جمع آوری مواد و غبارات پودری

در صنایع سیمان در جریان تولیدات و فرآیند های صنعتی، آلودگی های گوناگونی ایجاد می شود. برخی از این آلودگی ها شامل موادی پر خطر، سمی و یا سرطان زا می باشند که در صورت باقی ماندن در محیط می توانند موجب بروز مخاطراتی برای کارکنان و دیگر حاضرین در محیط شوند. این آلودگی ها گاهی بسیار ریز بوده و نمی توان به سادگی آن ها را نظافت نمود. موادی که به صورت آلودگی بر سطوح کف کارخانجات صنایع سیمان نشست می کند می بایست به سرعت نظافت شوند تا از پراکنده شدن مجدد این مواد پودری خطرناک جلوگیری شود. به همین دلیل می بایست از تجهیزات پیشرفته و تخصصی برای جمع آوری و جاروب غبارات خطر زا استفاده نمود. دستگاه های نظافت صنعتی بسیار کاربردی و قدرتمند می باشند، اما مناسب ترین دستگاه برای جاروب غبارات سمی موجود در کارخانه سیمان، سوییپر صنعتی می باشد. در ادامه مشکلاتی که این مواد پودری ایجاد می کند و روش های نظافت آن را بررسی خواهیم کرد.

چرا باید این مواد پودری و غبارات را نظافت نمود؟

آلودگی های موجود در صنایع سیمان به دو دسته تقسیم می شوند: آلاینده های درشت و غبارات پودری. زباله های بزرگ به سادگی و با در اختیار داشتن تجهیزات نظافتی قابل جمع آوری هستند. اما برخی از آلودگی ها بسیار هستند و به صورت غبار و پودری بر روی سطوح زمین نشست می کنند. این آلودگی های سمی از طریق تنفس جذب بدن و ریه ها می شوند و قادرند موجب بروز مخاطرات جدی برای افراد شوند. این مواد در بدن افراد دفع نشده و ماندگاری آن ها در ریه ها و دیگر ارگان ها آسیب ایجاد می کند. از این رو می بایست سطح آلودگی های قابل نفوذ و ریز و همچنین غبارات موجود در هوا که بر روی سطوح می نشینند را کاهش داد تا به همین ترتیب سطح بهداشت محیط افزایش یابد.

کاربرد سوییپر صنعتی در صنایع سیمان

دستگاه سویپر صنعتی، وسیله ای کاربردی برای جاروب محوطه ای در کارخانجات مرتبط با صنایع سیمان می باشد. مکانیزم سوییپر صنعتی به این صورت است که توسط دو برس دیسکی که در جلوی دستگاه وجود دارد، زباله ها به وسط و زیر دستگاه هدایت می شوند. سپس سویپر با عبور از روی این زباله ها، آن ها را توسط یک برس رولی و سیستم مکش قدرتمند به داخل مخزن جاروب می کند. فیلتر های قدرتمند این دستگاه از بازگشت مجدد ریز ترین ذرات به هوا جلوگیری می کنند.

آیا سوییپر گرد و خاک بلند می کند؟

در نگاه اول، دستگاه سویپر صنعتی به دلیل چرخش قدرتمند برس های دیسکی در قسمت جلوی دستگاه، ممکن است موجب پراکنده شدن ذرات پر خطر در هوا گردد. اما با دقت در ساختار سوییپر می توان دریافت که به منظور حل این مشکل نیز سیستم مکش در هنگام جمع آوری آلودگی ها بسیار قدرتمند عمل کرده و از پراکنده شدن این غبارات ریز سمی و سرطان زا جلوگیری می شود. تخلیه مخزن به سادگی انجام شده و خطر آلودگی اپراتور به این مواد سمی وجود نخواهد داشت.

سوییپر اسکرابر، کاربردی ترین دستگاه برای جمع آوری آلودگی های پودری

از بهترین روش ها برای جاروب سطوح در کارخانجات مرتبط با صنایع سیمان، بهره گیری از دستگاه سوییپر اسکرابر می باشد. این دستگاه به طور همزمان همه آلودگی ها را از سطوح جمع آوری و جاروب کرده و به شستشوی سطوح آلوده به مواد پودری سمی می پردازد. اضافه شدن فرآیند شستشو به فرآیند نظافت خشک، موجب آب پاشی بر روی سطح و جلوگیری از بلند شدن گرد و خاک می شود. به همین ترتیب امنیت در فرآیند نظافت بالا می رود. همچنین دیگر نیاز نیست پس از نظافت به طور جداگانه به شستشو پرداخت و در پایان سطحی عاری از هر نوع آلودگی پودری و مضر ارائه خواهد شد.

درخواست اطلاعات بیشتر