کاربرد مکنده مرکزی در صنایع سیمان

در یک کارخانه سیمان با مساحت متوسط تخمین زده می شود که به طور میانگین روزانه2500 تن محصول تولید شود. در این میان چیزی در حدود 10 متر مکعب از این مواد به طور پیوسته در مراحل مختلف تولید به هدر می رود؛ به عنوان مثال در زمان حرکت سیمان بر روی نوار نقاله، انتقال با بالابر (elevator)، انجام عملیات فیلتراسیون و آسیاب کردن سیمان به اطراف ریزش کرده و از چرخه تولید خارج می شود. اگر در به موقع برای جمع آوری و بازگرداندن مواد اقدام نشود، این ذرات به آلودگی تبدیل شده و دیگر قابل استفاده نیستند. در صنایع سیمان دو موضوع مهم مطرح می گردد که یکی جمع آوری مواد اتلاف شده و دیگری بازگرداندن آن ها به چرخه تولید است. به همین منظور به کارگیری روش های مناسب و کارآمد که بتواند ذرات را با کیفیت مطلوب و سرعت بالا جمع آوری کند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

کاربرد مکنده مرکزی در صنایع سیمان

مکنده مرکزی که هم به صورت ثابت و هم به صورت قابل حمل در صنایع سیمان به کار می رود، یکی از مناسب ترین و اثربخش ترین روش هایی است که برای جمع آوری سیمان از محیط و بازیابی آن مورد استفاده قرار می گیرد. با بهره مندی از مکنده مرکزی هر دو عملیات مکش مواد و تزریق دوباره آن به خط تولید به صورت هم زمان و با بالاترین سطح کیفیت انجام می گیرد. با استفاده از مکنده مرکزی سالیانه هزاران تن مواد قابل بازیابی جمع آوری می گردد و موجب ذخیره مقدار عظیمی از سرمایه خواهد شد. از طرف دیگر بهره مندی از مکنده صنعتی مرکزی نیاز به متوقف سازی فرآیند تولید را از میان بر می دارد زیرا جهت جمع آوری مواد و نظافت محیط در کارخانه های سیمان با استفاده از روش های قدیمی لازم است سالانه تا چندین مرتبه چرخه تولید متوقف گردد تا عملیات نظافت صورت پذیرد که این امر خود موجب هدر رفتن سرمایه گران بهایی هم چون وقت شده و خسارت های اقتصادی فراوانی به بار می آورد. این در حالی است که مکنده مرکزی هم زمان با تولید، سیمان را از نقاط مختلف محیط جمع آوری کرده و به سیکل تولید محصولات باز می گرداند و دیگر نیازی به توقف خط تولید نخواهد بود.

مزایای مکنده مرکزی

دستگاه مکنده مرکزی در کارخانه سیمان به طور پیوسته مواد را مکش می کند و از همین رو از گرفتگی نوار نقاله ها، بالابرها و دیگر تجهیزات جلوگیری به عمل می آورد و مانع از آسیب رسیدن به تجهیزات و قطعات می گردد. برای بر طرف نمودن انسداد نوار نقاله ها و دیگر قطعات می بایست دستگاه ها خاموش و چرخه تولید متوقف شود که نتیجه آن صرف وقت و انرژی زیاد بوده و با هر بار متوقف کردن تولید برای نظافت و تعمیر تأسیسات هزینه های گزاف تحمیل می شود.

انواع دستگاه های مکنده مرکزی مورد استفاده در صنایع سیمان خطوط تولید را تمیز نگه می دارد و یک خط تولید تمیز مانع از بروز صدمات به تأسیسات صنعتی می شود. نبود ذرات آلودگی در تجهیزات پدیده سایش به میزان قابل توجهی کاهش یافته و طول عمر تجهیزات افزایش می یابد، علاوه بر این هزینه های ناشی از تعمیرات و سرویس های متداول در یک کارخانه سیمان کاهش چشمگیری می یابد.

از دیگر مزیت های مکنده مرکزی می توان به حفاظت از ایمنی محیط اشاره نمود. این دستگاه محیط کاری را تمیز نگه داشته و خطرات تصادفات و عوامل بیماری زایی را که سلامت کارکنان را با خطر مواجه می کند، از میان بر می دارد.

نحوه عملکرد مکنده مرکزی

مکنده مرکزی صنایع سیمان به همراه یک مخزن رابط سایکلون دار مورد استفاده قرار می گیرد؛ بدین صورت که مکنده با انجام لوله کشی در محل های مورد نظر مواد را از نقاط گوناگون محیط با قدرت و سرعت فوق العاده مکش کرده و آن ها را به درون مخزن رابط می فرستد. با باز شدن دریچه مخزن رابط سایکلون دار مواد به تدریج وارد بالابر محصول (elevator) می شود که در نتیجه آن ذرات دوباره به اطراف ریزش نکرده و توسط این بالابر مستقیماً به چرخه تولید باز می گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گالری تصاویر

مکنده مرکزی صنایع سیمان مکنده مرکزی صنایع سیمان مکنده مرکزی صنایع سیمان مکنده مرکزی صنایع سیمان مکنده مرکزی صنایع سیمان مکنده مرکزی صنایع سیمان مکنده مرکزی صنایع سیمان مکنده مرکزی صنایع سیمان

درخواست اطلاعات بیشتر