کارواش خانگی

یکی از انواع آلودگی‌های بصری که امروزه با آن مواجه می شویم، مشاهده خودروهایی با ظاهر کثیف در سطح شهر می باشد. وضعیت ظاهری ماشین می تواند ملاک ارزیابی افراد درباره شخصیت و مسئولیت‌پذیری صاحب خودرو قرار گیرد. شستشو و نظافت پیوسته خودرو نه تنها حس مثبتی در افراد ایجاد می کند و کیفیت ظاهری خودرو را حفظ می نماید ، بلکه به لحاظ ایمنی نیز دارای اهمیت می باشد. چراغ ها و شیشه های کثیف ماشین می توانند موجب کاهش دید راننده هنگام بارندگی، برف و یا شب شده و خطر تصادف را افزایش دهند. اما شستشوی ماشین به روش سنتی و دستی غالبا خسته کننده و بسیار زمان بر بوده و مستلزم مصرف آب بالا می باشد. از سوی دیگر معمولا در انتها، حاصل کار چندان رضایت بخش نبوده و بخش هایی از خودرو همچنان آلوده باقی می مانند. بدون شک یکی از بهترین شیوه های شستشوی ماشین، استفاده از دستگاه کارواش خانگی می باشد. استفاده از این ابزار سودمند نه تنها شما را از پرداخت هزینه بالای کارواش بی نیاز می نماید همچنین می تواند بعنوان فعالیتی لذت بخش و سرگرم کننده در نظر گرفته شود.برای استفاده از دستگاه کارواش خانگی برای شستشوی خودرو باید به نکات زیر توجه نمود:


نوع واترجت


دستگاه های واترجت تجاری با برخورداری از دامنه فشار کاری 30 تا 150 بار برای شستشوی خودروهای سبک مناسب می باشند زیرا کاربرد فشاری بیش از این محدوده می تواند باعث ایجاد لکه های آب روی ماشین شده و به رنگ بدنه آسیب برساند. عدم تنظیم فشار آب حتی می تواند به ایجاد فرورفتگی در بدنه منجر شود.  دستگاه های کارواش خانگی در انواع برقی، بنزینی و دیزلی عرضه می شوند.

اگر عملیات شستشوی خودروی خود را معمولا در مکانی انجام می دهید که به پریز برق دسترسی دارید، انتخاب یک مدل برقی دستگاه کارواش خانگی برای شما مناسب خواهد بود. واترجت های برقی معمولا بسیار سبک وزن بوده و به راحتی قابل حمل می باشند و سطح صدای تولید شده توسط آنها کمتر از مدل های بنزینی و دیزلی است و از لحاظ ملاحظات زیست محیطی نیز انتخاب بهتری به شمار می آیند. در مقابل شوینده های فشار قوی بنزینی یا دیزلی برای کاربرد در مکان هایی مناسب هستند که امکان دسترسی به منبع برق وجود ندارد. خروجی این نوع واترجت‌ها قدرتمندتر می باشد و برای شستشوی ماشین های سنگین تر مناسب می باشند.


تنظیم فشار دستگاه کارواش خانگی

هنگام استفاده از واتر جت، سطح فشار مورد نیاز وابسته به نوع سطح و عملیات شستشوی مورد انتظار می باشد. شستشوی خودرو جزو عملیات نظافتی سبک در نظر گرفته می شود و فشار کاری در محدود 100 تا 110 بار برای انجام آن مناسب می باشد. همانطور که ذکر گردید سطح فشار بالاتر می تواند به رنگ بدنه خودرو آسیب رسانده حتی باعث ایجاد فرورفتگی در بدنه شود. برای تنظیم فشار جریان آب خروجی دو روش عمده وجود دارد:

- کنترل فشار بوسیله تنظیم شیر موتور. برخی دستگاه های کارواش خانگی مجهز به دکمه های تنظیم کننده هستند می توانند فشار را در دستگاه تنظیم نمایند.

-کنترل فشار از طریق تنظیم زاویه نازل و کنترل پاشش آب که روش بهتری می باشد.


