کاربرد مکنده صنعتی در کارخانه شکر

کارخانه ها را می توان در گروه محیط هایی برشمرد که نیاز به نظافت مستمر و صحیح داشته و این امر باید به صورت منظم انجام پذیرد. با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات نظافتی می توان این امر را با سرعت بالا و کیفیت مناسب انجام داد. مکنده صنعتی یکی از این دستگاه ها می باشد که از جمله ملزومات در این قبیل محیط است. همه روزه کارخانه های بسیاری در زمینه های گوناگون به فعالیت می پردازند، کارخانه شکر یکی از این کارخانه ها بوده که تجهیز آن به جاروبرقی صنعتی یکی از مهم ترین و کاربردی ترین دستگاه ها به هنگام عملیات نظافت به شمار می آید.

مشکل موجود در کارخانه شکر

در کارخانه شکر دو مشکل عمده وجود دارد که نیاز به تجهیز به مکنده صنعتی را بارز می نماید، در گام اول شکر به علت ساختار پودری و وزن کم به راحتی در فضا پخش شده و با قرارگیری بر روی سطوح و دستگاه ها مشکلاتی را به وجود می آورد. در گام دوم شکر به عنوان یک ماده پودری اشتعال زا بوده که قرارگیری و پخش آن در محیط می تواند ایمنی کارکنان و محیط را به مخاطره بیندازد. در تنجه لازم است این مواد با سرعت مناسب و کیفیت بالا از محیط جمع آوری شوند.

اهمیت به کارگیری دستگاه مناسب برای نظافت کارخانه ها

یک کارخانه یا پالایشگاه همه روزه حجم زیادی آلودگی و مواد آلاینده تولید می نماید. متناسب با نوع عمیات انجام پذیرفته در محیط، میزان آلودگی و خطرناک بودن آن ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی اشتعال زا بودن در کنار شیمیایی و سمی بودن مواد و ذرات تولید شده در این محیط ها می تواند در صورت عدم تجهیز به دستگاه های مناسب به منظور جمع آوری، علاوه بر به خطر انداختن سلامت کارکنان، مشکلاتی را برای دستگاه ها  و تجهیزات به وجود آورد. از این رو در تمامی کارخانه ها براساس اصولی مشخص باید امر جمع آوری آلاینده صورت پذیرد.

شرایط ویژه دستگاه های نظافتی در کارخانه شکر

با توجه به اشتعال زا بودن مواد پودری که در بخش قبل به آن اشاره شد، لازم است تا دستگاه های نظافتی دارای استاندارد ضد انفجار ATEX باشند. این کلمه از مخفف دو کلمه Atmospheric و Explosive تشکیل شده است. این استاندارد به مجموعه قواعد تنظیم شده د رابطه با به کارگیری دستگاه ها و تجهیزات نظافتی در محیط های پرخطر و دارای خطر انفجار و حفاظت از نیروی کار قرار گرفته در معرض این خطرات تعیین شده است. 

راه حل; به کارگیری مکنده صنعتی

مکنده صنعتی دستگاهی پرقدرت و ایمن به منظور از میان برداشتن انواع آلودگی های جامد و ضایعات مایع است. یک جاروبرقی صنعتی مناسب دستگاهی با ابعاد فشرده، مانورپذیری بالا، امکان جابه جایی آسان، کم صدا و با بدنه مقاوم به منظور به کارگیری در محیط های سخت صنعتی است. علاوه بر این یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب یک جاروبرقی مناسب توجه به دائم کار بودن دستگاه می باشد. دستگاه های مجهز به موتور الکتریکی در دو نوع کلکتوری و توربینی طراحی شده اند، در نوع توربینی دستگاه ها دائم کار بوده و می توانند به صورت مداوم روشن باشند این درحالی است که دستگاه کلکتوری از این قابلیت برخوردار نمی باشد. نوع فیلتر این دستگاه ها طبقه بندی شده و براساس قطر کوچکترین ذره به دام افتاده در فیلتر به سه دسته قابل تقسیم بندی می باشد. 

لزوم به کارگیری مکنده صنعتی ضد انفجار

فرایند جمع آوری و انتقال شکر به عنوان یک ماده پودری و اشتعال زا توسط دستگاه مکنده صنعتی ضد انفجار در ایمنی کامل انجام می پذیرد، چراکه این عملیات در یک بخش مجزا و کاملا ایزوله در دستگاه صورت می گیرد. یکی دیگر از ویژگی های مهم این دستگاه اتصال تمام اجزا جاروبرقی به یکدیگر و در نهایت اتصال آنها به زمین است تا در صورت ایجاد بار الکتریکی ساکن این بار به زمین تخلیه شده و هیچ گونه خطر انفجار ایجاد نگردد.

درخواست اطلاعات بیشتر