ماده ضدعفونی کننده تجهیزات ورزشی

تحقیقات نشان می دهد وسایل ورزشی در سالن های بدن‌سازی حتی بیشتر از یک توالت حاوی میکروب و باکتری هستند. یک موسسه تحقیقاتی از 27 قطعه تجهیز ورزشی از سه سالن ورزشی مختلف نمونه هایی جمع آوری کرده است؛ نمونه هایی از یک تردمیل، دوچرخه ثابت و وزنه که مشخص شد سطح همه آن ها را میکروب های مختلف فرا می گیرد. بیش از 70 درصد از باکتری های شناسایی شده تجهیزات ورزشی عامل عفونت ها و بیماری های پوستی هستند.


نتایج نمونه گیری ها و آزمایش ها

در ادامه نمونه گیری ها و آزمایش های انجام شده مشخص گردید که تراکم باکتری های فعال و قابل رشد به بیش از یک میلیون در هر 6 سانتی متر مربع از سطح تجهیزات ورزشی می رسد. در هر سه وسیله ورزشی مورد آزمایش وجود سه نوع باکتری مثبت اعلام شد : باکتری دارای دیواره سلولی کروی شکل (gram positive cocci) که یک علت شایع در بیماری ها و عفونت های پوستی است، باکتری میله ای شکل دارای غشای سلولی نازک (gram negative rods) که عامل برانگیختگی بسیاری از عفونت ها بوده و گاهی اوقات نیز نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاومت دارد و هم چنین باکتری میله ای شکل دارای غشای سلولی ضخیم (gram positive rods) که می تواند در برخی مواقع بیماری های عفونی را فعال می کند. هم چنین دوچرخه ها و وزنه ها (دمبل) حاوی باکتری باسیلوس (Bacillus) بودند که عامل بالقوه در عفونت های چشم، گوش و عفونت های تنفسی است. در حقیقت تردمیل، دوچرخه و وزنه ها دارای بیشترین آلودگی بودند.


شدت آلودگی در تجهیزات ورزشی

بر اساس این تحقیق میانگین باکتری های تردمیل 74 برابر بیشتر از باکتری های یک توالت عمومی گزارش شده است. دوچرخه های ثابت 39 برابر بیشتر از سینی های یک رستوران باکتری دارند و دمبل ها نیز 362 برابر یک دستشویی فرنگی حاوی باکتری هستند!  


راهکارهای محافظت از سلامت

یکی از مهم ترین راه کارها برای مراقبت افراد از بیماری ها و در امان ماندن از انتقال باکتری ها، ضدعفونی نمودن دستگاه های ورزشی قبل و بعد از استفاده می باشد. اجتناب از راه رفتن با پای برهنه، جلوگیری از تماس صورت با وسایل، شستشوی دست ها و هم چنین تعویض لباس ها بلافاصله پس از پایان ورزش می تواند به حفظ سلامت ورزشکاران کمک کند.


نظافت و ضدعفونی کردن تجهیزات ورزشی

نظافت محیط باشگاه ورزشی به همراه تمامی وسایل و تجهیزات مورد استفاده ورزشکاران باید روزانه و به طور منظم تمیز و نظافت گردند. علاوه بر نظافت های روتین روزانه توسط مواد شوینده صنعتی مناسب، ضدعفونی کردن دستگاه های ورزشی ضروری است، به این معنی که تنها مصرف مواد شوینده برای تمیز نمودن سالن های ورزشی کافی نبوده و باید مواد مخصوص ضدعفونی کننده به کار گرفته شود.


ماده ضدعفونی کننده مناسب و کارآمد

با توجه به آزمایش های به عمل آمده در ارتباط با آلودگی تجهیزات ورزشی و تشخیص حجم زیادی از باکتری های مضر، لازم است ماده ضدعفونی کننده مناسبی مورد استفاده قرار گیرد که علاوه بر قدرت بالا بتواند دامنه گسترده ای از باکتری های گرم مثبت و منفی را حذف کند. ماده شوینده صنعتی فوق کنستانتره ساخت کشور آلمان به عنوان یک شوینده و ضدعفونی کننده قوی انواع میکروب ها و باکتری ها معرفی می گردد. این ماده یک شوینده و ضدعفونی کننده قوی و عمیق سطوح مقاوم در برابر آب می باشد که برای تجهیزات ورزشی نیز کارایی ویژه ای دارد.


عملکرد ماده ضدعفونی کننده فوق کنستانتره

 ماده شوینده صنعتی فوق کنستانتره یک شوینده است که هم برای شستشوهای روزمره و هم ضدعفونی سطوح کاربرد دارد. این ماده یک ضدعفونی کننده قوی است که تمامی باکتری های ذکر شده و موجود بر روی دستگاه های ورزشی را از بین می برد. ماده ضدعفونی کننده به صورت فوق کنستانتره تولید شده و با ترکیب میزان مناسبی از آن با آب حجم بالایی از ماده فراهم شده که می تواند سطح وسیعی را تمیز و ضدعفونی گرداند. اگر در یک سالن ورزشی برای نظافت و ضدعفونی کردن تجهیزات مختلف از جمله تردمیل، دوچرخه و وزنه ها این ماده به کار گرفته شود، نه تنها ضدعفونی شدن وسایل ورزشی تضمین می گردد بلکه هیچ آسیبی هم به تجهیزات وارد نخواهد کرد. باکتری های مثبت و منفی و بسیاری از ویروس ها و قارچ ها در باشگاه های ورزشی به وسیله ماده شوینده صنعتی و ضدعفونی کننده فوق کنستانتره حذف می شوند و مسئولان امور نظافتی قادر خواهند به طور مرتب قبل و بعد از استفاده دستگاه های ورزشی توسط ورزشکاران این سطوح را تمیز و ضدعفونی گردانند. 

گالری تصاویر

ضدعفونی کننده تجهیزات ورزشی ضدعفونی کننده تجهیزات ورزشی ضدعفونی کننده تجهیزات ورزشی

درخواست اطلاعات بیشتر