انتخاب نازل

انتخاب نازل مناسب دستگاه کارواش خانگی برای انجام عملیات شستشو بسیار مهم می باشد. ،مناسب ترین نازل برای شستشوی خودرو نازل های با زاویه 40 درجه است ، زیرا پاشش وسیع‌تری فراهم کرده و برای تمیز کردن بدنه ماشین کاملا ایده آل می باشند. اما اگر می خواهید گل و لای بخش زیرین ماشین را تمیز نمایید، بهتر است از نازل های 15 تا 25 درجه استفاده کنید که جریان مستقیم و قدرتمندتری ایجاد می کنند. برای استفاده از نازل های مختلف کارواش خانگی هنگام شست و شوی ماشین نکات زیر را در نظر بگیرید.

-استفاده از نازل سوزنی برای شست و شوی ماشین به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا جریان آب پر قدرت و متمرکز خروجی این نازل می تواند به اتوموبیل آسیب وارد نماید.

- نازل 15 درجه برای آبکشی دوم پس از اعمال مواد پاک کننده مناسب می باشند.

- نازل های 25 درجه برای شستشوی فوری و خاص یعنی برای تمیز کردن رسوبات آلودگی و نمک ایده آل می باشد.

- نازل 40 درجه کمترین فشار را ایجاد می نماید اما انتخاب ایده آلی برای تمیز کردن بخش های برچسب خورده، خش دار و شیشه ها می باشد.کاربرد مواد پاک کننده

استفاده از مواد پاک کننده همراه با آب برای حذف آلودگی و لکه ها بسیار مفید بوده و سرعت کار را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. دستگاه های کارواش خانگی موجود در بازار غالبا مجهز به مخزن ماده پاک کننده یا توزیع کننده صابون می باشند. استفاده از این قابلیت واترجت ، عملیات شستشوی ماشین را راحت و بدون زحمت می سازد. در صورتیکه بخواهید از ماده پاک کننده استفاده نمایید، باید نازلی با دهانه بزرگتر انتخاب نمایید تا ماده شوینده بتواند همراه با آب خارج شود. همچنین بهتر است از مواد یا محلول های پاک کننده ای استفاده کنید که به طور اختصاصی برای شستشوی ماشین تولید شده اند زیرا محلول های پاک کننده معمولی ممکن است روی جلا و درخشش بخش های رنگ شده تاثیر منفی داشته باشند.مزایای استفاده از واترجت برای شستشوی ماشین

یکی از بزرگترین مزایای استفاده از کارواش خانگی برای شستشوی خودرو، سهولت انجام عملیات توسط این دستگاه و بازده بالای آن می باشد. با استفاده از واترجت سطح بیشتری را می توان در مدت زمان بسیار کوتاه‌تری تمیز کرد. در نتیجه صرفه جویی قابل توجه در زمان صورت می گیرد. در اغلب موارد، شاخه های کوچک، برگ درختان و گل و لای بین درزهای ماشین گیر کرده و خارج نمی شود در عملیات شستشوی دستی دسترسی به این نقاط امکان پذیر نیست اما فشار جریان آب در دستگاه واترجت می تواند این گونه آلودگی را بخوبی خارج نموده و تمیز نماید. همچنین در پاره ای از موارد تمیز کردن فضولات پرندگان، لجن ها و برخی لکه دشوار می باشد  اما با کاربرد سطح مناسبی از فشار به راحتی می توان بدون تماس مستقیم با آلودگی خاص که بعضا می تواند نامطلوب باشد، از شر این نوع آلودگی ها رها شد.نکات کاربردی برای انتخاب یک دستگاه کارواش خانگی

در نظر گرفتن نکات زیر به هنگام خرید یک دستگاه کارواش خانگی می تواند به انتخاب دستگاهی کارآمدتر و مناسب تر برای شستشوی ماشین کمک نماید:


• واترجتی با شلنگ بلند انتخاب نمایید در این حالت به سهولت می توانید در اطراف اتوموبیل حرکت کرده بخش های مختلف آن را تمیز نمایید. همچنین انتخاب مدل های چرخ دار به دلیل سهولت حرکت آنها مناسب تر می باشد.

• واترجتی با نازل متغیر انتخاب نمایید در این حالت می توانید بخش های مختلف ماشین را بدون آسیب رساندن به آن تمیز نمایید.

• در صورت تمایل به استفاده از مواد پاک کننده، دستگاه کارواش خانگی مجهز به نازل مکش مواد شوینده انتخاب نمایید تا به پمپ صدمه وارد نشود.

• برای افزایش کیفیت شستشوی خودروی خود، واترجتی مجهز به تجهیزات جانبی همانند برس گردان انتخاب نمایید.


درخواست اطلاعات بیشتر