتی بوده و باعث صرفه جویی در مصرف آب می شوند. به منظور افزایش قدرت نظافتی یا ضد عفونی سطوح می توان از مواد شوینده در مخزن آب تمیز این دستگاه ها استفاده نمود. بر خلاف شیوه های سنتی نظافت که تا زمان خشک شدن سطوح شسته شده، در تردد و دسترسی افراد محدودیت ایجاد می کرد، اسکرابر ها به واسطه همزمانی عملیات شستشو و خشک نمودن، هیچ محدودیتی در دسترسی به سطوح شسته شده ایجاد نمی کنند.


چگونگی خرید کفشوی سالن ورزشی

گسترش شیوه های نظافت زمین نه تنها سرعت یافته بلکه باعث افزایش کیفیت و نتیجه کار شده است. در واقع دستگاه اسکرابر صنعتی، زمین را تمیز و خشک می نماید، بطوری که بلافاصله بعد از نظافت قابل استفاده است. بعلاوه باقی مانده آلودگی های موجود روی زمین از طریق تی مکش جمع آوری شده و در مخزن آب کثیف قرار می گیرد اما مثل اتفاقی که در نظافت با تی میافتد، این آلودگی ها روی زمین نمی مانند. امروزه کف شوی صنعتی با نام های تجاری زیادی در بازار موجود است و انتخاب بهترین مورد دشوار است. به همین دلیل، قبل از خرید دستگاه اسکرابر، لازم است نکات زیر در نظر گرفته شود.


۱-محدوده نظافت

با صرف اندکی وقت به بررسی اینکه اسکرابر در کدام نواحی استفاده خواهد شد بپردازید. مساحت کل، مساحت محدوده مورد نظافت، وجود راهرو، رمپ و محل درب های ورودی را محاسبه کنید. به این ترتیب مشخص خواهد شد که آیا به اسکرابر دستی که کوچکتر است و یا اسکرابر خودرویی که بزرگتر است نیاز خواهید داشت.


2- نوع زمین

سوال دیگری که به هنگام خرید کفشوی سالن ورزشی باید به آن پرداخته شود نوع کفپوش است. اگر زمین فرش نشده است، آیا سطح آن سیمانی، سرامیک و یا چوبی است؟مثلا اگر با سطح چوبی سرو کار دارید بهتر است از اسکرابری استفاده کنید که به سیستم تعیین مقدار مصرفی مجهز باشد مانند Dosing system ، بدین ترتیب مواد حلال به زمین آسیبی وارد نخواهند کرد. 


3- نوع آلودگی

معمولا اسکرابرها وقتی باید مورد استفاده قرار گیرند که هیچ گونه خاکروبه ای روی زمین نباشد. با این وجود، درمواردی مانند زمین انبار ممکن است خاکروبه وجود داشته باشد. که بدین ترتیب استفاده از زمین شور صنعتی با برس استوانه ای کار جمع آوری این ضایعات را حین نظافت سالن و باشگاه های ورزشی آسان خواهد کرد.


4- نوع برس اسکرابر

دستگاه های زمین شور به طور کل دارای سه نوع برس می باشند:

- برس دیسکی

برس  نوع دیسکی که 1، 2 و یا تعداد بیشتری برس دارد. رایج ترین نوع آنها تک دیسک است چون پد آنها در بازار به راحتی پیدا میشود. مطمئنا نوع دو دیسکی ویژگی هدایت آب در مرکز دستگاه یعنی جایی که بیشترین میزان کشش وجود دارد و احتمال پاشیدن به طرفین کاهش می یابد. 

- برس استوانه ای

برس استوانه ای که برای جمع آوری ذرات کوچک آلودگی توصیه میشود چرا که برس ها بسیار سریعتر حرکت میکنند و جارو زنی بسیار بهتر خواهد بود. برسی که مجهز به دو صفحه استوانه ای است عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با برس تک برسه است. 

- برس اوربیتالی

برس چرخشی، فناوری جدیدی که به تازگی عملکردی فوق العاده با مصرف کمتر و ذخیره آب و انرژی از خود نشان داده. عملکرد  پد که با سرعت  2000 RPM بار در دقیقه تاب میخورد نتیجه بسیار خوبی را رقم خواهد زد. 


5- ارگونومی

یکی دیگر از موارد مهم به هنگام خرید کفشوی سالن ورزشی توجه به طراحی ارگونومیک آن است. دستگاه هایی با اعمال کمترین نیرو و زحمت از جانب کاربر بیشترین کارایی را داشته باشند انتخاب مناسب تری هستند. در تنیجه توجه به معتبر بودن برند دستگاه اسکرابر خریداری شده از اهمیت زیادی برخوردار است. 


6- باطری و شارژر باطری

انتخاب یک اسکرابر باطری دار نیاز به استفاده از پریز برق حین کار را رفع میکند. استفاده از اسکرابرهای باطری دار در هر زمان مقدور است. به همین دلیل باید از وجود باطری هایی که نیاز به حفاظت و تعمیر ندارند و همچنین شارژر روی دستگاه اطمینان حاصل کنید. توجه به این نکته ضروری است که اسکرابر دستی در هر دو نوع باتری دار و کابلی و کفشوی سرنشین دار فقط در نوع باتری دار طراحی می شود. به علاوه هزینه خرید دستگاه اسکرابر باتری دار به مراتب از نوع برقی آن بیشتر می باشد. 


7-خرید  زمین شور صنعتی پس از مشورت با کارشناس

با توجه به مدل های مختلف قابل ارائه لازم است تا پیش از خرید کفشوی صنعتی سالن ورزشی از کارشناسان مربوطه اطلاعات لازم درباره دستگاه ها گرفته شده و آموزش های مورد نیاز به منظور اطلاع از نحوه عملکرد دستگاه و شرایط مراقبت و نگه داری از دستگاه به کاربر داده شود.  

درخواست اطلاعات بیشتر