کاربرد جاروبرقی صنعتی در جوشکاری و فلز کاری

جوشکاری و فلز کاری از مهم ترین و پرکاربردترین فرآیندهای صنعتی است که به منظور اتصال دو ماده به یکدیگر، با حفظ ماهیت آن ها، انجام می گیرد. این عملیات در صنایع مختلف هم چون خودروسازی، صنایع مهندسی و ... کاربرد دارد. جوشکاری با تولید ضایعات و آلاینده هایی مانند گرد و غبار، دود و گاز همراه است که ایمنی محیط کار و سلامتی افراد حاضر در محیط را به خطر انداخته و احتمال بروز جرقه و آتش سوزی را افزایش می دهد. جاروهای متداول برای حذف ذرات و غبارات جوشکاری نه به اندازه کافی قدرت دارند و نه کارآمد هستند و علاوه بر این که فاقد فشار کافی برای مکش دوده و گرد و غبار را ندارند از جنبه انفجاری برای محیط های صنعتی پر خطر، غیر ایمن می باشند. در این شرایط برای جمع آوری آلاینده های ناشی از جوشکاری و فلزکاری و حذف خطرات آن، باید دستگاه های مکنده صنعتی مناسب به کار گرفته شود.

ضرورت کنترل گرد و غبار جوشکاری و فلزکاری

جوش و برش فلزات ذرات و گرد و غبار را در هوا آزاد می کند که تهدید جدی برای سلامتی کارکنان بوده و اگر برای مدت زمان طولانی در معرض این مواد قرار بگیرند، بسیار زیان آور و خطرناک خواهد بود و عواقب جدی از جمله بیماری های شدید ریوی را به دنبال دارد. به همین منظور کنترل دوده، غبار، جرقه ها و ... یک امر ضروری تلقی می شود. در برخی محیط ها سیستم های تهویه و فیلتراسیونی وجود دارد که کارایی لازم برای جذب و حذف آلودگی را ندارند که نه تنها عملکرد ضعیف و غیر قبولی ارائه می دهند و مشکلی را حل نمی کنند بلکه بسیار گران قیمت نیز هستند. با استفاده از دستگاه های جاروبرقی صنعتی یا مکنده صنعتی به چند روش آلاینده های قابل جمع آوری هستند:

جاروبرقی نیمه صنعتی کوچک

جاروبرقی نیمه صنعتی با ساختار جمع و جور با هدف از بین بردن سریع و آسان دود جوشکاری از منبع طراحی شده است. این مکنده به سیستم اتوماتیک روشن / خاموش تجهیز گردیده که باعث استفاده مؤثر و آسان روزانه می شود؛ به این معنا که وقتی با شروع جوشکاری جارو برقی به طور خودکار روشن شده و با تمام شدن جوشکاری پس از چند ثانیه به کار خود پایان می دهد. ویژگی های منحصر به فرد این جاروی کوچک نیمه صنعتی عبارت است از:

امکان مکش آلودگی از منبع تولید (بهترین روش برای جذب ذرات)، کاهش غلظت آلاینده و رساندن آن به حد مجاز

سهولت کاربری و کارایی بالا در مکش دود حاصل از جوش

دارای کمترین سطح صدا

صرفه جویی در انرژی توسط سیستم شروع و توقف اتوماتیک

بدنه تمام فولادی با مقاومت بالا  

جا به جایی آسان به دلیل داشتن ابعاد کوچک و چرخ های روان با ترمز یکپارچه

مجهز به شبکه محافظ فیلتر قبل از فیلتر اولیه

کاربرد جاروبرقی صنعتی در جوشکاری

اگر در هنگام جوشکاری و برش فلزات ذرات بزرگ تری مانند خاکستر به جا مانده و قطعات فلزی تولید شود، برای جمع آوری این آلودگی ها و ضایعات دستگاه های جاروبرقی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و از طرف دیگر برای نظافت های عمومی نیز قابل استفاده هستند. این رده از مکنده ها از سیستم فیلتراسیون قدرتمندی برخوردار می باشند. برخی از انواع جاروهای صنعتی دائم کار به سیستم سایکلون تجهیز گردیده اند که باعث می شود ذرات ریز از هوا جدا شوند به درون مخزن انتقال یابند. به این ترتیب کارایی و طول عمر فیلتر افزایش می یابد.

مکنده ضد انفجار برای جوشکاری

عملیات جوشکاری علاوه بر این که با تولید گاز و دود همراه هست، جرقه هایی نیز به وجود می آورد که در تماس با گازها تهدیدی جدی برای وقوع انفجارهای ناگهانی خواهد بود. دستگاه های مکنده ضد انفجار هواکار اولین خط دفاعی برای ایمن نگه داشتن کارکنان از خطرات این چنین است. این مکنده ها به گونه ای ساخته شده اند که موتور الکتریکی ندارند، مجهز به فیلتر آنتی استاتیک هستند و با اتصال تمامی اجزا به یکدیگر و در نهایت اتصال به زمین، در زمان مکش و جمع آوری مواد و ذرات از بروز جرقه و آتش سوزی جلوگیری به عمل می آورد.

مکنده صنعتی با مخزن رابط مخصوص مواد گرم

مخزن رابط مخزنی است که به مکنده یا جاروبرقی صنعتی متصل می شود و مواد در هنگام مکش ابتدا به این مخزن راه انتقال پیدا می کنند. این مخازن برای جدا سازی مواد ریز و درشت از یکدیگر، جمع آوری حجم بالایی از مواد، جمع آوری مواد داغ مانند ضایعات ناشی از جوشکاری و یا جمع آوری مواد حساس به ضربه کاربرد دارند. مخزن رابط مخصوص مواد گرم در صنایع جوشکاری و برش فلزات کاربرد ویژه ای دارد و برای جمع آوری فلزات رسانا با حرارت بالا بهترین شیوه به شمار می آید. مخزن مخصوص مواد گرم دارای مقداری آب بوده و جرقه و خاکستر جوش کاری که درجه حرارت و شتاب بالایی دارند، جذب آب شده و سایر ذرات معلق به مخزن جارو برقی صنعتی منتقل می شوند.

فیلتر هپا

یکی از مهم ترین موارد مربوط به خطرات بهداشتی ایجاد شده در طول فرآیند جوشکاری، این است که ماده ای از مشقات کروم به کار می رود. این ماده یکی از فرآورده های جانبی خطرناکی می باشد که در فولاد ضد زنگ و آلیاژهای کروم یافت می شود و از جنبه های مختلف سلامت افراد را تحت تأثیر قرار می دهد. به منظور جلوگیری از مضرات آن برای کارکنان جاروبرقی صنعتی به همراه فیلتر هپا (فیلتر ایمنی) مورد استفاده قرار می گیرد که قادر خواهد بود ذراتی به کوچکی 0.3 میکرون را در خود نگه دارد و از بازگشت دوباره آن ها به محیط جلوگیری نماید.

گالری تصاویر

مکنده جوشکاری

درخواست اطلاعات بیشتر