حذف رد ترمز لاستیک هواپیما

در زمان فرود آمدن هواپیما لاستیک های آن در چرخنده نیستند و مدت زمانی طول می کشد تا لاستیک ها سرعت پیدا کنند. در طول این زمان لاستیک ها بر روی باند فرودگاه قرار می گیرند و هم چنین تحت فشار وزن هواپیما نیز هستند. این پدیده را می توان از دودی دریافت که در اولین لحظه برخورد تایر با باند فرودگاه دیده می شود. در این زمان اصطکاک به وجود آمده سبب نفوذ لاستیک به سطح باند می گردد. باقی ماندن لاستیک بر روی سطح باند فرودگاه میزان اصطکاک سطح را کاهش داده و بر عملیات ترمز و کنترل های زمینی تاثیر می گذارد.

رد لاستیک هواپیما چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

یک سطح یخی را تصور کنید که به چه میزان می تواند لغزان باشد و به این دلیل است که یخ اصطکاک بسیار کمی دارد. هر چه مقدار اصطکاک یک سطح بیشتر باشد چسبندگی آن بهتر خواهد بود. این پدیده درباره انباشته شدن لاستیک روی باند فرودگاه صدق می کند زیرا میزان اصطکاک سطح را کاهش داده و احتمال لغزندگی را افزایش می دهد. در هر بار که هواپیما فرود می آید تا حدود چند گرم گرم لاستیک روی سطح زمین باقی می ماند و در صورت بی توجهی به آن به مرور زمان انباشته شده و سطحی لغزنده به وجود می آورد. کاهش اصطکاک باند فرودگاه بر اثر رسوبات لاستیک کربنیزه شده، باعث لغزش و از دست دادن کنترل هواپیما در زمان فرود و ترمز می شود و در نتیجه آن زندگی تمامی سرنشینان هواپیما و حتی خدمه باند فرودگاه به مخاطره می افتد. علاوه بر رد لاستیک عوامل دیگری همچون گرد و خاک، ریخته شدن سوخت روی باند، برف و باران می تواند بر لغزندگی باند فرودگاه تأثیر بگذارند. یکی دیگر از مشکلات ناشی از رد لاستیک هواپیما ایجاد خطای دید برای خلبان است؛ زمانی که در شب هواپیما در حال فرود باشد بازتاب نور سبب روشن تر شدن رنگ سیاه رد لاستیک ها شده و این امکان را به وجود می آورد که با خط کشی های باند اشتباه شود و در نتیجه آن هواپیمای در حال فرود از مسیر درست منحرف گردد.

ضرورت حذف رد لاستیک

بهبود وضعیت ایمنی باند فرودگاه یک اقدام ضروری به شمار می آید و حذف رد به جا مانده از لاستیک ها به عنوان بخشی از برنامه های تعمیر و نگه داری صنایع هوایی قرار دارد. بر اساس تعداد پروازها و فرود آمدن ها در فرودگاه مقدار انباشت لاستیک ها تفاوت داشته و می تواند کمتر و یا بیشتر باشد.

کاربرد واترجت صنعتی در باند فرودگاه

برای از بین بردن لاستیک های انباشته شده دو روش شیمیایی و شستشو با آب وجود دارد که در روش شیمیایی امکان ترکیب این مواد با مواد کربنی به جا مانده از لاستیک وجود دارد که می تواند خطرناک باشد. بنابراین مناسب ترین و کارآمدترین شیوه شستشو با استفاده از جریان آب فشار قوی می باشد. دستگاه واترجت صنعتی وظیفه تولید جریان آب پر فشار را بر عهده دارد و فرآیند شستشو را بدون نیاز به مواد شیمیایی و تنها با استفاده از آب به انجام می رساند. با شستشوی لاستیک های انباشته شده ایمنی باند فرودگاه افزایش می یابد؛ به همین منظور دستگاه واترجت صنعتی فوق فشار قوی با فشار عملیاتی 500 بار مورد استفاده قرار می گیرد و تمامی لاستیک های انباشته شده در باند فرودگاه را شستشو داده و از بین می برد. به این ترتیب بدون بروز هیچ گونه واکنش شیمیایی و ایجاد خطر رد لاستیک حذف شده، سطح باند به حالت اولیه خود باز می گردد، میزان اصطکاک سطح افزایش یافته و از لغزندگی جلوگیری می شود.

حذف خطوط ترافیکی باند با استفاده از واترجت صنعتی فوق فشار قوی

در باند فرودگاه ها خط کشی های ترافیکی وجود دارد که بر اثر حرکت هواپیما و دیگر عوامل محیطی مانند وجود آلودگی ها و تغییرات آب و هوا دچار آلودگی و حتی فرسایش می شوند؛ در این شرایط بازیابی خطوط ضرورت پیدا می کند که به این منظور باید خط کشی های قدیمی حذف گردد و خط کشی های جدید اعمال شود. یکی دیگر از قابلیت های دستگاه واترجت صنعتی فوق فشار قوی حذف خطوط ترافیکی می باشد. در این حالت نیز بدون استفاده از مواد شیمیایی و بدون آسیب رساندن به سطح خط کشی ها پاک می شوند. به این منظور واتر جت صنعتی با فشار عملیاتی 2500 بار به همراه نازل زمین شوی به کار می رود. با نصب نازل زمین شوی (Scater) بر واترجت که یک نازل کمکی به جهت افزایش سهولت کاربری در رنگ بری و لایه برداری سطوح کف می باشد، خطوط ترافیکی مورد نظر از سطح جدا می گردند. علاوه بر این که کیفیت رنگ بری توسط دستگاه واترجت صنعتی فوق فشار قوی بسیار مطلوب بوده و هیچ گونه صدمه ای به سطح وارد نخواهد کرد. به همین دلیل امروزه استفاده از دستگاه واترجت صنعتی برای از بین بردن رد لاستیک هواپیماها و همچنین زدودن رنگ های ترافیکی قدیمی گسترش پیدا نموده است.

گالری تصاویر

شستشوی باند فرودگاه شستشوی باند فرودگاه شستشوی باند فرودگاه شستشوی باند فرودگاه شستشوی باند فرودگاه شستشوی باند فرودگاه

درخواست اطلاعات بیشتر