کاربرد ابزار نظافت دستی

نظافت در اماکن مذهبی مانند حرم امامان، امامزاده ها، مساجد، حسینیه ها و دیگر اماکن مذهبی همواره از چالش برانگیز ترین مسائل در مدیریت اماکن مذهبی می باشد. یکی از روش های کاربردی در نظافت سطوح اماکن مذهبی استفاده از دستگاه ها و تجهیزات تخصصی نظافت صنعتی می باشد،‌ اما در برخی نقاطی از سطوح که دسترسی دشوار دارند نمی توان از دستگاه هایی مانند اسکرابر، سوییپر، واترجت صنعتی، جاروبرقی و... استفاده کرد. به همین دلیل می بایست از روش سنتی نظافت دستی بهره جست. اما چگونه می توان ابزار نظافت مناسب و با کیفیت برای شستشو و پاکیزه سازی سطوح را انتخاب و تهیه نمود؟ در ادامه تجهیزات نظافت دستی کاربردی برای اماکن مذهبی تشریح شده است.


جارو دسته بلند


به منظور نظافت و جاروب سطوح هموار کف در بخش هایی که بسیار باریک هستند و امکان عبور و تردد دستگاه های نظافتی مانند سوییپر وجود ندارد، می توان با جاروهایی تخصصی و دسته بلند به سادگی بخش های دور از دسترس در اماکن مذهبی را نظافت نمود. بهترین نوع جارو دسته بلند، جارویی است که دسته های چوبی داشته باشد و از الیاف پلی پروپیلن تشکیل شده باشد تا همه آلودگی های ریز و درشت را جاروب نماید.


انبر جمع آوری

از انبر های دسته بلند جمع آوری می توان به دو منظور در اماکن مذهبی استفاده کرد: 1- جمع آوری زباله های کوچک موجود بر روی سطح زمین در داخل و بیرون فضاهای مذهبی و 2- برای جابجایی وسیله ها در بخش هایی که دور از دسترس هستند. اهمیت کیفیت تولیدی این انبر ها بسیار زیاد می باشد و در صورتی که این نوع از ابزار نظافت کیفیت مناسبی نداشته باشد، به سادگی با برداشتن سبک ترین وسیله یا زباله آسیب می بیند.


ترولی جمع آوری و حمل زباله

یکی از کاربردی ترین تجهیزات نظافتی در اماکن مذهبی، سطل زباله می باشد که نیاز است به تعداد زیاد در بخش های متفاوت حرم ها، امامزاده ها، مساجد و... قرار داده شود. اما نوعی از سطل زباله وجود دارد که به صورت ترولی بوده و قابلیت حمل و جابجایی دارد. استفاده از این نوع ترولی حمل و جمع آوری زباله موجب صرفه جویی در زمان جمع آوری زباله خواهد شد.


تی V شکل 

برای پوشش دهی سطح وسیعی که قابلیت نظافت صنعتی (به دلیل محدودیت فضا یا بودجه کم) ندارد، می توان از تی های V شکل استفاده کرد. این تی ها علاوه بر شستشوی کامل سطوح وسیع در کوتاه ترین زمان، به دلیل اهرمی بودن و جمع شدن انبری به داخل، امکان جمع آوری زباله های درشت و آماده سازی آن ها برای جمع آوری توسط خاک انداز را نیز فراهم می کنند.


خاک انداز درپوش دار

تی و خاک انداز از رایج ترین مدل های ابزار نظافت دستی در همه اماکن می باشد. اما برای نظافت و جمع آوری زباله ها در اماکن مذهبی بهتر است طراحی خاک انداز به نوعی باشد که از پخش مجدد آلودگی در محیط جلوگیری کند. با استفاده از خاک انداز های با کیفیت درپوش دار می توان درمدت کوتاهی همه سطوح را از زباله ها عاری کرد. درپوش این وسیله از ریختن زباله بر روی زمین و پخش آلودگی جلوگیری می کند.


ابزار نظافت و گردگیری دستی

تجهیزات نظافت دستی در رده های متفاوتی طراحی و ارائه شده اند که هر کدام از آن ها برای کاربردی خاص مناسب می باشند. به اختصار چند نوع ابزار نظافت دستی و کاربرد آن ها ذکر می شود: سطل زباله های دیواری که می توان در بخش های متفاوت اماکن مذهبی برای جمع آوری زباله نصب نمود، علائم مراقبت که در حین شستشوی سطوح می توان به منظور اطلاع دادن از رطوبت سطح استفاده کرد، دستمال های نظافتی و گردگیری و....


درخواست اطلاعات بیشتر