تجهیزات کارواش اتوماتیک و دستی

ارائه خدمات شستشوی ماشین به دو صورت دستی و اتوماتیک در مراکز کارواش صورت می گیرد. تجهیزات مختلفی به منظور شستشوی ماشین در این دو نوع کارواش مورد استفاده قرار می گیرند که هریک با کارکردهای مجزا به منظور شستشوی بخش های مختلف اتومبیل های سواری و خودرو سنگین استفاده می شوند. در یک کارواش اتوماتیک تمامی مراحل از شستشو تا خشک کردن، برس زنی و پاشش فوم همگی به صورت کاملا مکانیزه صورت می پذیرد این درحالی است که در کارواش دستی تنها پاشش فوم و آب با استفاده از دستگاه واترجت صنعتی انجام می شود و بقیه مراحل توسط نیروی خدماتی انجام می پذیرد.

منظور از تجهیزات کارواش چیست؟

به منظور افزایش کیقیت شستشوی اتومبیل، افزایش سرعت شستشو، بهینه سازی میزان مصرف آب و مواد شوینده، کاهش آسیب به محیط زیست و افزایش رضایت مشتریان در مراکز ارائه دهنده شستشوی اتومبیل از ابزار و دستگاه های مختلفی استفاده می شود. تجهیزات کارواش در مدل دستی و اتوماتیک بعضا متفاوت بوده است. در ادامه به بررسی برخی از این تجهیزات می پردازیم.

تجهیزات کارواش دستی

دستگاه واترجت صنعتی یک وسیله مناسب برای به کارگیری در مراکز کارواش می باشد، تجهیزات و قطعات یدکی متفاوت این وسیله را به منظور پاشش فوم و مواد شوینده مناسب می سازد. کاربرپسند بودن دستگاه و امکان استفاده از آن به منظور شستشوی ماشین های سنگین در کنار خودروهای سواری موجب محبوبیت این نوع کارواش ها شده است. برخی از تجهیزات عبارتند از:

· بوم فشار قوی

اصلی ترین کاربرد بوم فشار قوی جلوگیری از محدود شدن حرکت نیروی خدماتی به هنگام استفاده از دستگاه واترجت صنعتی در شستشوی خودرو می باشد. این بوم با نصب بر سقف کارواش و امکان چرخش 360 درجه از کشیده شدن شلنگ بر روی زمین و یا گیر کردن آن جلوگیری می نماید و فرایند شستشو اتومبیل را تسهیل می بخشد.

· لنس و گان

لنس و گان دو بخش مهم در واترجت صنعتی می باشند. یک گان مناسب با امکان عبور اب با فشار و دبی مناسب باید از مواد ضد زنگ ساخته شود تا با گذر زمان دچار آسیب نگردد. لنس به عنوان رابط میان شلنگ فشار قوی و گان در طول های مختلف و با زوایای متفاوتی طراحی می گردد. به منظور انجام عملیات زیرشویی استفاه از لنس های با  انحنا مناسب انتخاب مناسبی است.

· سایر تجهیزات کارواش دستی

تجهیز به شلنگ فشار قوی، دستمال میکروفایبر، اسپری مخصوص پاشش مواد شوینده، نگهدارنده لنس و... از جمله برخی دیگر از تجهیزات کارواش دستی می باشد.

تجهیزات کارواش اتوماتیک

پاشش مواد شوینده بر روی اتومبیل ها، فرایند برس زنی، آبکشی، خشک کردن و واکس زدن خودروها در کارواش اتوماتیک همگی بدون دخالت نیروی خدماتی صورت می پذیرد. برخی از تجهیزات کارواش اتوماتیک عبارتند از:

· برس

برس به عنوان اصلی ترین تجهیزات کارواش اتوماتیک به منظور جدانمودن آلودگی ها از بخش های مختلف خودرو استفاده می شود. در این مدل کارواش برس از جنس پلی اتیلن یا فوم بوده تا بدون هیچ گونه خط و آسیب الودگی های مختلف را ار بدنه ماشین جدا نماید. این برس ها به صورت عمودی و افقی در دستگاه کارواش نصب می گردند تا بخش های کناری و بالایی اتومبیل به دقت شسته شوند.

· واکس

یکی دیگر از تجهیزات کارواش اتوماتیک که در مراحل پایانی عملیات شستشو مورد استفاده قرار می گیرد واکس ها هستند. این مواد به منظور جلادهی به بدنه اتومبیل و همین طور کاهش احتمال آسیب به رنگ بدنه به دلیل قرار گیری در معرض نور و جلوگیری از ایجاد آلودگی های مجدد مورد استفاده قرار می گیرند.

· سیستم تصفیه آب

به منظور کاهش میزان مصرف آب در فرایند شستشوی اتومبیل کارواش های اتوماتیک به یک سیستم تصفیه آب مجهز می باشند تا آب استفاده شده را پیس از تصفیه دوباره به فرایند شستشو بازگرداند. انتقال مجدد اب به منظور تصفیه از طریق چاهک های تعبیه بر روی زمین صورت می پذیرد.   

 

درخواست اطلاعات بیشتر