جاروبرقی خانگی

عرضه مدل‌های بسیار متنوع و مختلف جاروبرقی در بازار باعث شده است که انتخاب یک جاروی مناسب برای استفاده در خانه به چالشی گیج کننده تبدیل شود. این مقاله به شما کمک می کند با چگونگی کارکرد جارو برقی ها آشنا شوید و درک کنید چه گزینه‌هایی برای انتخاب دارید و چگونه می‌توانید تعداد گزینه‌ها را محدود نمایید تا بتوانید بهترین و کارآمدترین جارو را متناسب با نیازهای خود انتخاب نمایید. همانطور که ذکر گردید، جاروبرقی ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند اما مقاله حاضر تنها بر روی جاروهای ساده مناسب برای کاربرد در خانه، تمرکز کرده است بنابراین از بررسی جاروهای صنعتی، جاروهای آب و خاک و سایر انواع جارو برقی صرف نظر شده است.


انواع جاروبرقی

بطور کلی جارو برقی های خانگی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:


جارو برقی های ایستاده

جارو برقی های ایستاده بطور سنتی در ایالات متحده  آمریکا و انگلستان پرطرفدار هستند، حال آنکه در اروپا و سایر نقاط جهان انتخاب اول مردم، جارو برقی های خوابیده می‌باشد. جارو برقي های ایستاده بطور کلی دارای یک برس چرخان و یک موتور می‌باشند. موتور عمل مکش را انجام می‌دهد و در عین حال باعث چرخش برس می‌شود. اما مدل هایی نیز وجود دارند که دارای دو موتور مجزا برای عمل مکش و حرکت برس می باشند.


جارو برقی هایی با ساختار خوابیده

جارو های برقی با ساختار خوابیده جزء کارآمدترین نوع جاروبرقی ها می باشند. این جارو ها عملکرد عالی بر روی فرش، زمین های صاف و سطوح بالاتر از سطح زمین نشان می‌دهند. ابزارهای نظافت در این جاروبرقي به شلنگ و لوله بلندشونده وصل می‌شوند در نتیجه قابلیت مانور در این جارو ها بیشتر از جاروهای ایستاده می باشد و به راحتی به بخش های زیر مبلمان و فضاهای باریک دسترسی دارند. جاروبرقی با ساختار خوابیده به سه نوع اصلی تقسیم می‌شوند، هر سه نوع دارای یک شلنگ، یک لوله و سری های متفاوت می باشند. تفاوت اصلی این سه نوع در نوع سری های آنها می‌باشد. نخستین نوع جاروبرقی های با ساختار خوابیده، جارو برقی با مکش مستقیم نام دارد. این جارو برقی از یک سری ساده و غیرچرخان برای تمیز کردن زمین های سخت و فرش های مسطح استفاده می‌نماید. نوع دوم جاروهای برقی از یک سری توربو یا توربینی استفاده می نماید که دارای برس چرخان است. چرخش برس در اثر جریان هوای ایجاد شده توسط موتور مکش جارو برقی می‌باشد. سری زمین در جاروبرقي های نوع سوم دارای برس چرخان موتوردار مشابه با جاروهای ایستاده می‌باشد. یک موتور الکتریکی مجزا انرژی لازم برای چرخش برس را تأمین می‌نماید.


نوع مخزن جارو برقی 

پس از نوع ساختار، تفاوت اصلی جاروهای برقی، در نوع مخزن جمع آوری کننده آنها می باشد. برای بسیاری از مردم مهم است که جارو برقی آنها دارای مخزن کیسه ای باشد یا نه. اگر اعضای خانواده شما مبتلا به آلرژی یا آسم هستند یا در مورد کیفیت هوای داخل خانه خود حساس هستید، جارو برقی دارای مخزن کیسه ای انتخاب بهتری می باشد.  مشکل ویژه ای به طور خاص در مورد جارو برقی های بدون کیسه وجود ندارد و بخوبی می توانند عملیات نظافت را انجام دهند. اما برای کسانی که از آلرژی یا آسم رنج می برند، به گرد و غبار  ایجاد شده به هنگام تخلیه مخزن جارو برقی ممکن است ایجاد مشکل نماید.فرقی نمی کند که جاروبرقی بدون کیسه شما چه مدلی باشد، در هر صورت لازم است که مخزن حاوی گرد و غبار و آلودگی های جمع شده را خارج نموه و آن را تخلیه نمایید که ممکن است به ایجاد ابری از گرد و غبار در هوای خانه ای که تنفس می کنید منجر شود. علاوه بر این بسیاری از از مدل های جارو برقي بدون کیسه از فیلترهایی استفاده می کنند که لازم است برای جدا کردن ذرات جمع آوری شده، شسته شوند. این مساله نیز ممکن است باعث بازگشت گرد و غبار و کثیفی به خانه شما شود. همچنین مهم است بخاطر داشته باشید که آلودگی در کل حجم سیستم جاروبرقي حرکت می کند. ماهیت طراحی بدون کیسه به گونه ای است که امکان نشت هوای آلوده از تمام بخش های بدون فیلتر وجود دارد.


