مکنده فولاد

در صنایع و کارخانه های فولاد همواره حجم انبوهی از ذرات پودری سنگ آهن یافت می شود. با انجام فرآیندهای صنعتی بر روی این ذرات پودری و نرمه های سنگ آهن که به صورت کنستانتره هستند، گلوله های کوچکی تحت عنوان گندله ساخته می شود که مواد خام مورد استفاده در صنایع آهن و فولاد هستند و در حقیقت یکی از مراحل تولید فولاد می باشد. گرده های پودر سنگ آهن در محیط کارخانه پراکنده شده و با گذشت مدت زمان کوتاهی لایه ای قطور از این ذرات بر روی سطوح به وجود می آید. در هنگام حرکت گندله ها بر روی نوار نقاله این گلوله به اطراف پرتاب می شوند. این گلوله ها قابل استفاده می باشد و به منظور جلوگیری از کاهش درآمد می بایست گندله ها به چرخه تولید محصول بازگردانده شوند. سنگ آهن بلافاصله پس از استخراج از معدن قابل استفاده نبوده و بعد از تبدیل آن به گندله برای انتقال به کوره فولاد آماده می شود.


جمع آوری پودر کنستانتره سنگ آهن و گندله به وسیله مکنده صنعتی

انتشار نرمه های آهن در محیط سبب نفوذ آن ها به موتورها، گیربکس ها و دیگر تجهیزات صنعتی شده و به آن ها آسیب می رساند؛ از طرفی این ذرات قابل بازیافت بوده و می توان آن ها را به چرخه تولید بازگرداند، از این رو لازم است این مواد جمع آوری شوند. جمع آوری پودر آهن و گندله دشوار بوده و با روش های معمولی امکان پذیر نخواهد بود. مناسب ترین روش برای جمع آوری این مواد استفاده از مکنده کامیونی است. مکنده صنعتی کامیونی با قدرت زیاد و گنجایش بالا مواد پودری و گندله ها را جمع آوری کرده و آن ها را برای انتقال و بازگشت به چرخه تولید آماده می کند.  مکنده کامیونی حجم عظیمی از این مواد را با قدرت بسیار زیاد و سرعت بالا مکش کرده و در مخزن خود نگه می دارد. پس از جمع آوری ذرات پودری و یا گلوله های فلزی مواد به محل مورد نظر برای انجام فرآیندهای صنعتی انتقال داده می شوند.


استفاده از مکنده کامیونی در صنایع فولاد

مکنده کامیونی نوعی مکنده سنگین کار است که در زمینه های صنعتی و سنگین مورد استفاده قرار می گیرند و این مکنده ها به منظور انتقال مواد، تخلیه مواد و دفع ضایعات به کار گرفته می شوند. در بسیاری از صنایع جمع آوری و انتقال مواد با دشواری های زیادی رو به است و مکنده کامیونی وسیله ای مناسب برای تسهیل بخشیدن در انجام این امور می باشد و بیش از هر روش دیگری موثرتر و کارآمد خواهد بود. مکنده کامیونی قابلیت مکش انواع مواد از جمله خاک، سیمان، سنگ، غلات، فلزات، مواد ریز و پودری، مایعات و بسیاری دیگر از مواد سخت و سنگین را دارد و یکی از مهم ترین کاربردهای آن در کارخانه فولاد می باشد. بهره گیری از مکنده کامیونی یک روش مقرون به صرفه بوده زیرا میزان اتلاف مواد را به حداقل می رساند، سرعت عملیات را افزایش و هزینه های آن را کاهش می دهد. از مکنده کامیونی می توان برای مکش موادی مانند گرد و غبار زغال سنگ که قابل انفجار نیز هست، استفاده نمود. بدنه این دستگاه در مقابل موج انفجاری احتمالی نیز تقویت شده است. در صورت وقوع انفجار، شعله های آتش را جذب کرده و هیچ آسیبی به اپراتور و اطراف دستگاه نمی رسد. از طرفی دیگر دریچه های ایمنی تعبیه شده بر روی مخزن، چند ثانیه باز شده و فشار ناشی از انفجار را کاهش می دهد. ظرفیت مخزن این مکنده 10 متر مکعب است که دارای بدنه کربن فولادی سندبلاست شده می باشد. فیلتر این نوع مکنده به صورت یکپارچه بوده و دارای سیستم نظافت می باشد. نظافت فیلتر ها توسط کپرسور هوای تعبیه شده در دستگاه انجام می پذیرد که با دمش هوای فشرده به فیلتر ها، گرد و غبار آن ها را جدا می نماید. سیستم نظافت فیلتر در مکنده ها موجب افزایش طول عمر فیلتر ها، حفظ عملکرد بهینه دستگاه و مکش موثر تر می گردد.

گالری تصاویر

مکنده فولاد مکنده فولاد مکنده فولاد مکنده فولاد مکنده فولاد مکنده فولاد مکنده فولاد مکنده فولاد مکنده فولاد مکنده فولاد

درخواست اطلاعات بیشتر