سیستم مرکزی مکنده کامیونی

در کارخانه فولاد انواع فرآیندهای صنعتی در خطوط تولید فولاد و ذوب آهن و فلزات انجام می گیرد که سبب ایجاد حجم بالایی از آلودگی ها مختلف مانند گرد و غبار، مواد پودری، گندله و هم چنین ضایعات جامد می شود. در صورتی که آلودگی های تولید شده به شکل درست و صحیح مدیریت نگردند، کاهش میزان بازدهی کارخانه، اختلال در چرخه تولید، تحمیل هزینه های بالا و پیش بینی نشده و تعمیرات سنگین را در پی خواهد داشت. از طرف دیگر آلودگی می تواند کیفیت محصولات را کاهش دهد. مدیریت ضایعات و مواد پودری به جا مانده و جمع آوری آن ها امری ضروری تلقی شده که نه تنها به عنوان یک عملیات نظافتی بلکه جهت افزایش بازدهی کارخانه، جلوگیری از توقف خط تولید و همین طور حفظ ایمنی و سلامت افراد مشغول به کار در کارخانه، در اولویت قرار می گیرد.


مراحل عملیات نظافت و جمع آوری مواد در کارخانه فولاد

در صنایع فولاد فرآیند جمع آوری مواد بخش های مختلف را شامل می شود که مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- انجام نظافت های نظافت عمومی در بخش های گوناگون مثل محوطه، خط تولید و ...

- جمع آوری ذرات ریز و گرد و غبار به وجود آمده با هدف حفظ ایمنی محیط کار و سلامت پرسنل

- جمع آوری پسماندها، ضایعات و مواد ریزش شده از اطراف تجهیزات کارخانه مانند نوار نقاله ها، سنگ شکن ها، میکسرها، بخش های تخلیه و بارگیری و ... به منظور جلوگیری از هدر رفت مواد و بازیابی دوباره آن ها برای تولید

- نظافت ماشین آلات صنعتی، تأسیسات کارخانه، پاتیل ها، قالب ها، پل های جرثقیل و ...

- نظافت فیلترها


مشکلات نظافت و جمع آوری مواد صنایع فولاد

در محیط های صنعتی عملیات نظافت و جمع آوری ضایعات یک چالش بزرگ به شمار آمده و سالانه هزینه، وقت و انرژی صرف فراوانی صرف این کار می شود. برخی از مشکلات ناشی از نظافت در کارخانه فولاد عبارت است از:


- حجم بالای آلودگی و وسعت بالای محیط


در اغلب بخش های کارخانه تولید فولاد از حاشیه کوره های بلند گرفته تا انبارها، نوار نقاله ها، مناطق انجام فعالیت های قالب گیری، ریخته گری، سندبلاست و ... به سرعت حجم انبوهی از آلودگی ها به وجود می آید. حجم بالای آلودگی در کنار وسعت بالای محیط فرآیند نظافت را با دشواری بیشتری مواجه می کند.


- گونه های خاص از آلودگی های تولید شده

- الزام به انجام عملیات نظافت و جمع آوری مواد با سرعت بالا


راه حل بهینه برای نظافت کارخانه فولاد

یک مکنده صنعتی کامیونی یا وکیوم لودر مشکلات مربوط به جمع آوری گرد و غبار، مواد پودری، جامدات سنگین و سایر مواد با روشی کارآمد و سازگار با محیط زیست از میان بر می دارد. مکنده کامیونی و وکیوم لودر مدت زمان توقف خط تولید کارخانه فولاد و خرابی ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. مکنده های کامیونی در سخت ترین شرایط کاری انواع آلاینده های سخت و سنگین صنعتی جامد و مایع کارخانه فولاد را جمع آوری نموده و امکان بازیابی سریع و آسان مواد و انتقال و توزیع مجدد آن ها را فراهم می کنند. وکیوم لودر مواد را از ناحیه مورد نظر جمع آوری کرده و به طور مستقیم تا منطقه تخلیه انتقال می دهد و بنابراین صرفه جویی در وقت، هزینه و انرژی را به همراه خواهد داشت.  


استفاده از مکنده کامیونی به عنوان مکنده مرکزی

سیستم مکنده مرکزی یک سیستم بهینه برای واحدهای صنعتی می باشد که در کارخانه های فولاد نیز مورد استفاده موثر قرار می گیرد. سیستم مکنده مرکزی به وسیله مکنده کامیونی به صورتی است که در کارخانه لوله کشی و انشعاب گذاری انجام می گردد و مکنده می تواند یکی پس از دیگری به دهانه های مکش تعبیه شده اتصال یابد، مواد را از این کانال ها مکش، درون مخزن خود نگه دارد و در نهایت برای انتقال مواد و تخلیه به حرکت در آید. پمپ خلا مکنده کامیونی بسیار قدرتمند بوده به صورتی که حجم عظیمی از مواد سنگین را در کوتاه ترین زمان مکش می کند.


مزیت های مکنده کامیونی مرکزی در صنایع فولاد

مکنده کامیونی برای نظافت و جمع آوری ضایعات در محوطه کارخانه فولاد به کار می رود و برای جمع آوری مواد از خطوط تولید و دیگر بخش های داخلی کارخانه به شکل مرکزی قابل استفاده خواهد. این دستگاه پیشرفته و قدرتمند با بهره مندی از تکنولوژی های نوین طراحی شده و به عملیات نظافت صنعتی و جمع آوری مواد مختلف می پردازد. برخی از ویژگی های منحصر به فرد وکیوم لودر :


-  قدرت مکش بالا، کیفیت بالا، عمر طولانی و کارآمد

- سرعت عمل بالا

- ساختار مستحکم به منظور حجم بالای عملیاتی در بارگیری

- کنترل آسان

- قابلیت مکش انواع مواد و ضایعات فولادی

- امکان بازیابی دوباره مواد

- و ...

گالری تصاویر

مکنده کامیونی کارخانه فولاد مکنده کامیونی کارخانه فولاد مکنده کامیونی کارخانه فولاد مکنده کامیونی کارخانه فولاد مکنده کامیونی کارخانه فولاد مکنده کامیونی کارخانه فولاد مکنده کامیونی کارخانه فولاد مکنده کامیونی کارخانه فولاد

درخواست اطلاعات بیشتر