نظافت هتل و زیباسازی محیط برای مسافران

تمیزی و بهداشت در هر محیطی یک اصل مهم و ضروری به شمار می آید اما در برخی محیط ها به منظور حفظ رضایت مشتری و افزایش تعداد آنها لازم است تا نظافت را با شیوه ای اصولی و دقیق تر به انجام رسانید. یکی از این مراکز هتل ها هستند که همه روزه با مسافرانی از نقاط مختلف روبه رو می باشند. از این رو نظافت هتل یکی از اساسی ترین و مهم ترین عملیاتی است که در طول روز بارها و براساس برنامه ای مشخص و با به کارگیری دستگاه ها و تجهیزات تخصصی انجام می شود. دستگاه های نظافت صنعتی نظیر اسکرابر هتلی، جاروبرقی هتلی، سوییپر محوطه هتلی و... تعدادی از دستگاه های مورد نیاز برای انجام عملیات نظافتی می باشند. یکی از مهم ترین مواردی که می تواند به زیباسازی فضای هتل ها کمک نماید همین امر یعنی پرداختن به نظافت هتل به شیوه ای تخصصی است.کدام بخش ها در هتل به نظافت تخصصی تر نیاز دارند؟


اگرچه نمی توان یک هتل را از لحاظ پرداختن به نظافت الویت بندی نمود اما برخی بخش ها به دلیل برخورداری از شرایط ویژه اهمیت بیشتری دارند. تمیزی و درخشندگی یک هتل می تواند به مراجعه کننده بیشتر، معروفیت و محبوبیت یک هتل بینجامد که این به معنی رونق کسب و کار است. در در ادامه به بررسی این بخش ها می پردازیم:


- ورودی و لابی


اولین محیطی که مسافران به محض ورودی به یک هتل و یا مهمانخانه با آن روبه رو می شوند لابی و ورودی هتل است. زمین، دیوارها، پنجره و شیشه ها همگی از جمله بخش هایی هستند که در نظافت هتل باید به آنها پرداخت. یکی از تجهیزات تخصصی شستشوی کف دستگاه کفشوی صنعتی است. از آنجایی که در هتل ها نیاز به نظافت به صورت پیوسته به چشم می خورد، وسعت هتل زیاد و رفت و آمد بالا است، استفاده از یک دستگاه کاملا مکانیزه که بدون دخالت مستقیم کاربر به شستشوی صنعتی بپردازد بسیار ضروری می باشد. دستگاه زمین شوی صنعتی هتل در دو مدل دستی و سرنشین دار با بالاترین کیفیت به شستشوی زمین می پردازد. یکی دیگر از دستگاه های مورد نیاز به منظور نظافت هتل دستگاه بخارشوی صنعتی می باشد. شستشو با بخار آب موجب می شود علاوه بر از میان رفتن آلودگی ها از سطوحی مانند دیوار ها، درب های شیشه، آینه های آسانسور و... هیچ گونه لکه ای به هنگام خشک شدن باقی نمی گذارد.  


- سرویس بهداشتی


یکی دیگر از محیط هایی که می تواند در ایجاد دیدگاهی مثبت یا منفی بر ذهن مسافران نقش داشته باشد، نظافت سرویس بهداشتی می باشد. شستشوی سرویس بهداشتی با ابزار نظافتی ساده امری است  که در تمامی هتل ها انجام می شود. اما می توان با استفاده از دستگاه های نظافت صنعتی و تخصصی علاوه بر افزایش کیفیت نظافت هتل در این بخش ها، سرعت نظافت را افزایش داد. دستگاه اسپری مکش یکی از این تجهیزات می باشد. این دستگاه با قابلیت پاشش پرفشار آب و مواد شوینده می تواند کلیه سطوح افقی و عمومی شامل سطوح کف، شیرآلات و دستگیره ها و... را شستو دهد. یکی از مهم ترین ویژگی های این دستگاه تجهیز به یک سامانه مکش به منظور جمع آوری آلودگی های جداشده از سطوح می باشد. - آشپزخانه


سرو و پخت غذا در حجم زیاد برای مسافران در یک هتل نیازمند تجهیز به یک آشپزخانه صنعتی بزرگ و مجهز می باشد. به منظور حفظ سلامت افراد و کیفیت غذای ارائه شده لازم است تا این بخش به صورت مداوم مورد نظافت قرار گیرد. برای شستشوی سطوح کف آشپزخانه هتل عموما از دستگاه های اسکرابر آنتی باکتریال استفاده می شود، این دستگاه های زمین شور با تجهیز به مخازن آب تمیز و کثیف ساخته شده از مواد معدنی و یون های نقره از رشد و تکثیر عوامل بیماری زا جلوگیری می نماید. امکان به کارگیری مواد شوینده به ه نگام شستشو در کنار قابلیت دستگاه در خشک نمودن زمین همزمان با شستشو، از ایجاد آلودگی های مجدد بر روی زمین جلوگیری می نماید. یکی دیگر از دستگاه های نظافت صنعتی که عموما به منظور شستشوی تجهیزات یک آشپزخانه صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه کارواش صنعتی می باشد. این دستگاه با پاشش آب پرفشار اقدام به شستشوی سریع و با کیفیت وسایل و تجهیزات آشپزخانه های هتلی می نماید. به منظور حذف آلودگی های چرب و روغنی می توان از دستگاه های کارواش آب گرم بهره گرفت. پاشش آب گرم پرفشار علاوه بر از میان برداشتن آلودگی ها، جرم و چربی اقدام به ضدعفونی نمودن سطوح نیز می نماید.- اتاق ها


یکی از اصلی ترین بخش ها در نظافت هتل، نظافت اتاق ها است. صندلی ها، مبلمان، فرش و موکت و... از جمله بخش هایی هستند که به دلیل استفاده مداوم افراد مختلف در معرض آلودگی های بسیاری قرار دارند. ذرات ریز و درشت به دام افتاده در الیاف این بخش ها علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب برای اتاق می تواند باعث بروز بیماری های آلرژیک برای افراد شوند. دستگاه جاروبرقی هتلی یکی از دستگاه های نظافت صنعتی بوده که به دلیل برخورداری از ابعادی مناسب و وزنی کم، به راحتی حمل و جابه جا شده و به جمع آوری آلودگی از بخش های مختلف بپردازد. 


- محوطه

اهمیت تمیزی محوطه بیرونی یک هتل نیز کمتر از پاکیزگی بخش های داخلی آن نمی باشد. تمامی مهمانان و مسافران برای ورود به هتل باید از ورودی و فضای بیرونی عبور کنند. در نتیجه نمی توان نظافت هتل را محدود به بخش های داخلی نمود. از این رو می توان از دستگاه های نظافتی کاملا تخصصی نظیر دستگاه جاروی شهری استفاده کرد. دستگاه سوییپر صنعتی با تجهیز به دو برس دوار و یک برس دیسکی بدون ایجاد گرد و خاک به صورت کاملا مکانیزه اقدام به از میان برداشتن آلودگی های جامد و خشک می نماید. منبع تغذیه، نحوه هدایت، حجم مخزن، نحوه تخلیه مخزن همگی در دستگاه های جاروی محوطه متغیر بوده درحالی که اساس کاری این دستگاه نظافت صنعتی در همه مدل ها یکسان است. از این دستگاه علاوه بر نظافت فضای باز هتلی به منظور نظافت پارکینگ ها نیز استفاد می شود. 


درخواست اطلاعات بیشتر