مکنده صنعتی ضد انفجار

در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایمنی یکی از مهم ترین موضوعاتی است که مورد بحث قرار می گیرد. در پالایشگاه های نفت و گاز و کارخانه های پتروشیمی شناسایی مواد مختلف، تمامی خطرهای ناشی از آن ها و همین طور راه کارهای مقابله با نشت این مواد در درجه اول اهمیت قرار دارد. حذف آلاینده ها و ضایعات نفتی و جمع آوری مواد خطرناک از محیط علاوه بر این که امنیت محیط کاری را برای کارکنان حفظ می نماید، از توقف خط تولید و بروز زیان های اقتصادی جلوگیری می کند. برای صنایع نفت و گاز و پتروشیمی اقسام آیین نامه ها و استاندارهای به خصوصی گردآوری شده است که به لحاظ ایمنی لزوم به رعایت آن ها وجود دارد.


رعایت مقررات اختصاصی وضع شده یکی از جنبه های امنیتی در این صنایع می باشد و در کنار آن حذف آلاینده ها و جمع آوری مواد جامد و سیال فرآیندی ضروری به شمار می آید. در پالایشگاه ها و کارخانه های پتروشیمی انواع مختلفی از مواد اشتعال زا وجود دارد که امکان انتشار و نشت آن ها در محیط وجود داشته و جهت انباشت و یا انتقال باید جمع آوری گردند. بنابراین جمع آوری مواد اشتعال زا مانند نفت، بخار، گوگرد، فیبر، و دیگر مواد و ذرات قابل احتراق به یکی از چالش های این صنایع تبدیل گردیده است. به همین منظور دستگاه هایی تحت عنوان مکنده ضد انفجار طراحی و ساخته شده اند که علاوه بر دارا بودن قابلیت کار در محیط های خطرناک از توانایی مکش مواد اشتعال زا بدون خطر بروز حادثه برخوردار هستند.


ویژگی های مکنده ضد انفجار

دستگاه های مکنده و جاروبرقی صنعتی ضد انفجار به منظور جمع آوری و حذف جامدات و مایعات از سطوح مختلف طراحی شده اند بدون آن گه آغاز کننده یک انفجار یا آتش سوزی باشند. این تجهیزات به همراه فیلتر آنتی استاتیک ارائه می گردند و بدنه آن از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده اند که در هنگام تماس با یک ماده امکان تولید الکتریسیته ساکن را از میان بر می دارند. ساختار مکنده های ضد انفجار به گونه ای است که تمامی اجزا به یکدیگر اتصال داشته و در نهایت به زمین وصل می شوند که به این ترتیب تخلیه بارهای الکتریکی به سمت زمین صورت می گیرد. مکنده ها و جاروهای ضد انفجار همگی دارای گواهی نامه ATEX اروپایی هستند و تا زمانی که از این گواهی نامه برخوردار نباشند به عنوان ابزارهای ضد انفجار در نظر گرفته نخواند شد.


مکنده صنعتی هواکار ضد انفجار

دستگاه های مکنده ضد انفجار هواکار با دارا بودن گواهی نامه ATEX به منظور استفاده در محیط هایی که در خصوص ابزارهای الکتریکی محدودیت دارند، طراحی و ساخته شده اند. این مکنده ها مجهز به پمپ ونتوری هستند و بدون نیاز به موتور الکتریکی و با استفاده از کمپرسور هوا عمل می کنند. در محیط هایی که با مواد قابل احتراق و انفجار سر و کار دارند، با توجه به نوع مواد Zone های مختلفی تعریف می گردد و مکنده های ضد انفجار نیز بر این اساس طبقه بندی می گردند. مکنده Zone22 برای نظافت عمومی محیط های دارای مواد جامد اشتعال زا، Zone21 جهت جمع آوری مواد جامد اشتعال زا، Zone2 برای نظافت محیط های حاوی مواد مایع اشتعال زا و در نهایت Zone1 به منظور جمع آوری مایعات قابل اشتعال طراحی و تولید شده اند. در صنایع نفت و گاز پتروشیمی همواره انواع مختلفی از انواع مواد جامد و مایع انفجاری وجود دارد که با در نظر گرفتن Zone برای جمع آوری هر یک از آن ها مکنده های مناسب انتخاب می گردد. با استفاده از دستگاه های مکنده ضد انفجار بسیاری از جامدات و سیالات موجود در پالایشگاه ها و کارخانه های پتروشیمی با حفظ امنیت محیط کاری جمع آوری می شوند.


جاروبرقی صنعتی ضد انفجار

 رده دیگری از دستگاه های مکنده ضد انفجار جاروبرقی صنعتی ضد انفجار می باشد به صورتی که موتور الکتریکی آن صد در صد دارای عایق بندی بوده و جرقه های به وجود آمده با محیط بیرون در تماس نخواهند بود. جارو برقی ضد انفجار نیز  به مخزنی از جنس استیل ضد زنگ و فیلتر آنتی استاتیک مجهز گردیده است.

درخواست اطلاعات بیشتر