شستشوی محوطه و فضاهای مسکونی

دستگاه شوینده فشار قوی، همانطور که از نام آن برمی‌آید، دستگاهی است که با استفاده از آب پرفشار، گرد و خاک، گچ، زنگ، رنگ قدیمی و هرگونه آلودگی دیگری را از سطوح مورد نظر پاک می‌کند. برخی از دستگاه‌های کارواش خانگی الکتریکی هستند، حال آنکه برخی دیگر از انواع مدل‌های این دستگاه با سوخت بنزینی عمل می‌کنند.کار کردن با دستگاه‌ کارواش خانگی دشوار نمی‌باشد اما می‌تواند برای افراد بی تجربه خطرناک باشد. در این مقاله تلاش شده است اطلاعات مفیدی در رابطه با استفاده از واترجت دستی برای مصارف خانگی ارائه گردد.
آشنایی با شوینده فشار قوی


اگر شما یک دستگاه کارواش خانگی را خریداری نمایید قاعدتا همراه با آن یک دستورالعمل به شما ارائه می‌گردد اما اگر به هر دلیل به دستورالعمل مکتوب دستگاه دسترسی نداشتید، لازم است قبل از استفاده از آن، کاملا از نحوه کار کردن با دستگاه اطلاع حاصل نمایید. البته برخی بخش‌ها بین تمامی مدل‌های کارواش‌های خانگی مشترک هستند. همه دستگاه‌های شوینده فشار قوی دارای یک نازل پاشنده آب، یک دکمه تنظیم‌کننده فشار آب، یک شلنگ آب و یک تفنگ پاشش می‌باشند. کار کردن با نازل  و تنظیم فشار آب چالش اصلی بهنگام استفاده از این دستگاه می‌باشد.

حتی پیش از آنکه آب به نازل برسد، لازم است که با سرعت مناسبی جریان یابد. قطر یک شلنگ باغ معمولی در حدود 13 میلیمتر می‌باشد که امکان جریان یابی آب با نرخ مناسب را فراهم  نمی‌کند. قطر بهینه شلنگ دستگاه شوینده فشار قوی در حدود 15.8 میلیمتر می‌باشد.


پیشگیری از خطرات احتمالی 


ممکن است کاملا واضح به نظر برسد، اما لازم به ذکر است که نازل را به سمت افراد و خودتان نشانه گیری نکنید. آب با قدرت بسیار بالایی از واترجت خارج می‌شود و می‌تواند به افراد آسیب جدی وارد نماید. همچنین هنگام کار کردن با تفنگ‌های مرسوم، نیروی عکس العملپس از رها کردن ضامن تفنگ دستگاه واترجت قابل توجه می‌باشد. در نتیجه اگر جای پای شما کاملا ثابت نباشد، مثلا روی نردبان باشید، امکان افتادن شما در اثر این نیرو وجود دارد. 

نکته مهم دیگری که باید بشکل جدی مورد توجه قرار گیرد آن است که از منابع برق دوری نمایید. هنگام استفاده از واتر جت جوانب احتیاط را در مورد چراغ‌ها و کنتورهای برق خارج از خانه کاملا رعایت نمایید.


پیدا کردن سطح فشار مناسب


حداکثر فشار قابل تنظیم یک دستگاه واترجت، معمولا به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. فشار آبی در حدود 120 – 150 بار برای یک عملیات تمیزکاری معمولی کفایت می‌کند. این میزان فشار آب، قادر است تار عنکبوت‌ها، گرد و غبار و خاک انباشته شده ناشی از آلودگی هوا را پاک نماید و اگر از ماده شوینده نیز استفاده شود برای پاک کردن قارچ ها و کپک ها نیز کفایت می‌کند.

برای پاک کردن رنگ کهنه روی سطوح ممکن است نیروی بیشتری در حدود 200 بار نیاز باشد. تنها در صورتی که بخواهید بتونه دیوار (coating from masonry) را جدا نمایید به بالاترین حد فشار واتر جت یعنی حدود 250 بار نیاز خواهید داشت و تمیز کردن سطوح با چنین فشاری می تواند به آنها آسیب وارد نماید به خصوص دیوارهای چوبی نسبت فشار اضافی آسیب پذیر هستند. این در حالی است که در محیط های صنعتی استفاده از فشار های کاری بالاتر (بین 300 تا 1000 بار) به منظور انجام صحیح و سریع عملیات های امری متداول محسوب می گردد.


