شستشوی مخازن غذایی با واترجت صنعتی

در کارخانه های صنایع غذایی انواع مخازن نصب شده و جهت امور مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و عنصری مهم و جدایی ناپذیر از این صنایع هستند. مخازن ذخیره، نگهداری و پخت، مخازن فراوری، پالایش، رنگ بری و بوگیری، دیگ های بخار، مخازن تحت فشار و انواع دیگر مخازن از جمله مهم ترین و پرکاربردترین تجهیزاتی هستند که در صنایع غذایی، شیر و لبنیات، تولید روغن خوراکی، آب میوه سازی و ده ها گونه  ... به کار می روند و غالباً از جنس استنلس استیل ساخته شده اند. پردازش و تولید مواد غذایی، نوشیدنی ها، روغن ها و دیگر مواد مخازن و تجهیزات را آلوده می کنند، در حقیقت باقی ماندن مواد مختلف در مخازن به رشد و تکثیر باکتری ها، قارچ ها و میکروب ها منجر خواهد شد که به سرعت به مواد غذایی راه پیدا کرده و پدیده خطرناک آلودگی مواد غذایی را در پی دارد. شستشوی مخازن غذایی با واترجت صنعتی از جمله مهم ترین عملیات نظافت صنعتی بشمار می آید.


اهمیت نظافت و شستشوی مخازن غذایی با واترجت صنعتی

تولید و فرآوری انواع مواد غذایی و خوراکی از ابتدای تهیه مواد اولیه تا مرحله بسته بندی نهایی باید با رعایت اصول و استانداردهای بهداشتی صورت گیرد. مخازن تجهیزاتی هستند که به طور مستقیم با مواد غذایی ارتباط دارند و از همین رو آلوده بودن مخزن خسارت هایی هم چون کاهش کیفیت محصولات و صدمه به خود مخزن را به دنبال دارد. خرابی مخازن هزینه های تعمیرات را افزایش داده، سبب خاموشی و توقف خط تولید و از دست رفتن زمان ارزشمند می شود. بنابراین یک نظافت و شستشوی به ظاهر ساده می تواند نقش بسیار مهمی در تأمین سلامت و کیفیت محصول تولیدی نهایی، کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری و به طور کلی ارتقای میزان بازدهی کارخانه داشته باشد. در نتیجه لازم است تا مخازن به درستی و با استغاده از روش های مناسبی به صورت پیوسته مورد شستشوی صنعتی قرار بگیرند.


عملکرد کارواش صنعتی در شستشوی مخازن غذایی

دستگاه های کارواش صنعتی با پاشش جریان آب تحت فشار آلودگی ها را از سطح مخزن جدا می سازد و فشار عملیاتی و نوع نازل با توجه به شدت آلودگی و جنس مخازن انتخاب می شود. برای مخازنی که جهت شستشوی آن ها نفر وارد مخزن می شود، امکان ارائه نازل های مخصوص شستشوی مخزن وجود دارد که دیگر مشکل را از میان بر می دارد. دستگاه های واترجت صنعتی نه تنها فرآیند شستشو را با کیفیتی هر چه تمام تر انجام می دهند، بلکه به عنوان ابزار نظافتی ایمن، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست (کاهش مصرف آب و مواد شوینده) به شمار می آیند. از این رو شستشوی مخازن غذایی با واترجت صنعتی امروزه به یک روش معمول در بسیاری از کارخانه های غذایی تبدیل شده است.


کاربرد کارواش صنعتی در شستشوی مخازن غذایی

مخزن های صنعتی غالباً دارای ابعاد بزرگی هستند و این امکان وجود ندارد که به صورت دستی و سنتی شستشو شوند بلکه تجهیزات مدرنی هم چون دستگاه های کارواش صنعتی گامی بسیار مهم و مؤثر در شستشوی باکیفیت و سریع سطوح بیرونی و همین طور داخلی مخازن به شمار می آید. دستگاه های شوینده پرفشار از قابلیت شستشوی انواع مخازن برخوردار می باشند.


- ثبات سرعت بهینه تولید

باقی ماندن مواد در مخزن باعث تشکیل و انباشت رسوبات می شود و این رسوب گرفتگی مسیرهای ورود و خروج و به ویژه مجراهای تخلیه را مسدود می کند. لایه های رسوب خوردگی، زنگ زدگی، ترک و روزنه در بدنه مخزن به وجود می آورد و در حقیقت کاهش طول عمر آن را در پی دارد. از طرف دیگر رسوب گرفتگی نقص های مخزن را می پوشاند و اجازه بازبینی دقیق و درست را به بازرسان و مسئولان تأسیسات نمی دهد. یکی دیگر از مشکلات ناشی از رسوب گرفتگی تخلیه آرام مخازن بر اثر انسداد مسیرهای تخلیه می باشد. شستشوی مخازن غذایی با واترجت صنعتی، بروز چنین پدیده هایی متوقف شده و تولید روند مطلوب خود را با سرعت طبیعی طی می کند و از طرف دیگر طول عمر مفید مخازن افزایش می یابد.


- کاهش توقف خط تولید کارخانه

فرآیند تعمیر مخازن نمی تواند امری ساده و کم هزینه باشد و با وجود مواد داخل مخزن این عمل امکان پذیر نخواهد بود. بنابراین لازم است مخازن به طور کامل تخلیه شوند و تا زمان تعمیر دوباره هیچ ماده ای به مخزن اضافه نشده و پروسه ای بر روی مواد صورت نگیرد. همین مسئله به معنای توقف خط تولید بوده و تا هنگامی که مخازن به طور کامل تعمیر و تمیز نشده اند عملیات تولید و فرآوری قطع می شود. بدون شک خاموشی تولید یک کارخانه تبعات مالی سنگینی در پی دارد و حال آن که شستشوی مخازن غذایی با واتر جت صنعتی توقف تولید به حداقل کاهش می یابد.


- ارتقای کیفیت محصول

همان طور که به این موضوع اشاره شد، روزانه حجم بالایی از انواع مواد در مراحل مختلف تولید و فرآوری در مخازن نگهداری می شوند. بی توجهی به شستشوی مخزن سرعت رشد و تکثیر انواع میکرب، باکتری، قارچ و ... را افزایش می دهد و با توجه به این که در صنایع غذایی بهداشت و سلامت محصولات ارائه شده یک اصل و ضرورت به شمار می آید، نباید هیچ گونه آلودگی در چرخه تولید مواد غذایی تشکیل شود. در نتیجه شستشوی مخازن غذایی با کارواش صنعتی از ایجاد میکروب و باکتری جلوگیری نموده و در نهایت کیفیت محصولات تولیدی در سطح مناسب قرار می گیرد.


- شستشوی اصولی و منظم

انجام سرمایه گذاری برای تهیه تجهیزات پیشرفته و کارآمد نظافت و شستشو مزایای بسیار زیادی به همراه دارد و صرفه جویی قابل توجهی به همراه می آورد. اگر شستشوی مخازن غذایی با کارواش صنعتی به طور اصولی و در بازه های زمانی مرتب و مشخص صورت گیرد از بروز بسیاری از مشکلات و هزینه های ناخواسته جلوگیری به عمل می آید.


گالری تصاویر

شستشوی مخزن

درخواست اطلاعات بیشتر