جلوگیری از انتشار باکتری با اسکرابر

با شروع فصل سرما بیماری های واگیردار نظیر سرماخوردگی و آنفلوانزا شیوع پیدا کرده و رو به افزایش می رود. بسیاری از افراد برای جلوگیری از تماس با میکروب ها و ویروس ها از دستمال های آنتی باکتریال و یا ژل های ضدعفونی کننده استفاده می کنند. چنین روش هایی نقش مؤثری در انتقال و شیوع بیماری ها دارد اما در محیط های عمومی شلوغ و پر رفت و آمد تنها به کارگیری دستمال نمی تواند کافی باشد. شاید اطلاعات کمتری در ارتباط با سطح زمین در اختیار عموم افراد قرار داشته باشد، سطح زمین یک پناهگاه بسیار امن برای زندگی و رشد انواع میکروب، آلودگی و بیماری می باشد. در بسیاری از موارد امکان دارد سطح زمین در ظاهر تمیز به نظر برسد اما در اصل بستری مناسب است که انواع میکروب و بیماری در آن جای گرفته اند.

شکل های گوناگونی از میکروب ها و باکتری ها وجود دارد که دو نوع از آن ها بیشتر از انواع دیگر بر روی سطح زمین می توانند زنده مانده و تکثیر شوند. تحقیقات به عمل آمده توسط دانشمندان در دانشگاه هوستون نشان داد که 40 درصد از نمونه های دریافت شده از ورودی منازل شخصی به باکتری C.difficile آلوده بودند و 39 درصد از کف کفش ها بود. این نوع باکتری یکی از شناخته شده ترین انواع باکتری می باشد و البته مقابله با آن کار چندان آسانی نیست. این باکتری عامل بیماری های گوارشی نظیر اسهال شدید است و حتی در برخی موارد به التهاب ها و بیماری های خطرناک مربوط به روده منجر می شود. این باکتری در هر جا و مکانی می تواند وجود داشته باشد و در بیمارستان ها نیز بیشتر وجود دارد.

این باکتری توسط کف کفش ها از سطحی به سطح دیگر انتقال پیدا می کند. اگر در ورودی منازل در بردارنده 40 درصد باکتری باشد، تصور کنید چه میزان از این باکتری در یک مکان عمومی وجود خواهد داشت. هنگامی که باکتری C.difficile روی سطح می نشیند می تواند چندین روز زنده بماند و تکثیر شود.

دکتر Charles Gerba میکروبیولوژیست و پروفسور در دانشگاه آریزونا به عملیات تحقیقات پیوست تا ببیند کدام یک از میکروارگانیسم ها به وسیله کف کفش حمل شده و منتقل می شود. در این تحقیق به یک گروه 10 نفره از افراد کفش های نو داده شد که از قبل پوشیده نشده بودند. این افراد کفش ها را به مدت دو هفته به پا کردند پیش از آن که تست باکتری شوند. در پایان هفته دوم آزمایش، بیش از 420000 واحد از باکتری در بخش بیرونی کفش ها یافت شد. میزان 27 درصد از این باکتری ها را باکتری کشنده E.coli تشکیل می داد.

وجود این باکتری ها نشان داد که طول عمر آن ها بر روی کفش ها نسبت به سطوح دیگر بیشتر است. با توجه به این که میکروب ها در کف کفش ها یافت می شوند و راه حل چندان مؤثری برای آن وجود ندارد، می توان به نظافت سطح زمین یعنی سطوحی که رفت و آمد کم یا زیاد بر روی آن ها صورت می گیرد، مبادرت نمود.

نظافت و پاکسازی مرتب با استفاده از تجهیزات و مواد مناسب راه حل بسیار کارآمد و مؤثری برای از بین بخش زیادی از میکروب ها و باکتری ها به شمار می آید. به این ترتیب ایجاد محیطی امن و سالم به ویژه در محیط های کاری و درمانی برای کارکنان، بیماران و دیگر مراجعه کنندگان فراهم می گردد.

ابزارها و تجهیزات به کار گرفته شده برای نظافت و شست و شوی سطح زمین نباید به گونه ای باشد به جای آن که آلودگی را به طور کامل از بین ببرد آلودگی های موضعی را بردارد و در محیط پخش کند. روش های سنتی یعنی استفاده از تی رشته ای و یک سطل آب بدون شک نمی تواند آلودگی ها، میکروب ها و باکتری های سطح را از بین ببرد و به منظور ارتقای سطح بهداشت محیط و حذف باکتری ها باید دستگاه اسکرابر به کار گرفته شود.

مبارزه با باکتری ها توسط دستگاه اسکرابر

اسکرابر یا کف شوی صنعتی دستگاهی کاملاً پیشرفته و تخصصی برای شستشوی سطوح کف می باشد. این دستگاه مجهز به دو مخزن آب تمیز و کثیف جداگانه است که اجازه نمی دهد آب آلوده مصرف شده دوباره به چرخه شستشو راه پیدا کند و همواره آب تمیز جهت شستشو مصرف می شود. سیستم مکانیزه و مخازن آب مستقل از هم نقش بسیار مهمی در تمیزی سطوح کف دارند و با توجه به سهولت کاربری و مصرف بهینه آب و ماده شوینده به صورت روزانه و مداوم قابل استفاده هستند. در محیط هایی با حساسیت بهداشتی بالا همانند بیمارستان ها، مراکز درمانی، رستوران ها و ... به منظور از بین بردن حداکثری باکتری ها دستگاه اسکرابر آنتی باکتریال کاربرد دارد. این دستگاه با استفاده از مواد معدنی تولید شده که طی سه روز کاری به میزان 99.9 درصد باکتری های موجود در سطوح کف را از بین می برد و اجازه رشد و تکثیر دوباره آن ها را نمی دهد. بنابراین آلودگی های با رفت و آمدهای پی در پی در بیمارستان باکتری ها و میکروب ها از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل نخواهند شد. 

گالری تصاویر

حذف باکتری با اسکرابر حذف باکتری با اسکرابر حذف باکتری با اسکرابر حذف باکتری با اسکرابر حذف باکتری با اسکرابر حذف باکتری با اسکرابر حذف باکتری با اسکرابر حذف باکتری با اسکرابر

درخواست اطلاعات بیشتر