کدام نازل برای عملیات شستشوی فعلی مناسب است؟


نوع نازلی که انتخاب می‌کنید به شکل قابل توجهی بر نحوه عمل آب روی سطح تاثیر می‌گذارد. بهترین گزینه برای کاربردهای خانگی نازل‌های کاردکی می باشد. اگرچه خود نازل کاردکی دارای انواع مختلفی می‌باشد. 


از نازل سوزنی (صفر درجه)، آب بطور مستقیم خارج می‌شود و این نازل به هیچ عنوان برای کاربردهای معمول مناسب نمی باشد و می تواند باعث آسیب جدی به سطوح شود. این نازل تنها برای مکان هایی نظیر تخته لب بندها و قسمت زیرین طاق نماها یعنی زیر طاقها قابل استفاده می باشد.

نازل کاردکی با زاویه 15 درجه نیز نسبتا پر قدرت می باشد. پاشش آب تحت زاویه 45 درجه به سطح می تواند سبب کنده شدن رنگ شود. نازل های کاردکی با زاویه 25 درجه پرکاربردترین نوع نازلهای کاردکی هستند و نازل هایی با قدرت متوسط می باشند. علاوه بر تمیز کردن  سطوح خارج خانه خود می توانید از نازل های کاردکی 25 درجه برای تمیز کردن آلودگی، کثیفی و برگها از پیاده روی منزل و مسیر عبور خودرو خود استفاده نمایید.

نازل‌های کاردکی با زاویه 40 درجه، دستگاه کارواش خانگی را به ابزاری مناسب برای شستن سطوحی همچون شیشه‌ها و بدنه ماشین‌ تبدیل می‌کند. نازل هایی با زاویه بزرگتر برای عملیات شستشو به کار نمی روند و برای اسپری کردن مواد شیمیایی در ترکیب با آب ، یعنی محلول‌های پاک‌کننده به کار می روند. 

همانطور که از نام نازل‌های توربو برمی‌آید، این نازل های جزو قطعات پرقدرت تجهیزات به شمار می‌آیند و همانند نازل های سوزنی، آب را بطور مستقیم اسپری می کنند. برخلاف، نازل های سوزنی، نازل توربو، آب را بصورت دورانی می‌چرخاند. بنابراین نازل های توربو، از مزیت شدت نازل های سوزنی و پوشش گسترده تر نازل های کاردکی بهره می‌برند. استفاده از نازل های توربو بر روی سطوح بتونی مناسب است اما بکاربردن این نوع نازل برای الوارهای چوبی چندان مناسب نمی باشد.


پیش از عملیات شستشو با دستگاه شوینده فشار قوی


مهم ترین کار پیش از تمیزکاری با دستگاه کارواش خانگی، محافظت از خانه می باشد. درب ها و پنجره ها را ببندید و در نزدیکی درب یا پنجره ای که آب از آن نشت می کند، با احتیاط کار کنید. مبلمان پاسیو و سایر آیتم هایی را که آب و یا براده های کنده شده از سطوح می توانند به آنها آسیب برسانند، جابجا نمایید تا در مسیر شما نباشند. در نهایت از فرد دیگری کمک بگیرید تا اطمینان حاصل شود که شلنگ دستگاه گیر نکرده و یا گره نخورد.

ترکیب آب و برق جالب نیست بنابراین در مورد هر دستگاه الکتریکی که در مسیر خود ممکن است با آن مواجه شوید، برق را قطع کنید. در صورت وزش باد شدید، عملیات نظافت را به تأخیر بیندازید، زیرا نیروی آب پرفشار و باد برای پرتاب کردن شما از روی نردبان کافی است.


