مکنده ضدانفجار کارخانه نفت و گاز و پتروشیمی

در تمامی مراحل تولید و فراوری نفت و گاز و مشتقات وابسته مقدار زیادی ماده شیمیایی، سمی و خطرناک تولید می شوند اما این مواد با سایر آلاینده های تولید شده در محیط های صنعتی تفاوتی عمده دارند و آن احتمال و امکان اشتعال آنها است. در اینجا نیز می توان به کمک تجهیزات نظافت صنعتی بهره برده و جمع آوری این مواد را با بالاترین  ایمنی به انجام رسانید. مکنده صنعتی ضدانفجار نفت و گاز و پتروشیمی یک دستگاه نظافتی کاملا تخصصی با ساختاری ویژه است که حذف انواع آلودگی و غبارات قابل اشتعال را به سادگی انجام می دهد.

گاز و غبار چطور منفجر می شوند؟

شرایط لازم برای انفجار یا حریق عبارتند از: حضور ماده قابل اشتعال، اکسیژن و منبع احتراق. اگر مقدار کافی از ماده قابل اشتعال( غبار یا گاز) در فضا  وجود داشته باشد این مواد تعیین کننده احتمال انفجار هستند. خصوصا در مورد غبار، ذره ای که در هوا منتشر می شود عامل اولیه انفجار است.  در یک کارخانه نفت و گاز و پتروشیمی، گوگرد، بخارات سمی و شیمیایی، فیبرو نفت و سایر ذرات خطرناک به صورت مداوم در محیط پراکنده هستند. در محیط کارخانه ها همیشه هوا و در نتیجه اکسیژن موجود است. همچنین توده های غبارو گازهایی با احتمال احتراق یا بخار نیز ممکن است موجود باشند. اما در هنگام استفاده از مکنده صنعتی ضدانفجار در کارخانه نفت و گاز و پتروشیمی عامل سوم یعنی احتمال جرقه زدن و منبع احتراق از میان برداشته می شود. این جاروبرقی ها به گونه ای طراحی شده اند که بدون ایجاد جرقه، جاروزنی را کاملا ایمن کنند.

جاروی ضدانفجار نفت و گاز و پتروشیمی

به طور مکنده ضدانفجار صنایع نفت و پتروشیمی به دو صورت هواکار و برقی قابل ارائه می باشد. ساختار یک جاروبرقی صنعتی ضدانفجار به گونه ای است که احتمال هرگونه جرقه و ایجاد بار الکتریکی را در مراحل مختلف جمع آوری الودگی ها از میان برمی دارد. بدنه ای از جنس استیل ضدزنگ و فیلتر آنتی استاتیک پرقدرت و اتصال تمامی اجزا با یکدیگر و در نهایت با زمین موجب می گردد این دستگاه نظافت صنعتی در ایمنی تمامی آلودگی ها جمع آوری شده و مجددا به محیط بازنگردند. در یک مکنده هواکار نیز بدون نیاز به موتور و کمپرسور و با تجهیز به یک پمپ ونتوری عملیات مکش و جمع آوری آلودگی ها صورت می گیرد.

- گواهی ATEX  جاروبرقی صنعتی

ATEX یک نام اختصاری یا مخفف به معنی محیط های قابل انفجار است. مجموعه دستورالعمل ها و استانداردهای ATEX  مرجع EEC برای محافظت در مقابل خطر انفجار در حضور گازهای قابل اشتعال و یا غبار است. ممکن است در فضای انفجاری، گازهای قابل اشتعال، مه یا بخار، یا گرد و غبار قابل احتراق وجود داشته باشد. اگر حجم کافی از این مواد در محیط وجود داشته باشد و با هوا ترکیب شوند، منبع احتراق می تواند باعث اشتعال شود. از این رو شرکت های مختلفی اقدام به تولید دستگاه های جاروبرقی صنعتی تخصصی نموده اند که در ایمنی کاملا این مواد را جمع آوری می نماید. جاروبرقی ضد انفجار نفت و گاز و پتروشیمی یک دستگاه نظافتی ضروری به منظور جمع آوری ضایعات قابل احتراق است که دارای گواهی ATEX می باشد. این ابزار مورد استفاده شرکتهایی است که با خطرات مذکور سر و کار دارند. 

- معمول ترین شرایط استفاده از جاروبرقی ضد انفجار

به طور کل نه فقط در کارخانه نفت و گاز بلکه در بسیاری دیگر از محیط ها لازم است تا از مکنده ضدافجار به عنوان یک تجهیز نظافت صنعتی استفاده نمود در این مکان ها دستورالعمل های ATEX به طور کامل به تقسیم بندی محیط کار و دستگاه های لازم برای نظافت اشاره کرده اصست. امکان حضور غبارات و ذرات قابل احتراق در کارخانه ها و مراکز مرتبط با موارد زیر بیشتر به چشم می خورد:

- صنایع غذایی

- غذای حیوان

-  دارویی و داروهای گیاهی

-  شوینده ها، شستشو با حلال ها

-  نجاری

-  پلاستیک

- رنگ، تولید رنگ

- مواد شیمیایی

- تولید نیرو و بازیافت، توزیع سوخت

درخواست اطلاعات بیشتر