شستشوی پیست تارتان

تارتان کف پوش ویژه ای است که به طور گسترده برای پوشش سطح پیست دو میدانی مورد استفاده قرار می گیرد. در تولید این کف پوش از پلی یورتان استفاده شده است. قابلیت ارتجاعی این ماده مصنوعی از آسیب دیدگی ورزشکاران هنگام اصابت با زمین جلوگیری می کند و برعملکرد آنها تاثیر می گذارد. ساختار کفپوش تارتان متخلخل بوده و ذرات آلودگی تحت تاثیر عوامل محیطی همچون باران و باد در تخلخل های باز آن انباشته می گردند. در صورت عدم شستشو و خارج نمودن آلودگی انباشته شده، تخلخل های سطح کف پوش بسته شده و قابلیت ارتجاعی آن کاهش می یابد و به تدریج به سطحی سخت تبدیل می گردد. قیمت بالای این تارتان سبب می شود که تعویض مکرر آن از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نباشد. بنابراین نگهداری و شستشوی متناوب و صحیح این کف پوش از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما ذکر این نکته ضروری است که روش های شستشو و نظافت قابل کاربرد بر روی تارتان، بعلت ویژگی های خاص آن، محدود می باشند. استفاده از واترجت یکی از بهترین شیوه های شستشوی پیست های دو میدانی پوشیده شده با کفپوش تارتان می باشد.


مزایای کاربرد واترجت صنعتی در شستشوی پیست تارتان

طبق بررسی های انجام شده، استفاده از واترجت همراه با نازل  زمین شوی دارای قابلیت مکش برای شستشوی پیست تارتان روشی موثر و کارآمد می باشد . واترجتی با حداکثر فشار پاشش 500 بار پاسخگوی نیاز موجود  خواهد بود. اما استفاده از واترجت آب گرم به افزایش سرعت و کیفیت عملیات کمک می نماید.  استفاده از واتر جت برای شستشوی پیست تارتان دارای مزایای متعددی نسبت به روش های دیگر می باشد که برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:


انجام عملیات به صورت پرسرعت و مقرون به صرفه

نظافت و شستشوی پیست دو میدانی به روش های سنتی، با توجه به وسعت آن، فرآیندی زمان بر و دشوار می باشد و مستلزم صرف زمان، انرژی و هزینه بالا خواهد بود. در صورت استفاده از واترجت، عملیات شستشوی پیست تارتان با سرعت معقول و منطقی انجام پذیر می باشد.افزایش سرعت انجام عملیات در مقایسه با روش های دیگر، به معنای کاهش زمان و هزینه های مرتبط با نیروی کار خواهد بود.
شستشوی موثر و کارآمد

حفظ ویژگی های خاص کفپوش تارتان و به ویژه قابلیت ارتجاعی آن در طولانی مدت در گرو نظافت و شستشوی موثر آن می باشد. بنابراین هنگام شستشوی کف پوش تارتان باید از روشی استفاده کرد که آلودگی را بطور کامل از تخلخل خارج نماید. ساختار متخلخل تارتان سبب می شود که استفاده از اسکرابر و سوییپر بر روی سطح آن چندان کارآمد نباشد. حال آنکه در صورت استفاده از واترجت فشار بالای آب باعث خارج شدن کامل آلودگی از تخلخل ها می شود و عملیات شستشو و نظافت کفپوش با بالاترین کیفیت انجام می گیرد.


سازگاری با محیط زیست

خواص فیزیکی و شیمیایی ویژه تارتان بعنوان یک ماده پلاستیکی مصنوعی استفاده از مواد شوینده بر روی این کفپوش را محدود می نماید. استفاده ازمواد شوینده شیمیایی بر روی کفپوش تارتان می تواند سبب از دست رفتن کیفیت و ویژگی های خاص آن شود. همچنین با توجه به وسعت بالای پیست دو و میدانی استفاده از مواد شوینده لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. در صورت استفاده از واترجت فشار بالای پاشش آب و دمای حرارت آن ( واترجت آب گرم) تنها عوامل شوینده کفپوش خواهند بود در نتیجه این روش کاملا سازگار با محیط زیست بوده و از لحاظ اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشد.

مکش آب و عدم باقی ماندن آن بر روی سطح کفپوش

یکی از نکات مهمی که هنگام انجام عملیات شستشوی پیست تارتان باید مورد توجه قرار گیرد، عدم باقی ماندن آب بر روی سطح و جمع آوری کامل آب مورد استفاده می باشد. در صورت باقی ماندن آب بر روی سطح و نفوذ آن به داخل تخلخل ها، امکان رشد خزه فراهم می شود که این امر سبب لغزندگی پیست و از دست رفتن کیفیت و ایمنی آن خواهد شد. همچنین با نفوذ آب به لایه های زیرین باعث سست شدن فونداسیون بکار رفته و پیوند بین کفپوش و لایه زیرین آن خواهد شد که این مسأله می تواند به  ترک خوردگی سطح و جدا شدن بخش هایی از آن منجر گردد. استفاده از واترجت همراه با یک نازل زمین شوی دارای قابلیت مکش باعث می شود که عملیات مکش آب از سطح همزمان با شستشوی آن صورت گیرد و مسأله باقی ماندن آب بر روی سطح و مشکلات ناشی از آن به طور کامل حذف گردد. 

درخواست اطلاعات بیشتر