الفبای عملیات نظافت با واترجت


هنگامی که عملیات شست و شو را آغاز می کنید، اطمینان حاصل نمایید که دستگاه در سطح فشار پایینی تنظیم شده است و از نازل کاردکی با پهنای مناسب استفاده می کنید ( 25 درجه مناسب است و 15 درجه بسیار باریک می باشد). می توانید در صورت نیاز فشار آب را بیشتر نمایید. از سوی دیگر علاوه بر فشار آب، قطعات سطوح کنده شده نیز می توانند خطرناک باشند بنابراین با احتیاط عمل کنید. ممکن است لازم باشد فشار را به تدریج از 100 تا 140 بار افزایش دهید اما احتمال آنکه به فشاری بیش از این دامنه نیاز داشته باشید بسیار کم می باشد.

عملیات شست و شو باید از بالای دیوار آغاز شود. در واقع شما می خواهید آلودگی را روی سطوح عمودی به سمت پایین هدایت کنید نه آن که آن را مجددا به نقاطی که قبلا تمیز کرده اید، بازگردانید.


چگونه از محلول های پاک کننده در واترجت استفاده کنیم؟


برای پاک کردن جرم ها از سطوح نیازی به ترکیب کردن آب با مواد پاک کننده شیمیایی نمی باشد. اگر اصرار دارید که از محلول پاک کننده استفاده کنید، از صابون یا محلول دیگری استفاده نمایید که سازگار با محیط زیست و دارای PH خنثی باشد. این گونه محلول ها تاثیر کمی روی خارج خانه و گیاهان اطراف دارند. در هر صورت نباید اجازه دهید که محلول پاک کننده روی دیوارها خشک شود.

اگرچه عملیات شستشوی پر فشار معمولا از بالا به پایین انجام می شود، اما بهترین نتیجه زمانی حاصل می شود که نخست پاک کننده را در قسمت پایین سطح  اسپری کنید و سپس کار خود را به سمت بالا ادامه دهید. این روش به صابون یا ماده پاک کننده امکان می دهد که برای مدت زمانی، در حالت ایده ال 10 دقیقه، روی سطح باقی بماند و سپس شسته شود.

اگر از ماده پاک کننده استفاده می کنید، دستگاه کارواش خانگی نباید روی فشاری بیش از 100 بار تنظیم گردد. استفاده از نازل کاردکی با زاویه 40 درجه  برای اسپری کردن محلول پاک کننده مناسب می باشد. اگر از این روش استفاده می کنید مطمئن شوید که نازل با فشار دستگاه متناسب می باشد.


قدم به قدم شروع به کار کنید


اگر دستگاه شوینده فشار قوی شما با بنزینی کار می کند، مطمئن شوید که موتور دارای سوخت کافی می باشد.

بررسی کنید که پمپ به حد کافی روغن کاری شده باشد

نازل را بردارید و آن را وصل کنید. اگر نازل به درستی به دستگاه وصل نشود، هنگام عملیات نظافت ممکن است جدا شده و پرتاب شود. شلنگ را به تفنگ وصل نمایید تا آب لازم را تامین نماید.

شیر آب را باز کنید. هیچ کس نباید هنگام کار کردن شما با واترجت از ماشین لباس شویی یا ماشین ظرفشویی استفاده نماید زیرا این دستگاه ها سطح فشار آبی را که شما دریافت می کنید، کاهش می دهند.

هوای گرفتار شده درون پمپ یا شلنگ را با فشردن ماشه دستگاه خارج نمایید. قبل از فشردن کلید روشن کردن دستگاه، باید اسپری پیوسته را مشاهده کنید.

زبانه تفنگی را تا جایی فشار دهید که باعث آسیب دیدن پمپ نشود. این نکته هنگام کارکردن با واترجت های بنزینی حائز اهمیت می باشد زیرا احتمال آسیب رساندن دستگاه به شما در صورتیکه که به درستی شروع به کار نکند، وجود دارد.گالری تصاویر

کارواش خانگی Home Car Wash واترجت شستشوی صنعتی کارواش خانگی شرکت ابراهیم واترجت صنعتی جت آب Home Car Wash کارواش خانگی واترجت واتر جت جت دستگاه کارواش خانگی Home Car Wash شستشو کارواش خانگی واترجت شوینده شستشوی کف نظافت صنعتی

درخواست اطلاعات بیشتر