دستگاه نظافت صنعتی مورد نیاز برای صنایع غذایی

کارخانه صنایع غذایی، سالن های تولیدی، انبار، آشپزخانه های صنعتی، رستوران ها و... همگی در گروه بخش های بسیار مهم بشمار می آیند که در ارتباط مستفیم و یا غیرمستقیم با سلامت افراد جامعه می باشند. پرداختن به نظافت این محیط ها باید به صورت کاملا تخصصی و با استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی انجام پذیرند. با توجه به گستردگی این صنعت، لزوم حفظ نظافت در تمامی بخش های مرتبط با این صنعت وجود دارد. امروزه تنوع و گستردگی دستگاه های نظافت صنعتی تا حدی است که برای تمام بخش ها و با توجه به انواع آلودگی ها می توان دستگاه و تجهیز مناسبی یافت. در ادامه به بررسی برحی از این دستگاه ها می پردازیم.

انواع دستگاه نظافت صنعتی برای صنعت غذایی

تولید مواد اولیه در صنایع غذایی، انبار و نگه داری از این مواد، تولید غذا در آشپزخانه های صنعتی، سرو غذا در سالن ها، رستوران ها و ... همگی را می توان در گروه فعالیت ها و محیط های مرتبط با صنعت غذایی دانست. در تمامی بخش های ذکر شده رعایت بهداشت و نظافت به عنوان یک اصل مهم باید در دستور کار قرار بگیرد. در ادامه به بررسی چگونه نظافت این محیط ها می پردازیم.

صنایع غذایی و نظافت انبار

انبار محلی برای نگه داری محصولات و کالاهای مختلف تا زمان تحویل به مصرف کننده می باشد. پرداختن به نظافت و بهداشت در این مراکز به نگه داری با کیفیت محصولات کمک زیادی می نماید. از طرف دیگر رفت و آمد مداوم ماشین های حمل و نقل به منظور انتقال محصولات به داخل انبار یا برعکس،‌نیاز به منظم بودن محیط برای کاهش زمان اتلافی و دسترسی سریع به محصولات و... همگی از دلایل اهمیت پرداختن به نظافت  انبار به ویژه در صنایع غذایی می باشد. با استفاده از دستگاه جاروبرقی صنعتی می توان انواع آلودگی های خشک و جامد و همین طور مایعات را دارا می باشند. علاوه بر این دستگاه اسکرابر یا کفشوی صنعتی به ویژه در نوع سرنشین دار این امکان را فراهم می آورد تا سطوح گف انبار های با وسعت بالا را با سرعت زیاد شستشو داد.

دستگاه های نظافت صنعتی برای رستوران ها و سالن های غذاخوری

سطوح کف سالن های غذاخوری و رستوران ها همه روزه با تردد تعداد بالایی از افراد مواجه می باشد. استفاده از دستگاه اسکرابر انجام عملیات شستشو را تسریع بخشیده و کیفیت شستشو را بسیار افزایش می دهد. دستگاه کفشوی آنتی باکتریال دستگاهی ایده آل برای این قبیل محیط ها است تا با با تجهیز به مخازن آنتی باکتریال خود از رشد باکتری ها و عوامل بیماری زا در محیط جلوگیری نمایند. فراهم آوردن امکان خشک کردن سطوح پس شستشو، تجهیز به مخازن آب تمیز و آب کثیف و انجام شستشو هربار با آب کاملا تمیز، امکان استفاده از مواد شوینده و... یک نظافت صنعتی کاملا ایده آل را برای محیط به ارمغان می آورد.

 تجهیزات آشپزخانه

پخت و ارائه غذا نتنها با به کارگیری از تجهیزات آشپزخانه امکان پذیر است. این تجهیزات روزانه مورد استفاده قرار می گیرند. روشن است که استفاده مداوم از این ابزار امکان آلوده شدن را بیشتر کرده و لزوم شستشو را افزایش می دهد. لکه های چربی و روغن موجود بر تجهیزات درصورتی که به درستی از میان برداشته نشوند، می توانند علاوه بر کاهش کیفیت به محلی برای انباشت و انتقال آلودگی ها تبدیل گردند. دستگاه واترجت صنعتی در دو مدل آب گرم و آب سرد به گونه طراحی شده است که می تواند در زمانی کوتاه انواع لکه ها با بالاترین مقاومت را از میان بردازد. استفاده از دستگاه شوینده فشار قوی آب گرم به دلیل ایجاد امکان شسشو با آب گرم در از میان برداشتن لکه های چربی موثرتر می باشد

 

درخواست اطلاعات بیشتر