نظافت محوطه و پارکینگ فرودگاه

به دلیل تردد زیاد و مساحت زیاد، نظافت فضاها و محیط های بیرونی فرودگاه ها به روش سنتی امکان پذیر نیست. استفاده از ماشین های مکانیزه برای نظافت علاوه بر صرفه جوبی در زمان، موجب صرفه جویی در هزینه نیز می گردد و بسیار کارآمد است. برای جاروب محوطه و فضاهای باز فرودگاه استفاده از ماشین های سوییپر و جاروب محوطه گزینه مناسبی می باشد . دستگاه های جاروی صنعتی به وسیله برس های دوار گرد و غبار را به درون دستگاه هدایت می کند و سطحی عاری از هرگونه گرد و غبار و آلودگی ارائه می دهد. این ماشین های مکانیزه، برای نظافت باند پرواز، آشیانه هواپیما، پارکینگ و محیط اطراف فرودگاه مناسب می باشند.


مزایای استفاده از سوییپر در فرودگاه

فرودگاه ها یکی از مراکز شلوغ و پر تردد می باشند که به علت ازدحام زیاد جمعیت و تراکم رفت و آمدها مستعد انواع آلودگی ها هستند. نظافت و تمیزی فرودگاه از عوامل تاثیر گذار بر آرامش مسافران و به ویژه توریست ها می باشد. مواجهه با محیطی آرام و به دور از هر گونه آلودگی، بعد ازپیاده شدن از هواپیما جلوه های بصری مناسبی برای مسافران فراهم می سازد. فضای بزرگ و وسیع فرودگاه ها از یک سو، و تردد و ازدحام مسافران از سوی دیگر، نظافت سنتی این مکان ها را دشوار می سازد. برای تسهیل و تسریع در فرآیند نظافت و جلوگیری از انتقال آلودگی شرکت های صنعتی، جاروهای مکانیزه ایی تولید کرده اند که امکان دسترسی به استاندارد های بالای نظافتی را فراهم می کند.

 


صرفه جویی در زمان و هزینه

نظافت سنتی در فضا های بزرگی چون فرودگاه و محیط اطراف آن بسیار زمان بر بوده  و نیازمند تعداد زیاد نیروی کار می باشد علاوه بر آن استفاده از حجم بالای آب و مواد شوینده در نظافت سنتی باعث افزایش هزینه های مربوط به نظافت می شود ضمن اینکه از کیفیت مناسبی نیز برخوردار نخواهد بود. اما استفاده از سوییپر های صنعتی به جای نیروی کار علاوه بر افزایش چشمگیر سرعت نظافت و استاندارد های بالای نظافتی، و کاهش در مصرف آب موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود.

 


نحوه عملکرد سوییپرها

سوییپر ها با استفاده از انواع برس ها زباله ها را جمع آوری کرده و با انتقال آنها به مخزن، سطوح محوطه و پارکینگ های فرودگاه را تمیز می نمایند. از آنجایی که سیستم برس زنی به صورت خشک انجام می شود، در این جارو های مکانیزه سیستم مکشی تعبیه شده است که مانع از بلند شدن گرد و غبار در طول فرایند نظافت می شود. این ویژگی برای اماکن پر ترددی مانند فرودگاه ها که در همه ساعات شبانه روز فعال بوده وظیفه ترانزیت مسافران را بر عهده دارند، نقش مهمی ایفا می کند و مانع از انتشار گرد و خاک ناشی از برس زنی در محیط می شود. علاوه بر این با مکش ذرات بسیار ریز خاک، نظافت بهتر سطوح را فراهم می کند. برخی از اجزای اصلی و مهم سوییپر، برس ها، نیروی محرکه و فیلتر می باشند که در زیر به شرح مختصر آنها می پردازیم:

 


انواع برس های بکار رفته در سوییپر ها

در بیشتر سوییپر ها از برس های دیسکی در قسمت جلوی دستگاه استفاده می شود که وظیفه جمع آوری و هدایت آلاینده ها به قسمت میانی دستگاه را بر عهده دارند. زباله های جمع شده در این قسمت، توسط برس مرکزی رولی شکل به داخل مخزن پرتاب می شوند.

 


سیستم نیرو محرکه سوییپر ها

این جارو ها در مدلهای باطری دار و بنزینی ارائه می شوند، مدل های باطری دار برای فضای داخلی و مدلهای بنزینی برای محوطه فرودگاه مناسب می باشند. این دستگاه ها به علت استفاده کم سوخت و بازدهی بالایی که دارند، در رده دستگاه های سازگار با محیط زیست قرار می گیرند.

 


فیلتر سوییپر صنعتی

مهمترین بخش یک سوییپر صنعتی فیلتر آن می باشد. از آنجایی که این دستگاه ها برای جمع آوری ذرات ریز و درشت زباله و گرد و خاک طراحی شده اند باید مجهز به سیستم فیلتراسیون باشند که ضمن عبور هوای وارد شده در مخزن، مانع از انتشار آلودگی ها در محیط شوند. اهمیت فیلتر در این دستگاه ها به حدی است که در صورت اختلال در سیستم فیلتراسیون، این دستگاه ها عملا کاربری خود را از دست می دهند، زیرا به جای جمع آوری گرد و غبار سطوح، باعث پخش آن در محیط می شوند. سوییپر ها ماشین های مقاومی هستند که در صورت استفاده صحیح و شرایط نگهداری خوب، طول عمر بالایی خواهند داشت.

درخواست اطلاعات بیشتر