نظافت و نگهداری در صنایع هوایی

در صنعت هواپیمایی استفاده از جاروبرقی صنعتی در بسیاری از فرآیندهای صنعتی مورد نیاز خواهد بود. این فرآیندهای صنعتی بخش های گوناگونی را از مراحل ساخت و تولید هواپیما گرفته تا تعمیرات آن و نگه داری های پیشگیرانه بین دو پرواز، در بر می گیرند. به طور خاص، عملیات تعمیر و نگه داری های پیشگیرانه هواپیما از حساسیت بالایی برخوردار بوده و شامل کارهای روزمره مانند پر کردن روغن و گریس، سوخت گیری و نظافت بدنه هواپیما و داخل آن را شامی می شود که استفاده از دستگاه های جاروبرقی صنعتی با سطوح مختلفی از ایمنی و عملکرد بیش از پیش ضرورت پیدا می کند.

ضرورت به کار گیری مکنده صنعتی در صنایع هوایی

انجام برخی از فرآیندهای تعمیر و نگه داری به ساختارهای ویژه ای وابسته است به عنوان مثال در حضور موادی مانند حلال ها، بخار و گرد و غبار ساطع شده از عملیات روغن کاری و بازیابی و تصفیه سوخت، استفاده از مکنده هایی حاوی فیلتر کربن فعال ضروری خواهد بود. به خصوص در هنگام انجام فرآیندهایی که با روغن و سوخت سر و کار دارند، قوانینی در ارتباط با به کار گیری تجهیزات دارای گواهی نامه ATEX (ضد انفجار) وضع شده است.

مکنده صنعتی ابزاری کارآمد و ایمن

به منظور تمیز کردن و نگه داری از قطعات خاص و مهم هواپیما مانند موتورهای الکتریکی، موتورهای با سوخت فسیلی، بال ها، بدنه، مخازن سوخت و دیگر تجهیزات استفاده از دستگاه های مکنده ضد انفجار برای نواحی خطرناک ضروری است. این تجهیزات به منظور جلوگیری از وقوع اشتعال در منبع آن و هم چنین جهت اطمینان حاصل نمودن از فراهم شدن حداکثر شرایط ایمنی برای کارکنان، به کار گرفته می شوند.

کاربردهای جاروبرقی صنعتی در صنایع هوایی

مراحل مختلفی از عملیات نظافت و تعمیر و نگه داری هواپیما در صنایع هوایی و نظامی با استفاده از دستگاه های مکنده صنعتی انجام می گیرد که تنها تعداد کمی از تولید کنندگان قادر به طراحی و ساخت آن هستند. جاروهای صنعتی تائید شده در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند:

دستگاه های جاروبرقی صنعتی یا مکنده هواکار برای به انجام رسانیدن نظافت های عمومی هواپیما به کار می روند.

دستگاه های جاروبرقی و مکنده های صنعتی ضد انفجار دارای گواهی نامه ATEX جهت استفاده در محیط های خطرناکی که احتمال وقوع انفجار و آتش سوزی در آن ها وجود دارد (Zone 1, 2, 21, 22) طراحی و ساخته شده اند. موتورها، توربین ها، مخازن، بال های مرطوب و برخی دیگر از بخش های داخلی هواپیما از جمله قطعاتی هستند که می توانند سبب بروز آتش سوزی شوند، از همین رو برای تمیز نمودن آن ها استفاده از مکنده های ضد انفجار یک راه کار مناسب به شمار می آید.

جاروهای صنعتی دارای قابلیت جمع آوری دوده و غبارات ناشی از مواد روغنی و نفتی می باشند. هم چنین برخی از انواع دستگاه های مکنده صنعتی به گونه ای طراحی شده اند که می توانند مایعات و جامدات را از یکدیگر تفکیک کنند و مواد جمع آوری شده را دوباره به چرخه مصرف بازگردانند. به عنوان مثال با به کار گیری این رده از مکنده ها روغن خنک کننده از براده های آهن جدا شده و روغن بازیابی می گردد.

محیط هایی که مخازن سوخت در آن ها نگه داری می شود و یا این مخازن در نزدیکی آن ها قرار دارند، با استفاده از جاروهای صنعتی قدرتمند و کارآمد نظافت گشته و امکان جمع آوری مواد و ضایعات پخش شده در محیط فراهم می گردد.

به منظور نظافت و جمع آوری آلودگی ها در خطوط تولیدی که به طور مستمر فعالیت می کنند، سیستم مکنده مرکزی به کار گرفته می شود و به این ترتیب عملیات مکش مواد در نقاط مورد نظر به صورت پیوسته انجام می پذیرد.   

گالری تصاویر

مکنده صنعتی در صنایع هوایی مکنده صنعتی در صنایع هوایی

درخواست اطلاعات بیشتر