نوع سطح مورد نظافت

قدم بعدی ارزیابی سطوحی است که می خواهید نظافت کنید. آیا سطوح خاصی بالاتر از سطح زمین همانند سقف های بلند، پنکه های سقفی، کلکسیون های خاصی و ... وجود دارند که بخواهید آنها را تمیز کنید. در این صورت نیازمند متعلقات خاصی هستید و باید مطمئن شوید که جاروبرقی شما انعطاف پذیری و تجهیزات لازم را برای برآوردن این گونه نیازهای شما دارد. در هر صورت مهم ترین کاربرد جارو برقی تمیز کردن زمین خواهد بود. اگر خانه شما دارای پله می باشد، جاروبرقی با ساختار خوابیده توصیه می شود. طراحی جارو برقی های ایستاده برای نظافت پله مناسب نیست و حتی در صورت استفاده از تجهیزات جانبی تلاش برای تمیز کردن راه پله با جارو برقی ایستاده نتیجه ای مطلوب نخواهد داشت برس چرخان این نوع جاروهای کارایی خوبی بر روی پله که ناحیه پر رفت و آمد است، ندارد. اما اگر خانه شما بدون پله است و سرتاسر آن با فرش های حاوی الیاف مصنوعی همانند نایلون، پلی استر و الفین پوشیده شده است، یک جاروی ایستاده با قابلیت نظافت زمین مسطح و تجیهزات مورد نیاز برای تمیز کردن سطوح بالاتر از سطح زمین، انتخاب مناسبی می باشد.


نوع آلودگی فرش و میزان رفت و آمد در خانه

میزان رفت و آمد در خانه و نوع آلودگی فرش فاکتور مهمی در انتخاب جارو برقی می باشد. اگر خانه شما پر از بچه یا حیوان خانگی است، طبیعتا میزان آلودگی در فرش شما بیشتر خواهد بود. 80 درصد آلودگی های فرش، خاک خشک با لبه های تیز هستند که همانند کاغذ سمباده عمل کرده  و الیاف فرش را ساییده و خم می کنند. در این حالت، ظاهر فرش کثیف به نظر می رسد حال آنکه در حقیقت این مساله ربطی به کثیف بودن فرش ندارد، الیاف آسیب دیده و خم شده، نور را به جای انعکاس ، جذب می کنند و در نتیجه فرش زشت و کثیف به نظر می رسد. بنابراین مهم است که جاروبرقي مناسب را بر اساس میزان رفت و آمد و نوع آلودگی های موجود انتخاب نمایید تا با استفاده متناوب از آن ، احتمال آسیب دیدن الیاف را کاهش دهید. یکی دیگر از انواع آلودگی های خشک که باعث سایش الیاف نمی شود اما بسیار فراگیر می باشد، موی حیوانات خانگی همانند سگ و گربه می باشد. بهترین روش برای جمع آوری موی حیوانات خانگی استفاده از برس چرخان با الیاف زبر متراکم می باشد. اگر رفت و آمد در خانه شما کم است و آلودگی خاصی در آن وجود ندارد، می توانید جاروبرقي با برس های نرم تر انتخاب نمایید. نکته کلیدی آن است که زبری برس انتخاب شده در حدی باشد که الیاف فرش یا قالیچه شما قادر به تحمل آن باشند.


نوع الیاف فرش

نوع الیاف بکار رفته برای بافت فرش، به اندازه میزان رفت و آمد و نوع آلودگی در انتخاب جارو برقی مناسب تاثیرگذار می باشد. امروزه در بافت اکثر فرش ها از الیاف مصنوعی نظیر نایلون، الفین و پلی استر استفاده می شود. الیاف مصنوعی بسیار مقاوم هستند و می توانید جارویی با زبرترین برس موجود در بازار  را بدون ترس از آسیب دیدن الیاف انتخاب نمایید. در مورد فرش های بافته شده با الیاف طبیعی چون پشم و ابریشم باید با دقت بیشتری عمل نمود. از برس چرخان می توان بر روی جارو برقی استفاده نمود اما الیاف برس باید منعطف باشند. در مورد قالیچه های گراقیمت شرقی، عمر و شرایط قالیچه و همچنین نوع آلودگی آن را در نظر بگیرید برای تمیز کردن این نوع قالیچه ها بهتر است از مکش تنها بدون برس چرخان استفاده نمود. نوع برس های بکار رفته در جارو برقي های با ساختار خوابیده معمولا نرم تر و منعطف تر می باشد.

 

عملکرد جارو برقی


پس از بررسی نوع الیاف فرش، میزان رفت و آمد و نوع آلودگی های فرش، باید عملکرد جاروی انتخاب شده را ارزیابی نمایید. مهم ترین ویژگی ها در ارتباط با عملکرد جارو برقی عبارتند از:


قدرت و سرعت مکش


نوع فیلتراسیون


کیفیت و دوام


سهولت کاربرد


سطح صدا


ظرفیت مخزن


شرایط نگهداری


تجهیزات جانبی

گالری تصاویر

جاروبرقی جارو برقی  قدرتمند برج مجتمع نظافت شیوه نوین نظافت برج مجتمع های تجاری مسکونی جارو جاروبرقی نظافت آسانسور راه پله لابی نظافت لابی برج  جاروی مجتمع های مسکونی تجاری نظافت لابی  سریع  آسانسور  راه پله  برج  مجتم

درخواست اطلاعات بیشتر