نظافت صنعتی صنایع فولاد

درحال حاضر صنعت فولاد و صنایع وابسته سهم قابل توجهی از رونق اقتصادی در هر کشور را ایفا می نمایند و از این رو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. اما فرایند تولید فولاد براساس مواد اولیه ای نظیر سنگ آهن، ذغال سنگ و سنگ آهک فرایندی با حجم آلودگی های بسیار زیاد می باشد که بخش های مختلف کارخانه فولاد همه روزه با آن سر و کار دارد. به دلیل حفظ کیفیت محصول نهایی، افزایش ایمنی و جلوگیری از آسیب به کارکنان و دستگاه ها لازم است تا نظافت در صنایع فولاد مطابق اصول دقیق و مشخص صورت گیرد. استفاده از روش های نظافت صنعتی یکی از مهم ترین راه ها برای از میان برداشتن آلودگی های مختلف از بخش های یک کارخانه صنعتی می باشد. 

چرا نظافت کارخانه فولاد از اهمیت زیادی برخوردار است؟

تقریبا در تمامی مراحل تولید فولاد و فلزات در محیط های صنعتی آلودگی های مختلفی تولید می شود. براده های ترکیب شده با لجن بر روی چاهک و میزهای برش و مراکز برش کاری، تراشه های باقی مانده بر تجهیزات صنعتی، ضایعات تیز و مارپیچ، سرباره ها، آلودگی ها ناشی از انجام فرایند نورد و پانچ و سمباده زنی و... از جمله تعدادی از رایج ترین آلودگی های مراکز صنعتی هستند که لازم است برای حذف سریع و اصولی آنها از محیط از روش های نظافت صنعتی کارخانه فولاد شامل استفاده از دستگاه های تخصصی بهره گرفت. 

بخش های نیازمند نظافت در صنعت فولاد

اگرچه تمامی بخش ها در یک محیط صنعتی نیاز به بررسی و نظافت پیوسته دارند تا سطح بهداشت در یک مرکز در حد استاندارهای تعیین شد برقرار گردد، اما برخی بخش ها را می توان در اولویت نظافت قرار داد. از جمله بخش های مهم به هنگام نظافت کارخانه فولاد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- نظافت سقف و دیوار مراکز صنعتی

نشت گرد و غبار و آلاینده های محیطی بر روی سقف و دیوار های یک مرکز صنعتی علاوه بر ایجاد ظاهری نامناسب با کاهش کیفیت هوای استشمام شده توسط کارکنان می تواند سلامت آنها را به مخاطره بیندازد. خوشبختانه با استفاده از روش ها نظافت صنعتی کارخانه  فولاد می توان از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری نمود.

- شستشوی دستگاه ها و تجهیزات صنعتی

بدون شک دستگاه ها، تجهیزات و تاسیسات به عنوان سرمایه های یک مرکز صنعتی بشمار می آیند که آسیب به آنها می تواند خط تولید را برای مدت طولانی متوقف نماید. همچنین تعمیر و یا جایگزین بسیاری از این دستگاه ها با اختصاص هزینه های بسیار هنگفت برای مجموعه همراه خواهد بود. یکی از اصلی ترین اهداف در نظافت صنعتی کارخانه فولاد و مراکز وابسته حفاظت از تجهیزات و حذف انواع آلودگی، رسوب، جرم و لکه های چرب و روغنی از آنها می باشد.  

- شستشوی زمین

همانطور که آلودگی ها با انتشار در هوا می توانند مشکلات متعددی را برای افراد، تجهیزات و محصول نهایی ایجاد نمایند، قرارگیری این آلودگی ها بر روی سطح زمین نیز امری بلامانع است. در نتیجه یکی از اصلی ترین مراحل نظافت کارخانه فولاد استفاده از دستگاه کفشوی صنعتی مناسب به منظور شستشوی عمیق و دقیق سطوح زمین می باشد. سوله و انبار صنعتی، سالن های تولیدی، راهروها و بخش های اداری و... همگی از جمله بخش هایی هستند که نیاز به شستشوی زمین به صورت منظم در آنها دیده می شود چراکه در غیر این صورت سطوح کف از آلودگی های مختلف انباشته شده و ممکن است موجب آسیب به کارکنان و وسایل نقیله داخل محیط کارخانه شود.

دستگاه های نظافت صنعتی ضروری کارخانه فولاد

تعدادی از رایج ترین و ضروری ترین دستگاه های نظافتی مورد نیاز برای حذف آلودگی ها در محیط های صنعتی کارخانه فولاد عبارتند از:

- اسکرابر صنعتی کارخانه فولاد

دستگاه کفشوی صنعتی یکی از محبوب ترین دستگاه های نظافت صنعتی در شستشوی عمیق آلودگی ها می باشد. این دستگاه که در مدل های دستی و سرنشین دار و در دو مدل  کابلی و باتری دار طراحی می شود به صورت کاملا مکانیزه به شستشو و خشک کردن همزمان سطح زمین می پردازد. قابلیت شستشو و کارایی یک دستگاه زمین شوی صنعتی کارخانه فولاد را می توان با استفاده از برس های مخصوص و متناسب با سطح و مواد شوینده صنعتی افزایش داد. یک اسکرابر دستی با برخورداری از ابعاد فشرده و وزن کم، قدرت مانورپذیری بالایی دارد و به راحتی می تواند محیط های متراکم نظیر راهرو ها در کارخانه های صنعتی را شستشو دهد. همچنین یک مدل سرنشین دار به دلیل داشتن صندلی این امکان را برای کاربر فراهم می نماید تا مراکز وسیع را بدون خستگی و در مدتی بسیار کوتاه نظافت نماید. شستشوی کف کارخانه زمین در بخش هایی نظیر سالن تولید، انبار ها و سوله ها با استفاده از زمین شوی صنعتی راهکار بسیار مناسب می باشد. 

- واترجت صنعتی کارخانه فولاد

همانطور که در بخش قبل گفته شد شستشوی تجهیزات صنعتی یکی از مهم ترین مراحل نظافت صنعتی کارخانه فولاد می باشد. این عملیات عموما با استفاده از دستگاه واترجت صنعتی که از آب پرفشار برای شستشو استفاده می نماید، انجام می شود. کارواش صنعتی آب گرم یک انتخاب فوق العاده برای حذف آلودگی های چرب و روغنی از سطوح، دیوارها و تاسیسات می باشد. فشار و دبی دستگاه کارواش صنعتی مناسب کارخانه فولاد باید با توجه به حجم و نوع آلودگی ها انتخاب گردد و به کارگیری کارواش آبگرم نیاز به استفاده از مواد شوینده صنعتی را کاهش داده و یا به طور کامل حذف می نماید. 

- جاروبرقی صنعتی کارخانه فولاد

یکی از اصلی ترین دستگاه های مورد نیاز به منظور جمع آوری گرد و غبار ناشی از فلزکاری، براده، گندل، تراشه و آلودگی هایی که عموما با ضایعات مایع همراه می باشند دستگاه مکنده صنعتی کارخانه فولاد می باشد. افزایش کیفیت هوای محیط به دلیل جلوگیری از انتشار گرد و غبار به داخل هوا، نظافت سقف صنعتی، نظافت دستگاه ها و تجهیزات صنعتی همگی از جمله وظایف یک مکنده مناسب می باشد. طیف دستگاه های صنعتی ارائه شده در این زمینه بسیار گسترده است که برای انتخاب یک جاروبرقی مناسب برای کارخانه فولاد می توان به مواردی از جمله: ضدانفجار بودن مکنده، دستگاه های با قابلیت کارکرد پیوسته، انواع مکنده های تخصصی بازیافت مواد اشاره نمود.

درخواست اطلاعات بیشتر