لجن کش در صنایع نفت و گاز

در برخی از صنایع به دلیل وجود پسماند و لجن ها، مواد موجود در سطح های مختلف رسوب می کند و در مدت زمانی طولانی ممکن است باعث محدودیت در تولید و ارائه خدمات گردند. در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و سیمان و .... به دلیل وجود مخازن بزرگ صنعتی این امکان وجود دارد که در بخش هایی، مواد و رسوب انباشته شود که یا باید برای استفاده به بخشی دیگر منتقل گردند و یا جزء ضایعات بوده و باید از محیط دور شوند. لذا جمع آوری و مکش این مواد به روش معمول و سنتی بسیار سخت بوده و امکان پذیر نمی باشد. مکش مواد و لایروبی لجن به وسیله مکنده های معمولی امکانپذیر نخواهد بود و یا در صورت بکارگیری، مکنده دوام و کارایی چندانی نخواهد داشت. اما امروزه مکنده های جدید و پیشرفته ای برای انجام این اعمال ساخته شده اند که دارای کارایی بسیار بالایی هستند و در ادامه توضیح داده خواهند شد.


استفاده از مکنده صنعتی برای مکش و انتقال مواد در صنایع بزرگ

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تولید دستگاه های مکنده قوی، تاسیسات و تجهیزات پیشرفته وظیفه مکش و انتقال مواد را به عهده دارند که این عمل را به بهترین نحو انجام می دهند. لجن کش ها دارای مدل، قدرت مکش و ظرفیت مخزن متفاوتی هستند که نسبت به نیاز صنایع کارایی مورد انتظار، دستگاه لجن کش صنعتی ارائه می گردد. لجن کش ها قابلیت مکش انواع مواد مایع و جامد را دارا می باشند. دستگاه های لجن کش قابلیت مکش انواع مواد مانند فاضلاب، پسماند، آب های گل آلود، مواد روغنی و چرب، رسوب و جرم های ته نشین شده و ... را از فواصل دور امکان پذیر می نمایند. از بیشترین کاربرد های مکنده های بزرگ لجن کش استفاده در صنایع می باشد و به دلیل وجود مواد گوناگون در صنعت جهت انتقال، جابجایی و یا جمع آوری این مواد می بایست از دستگاه های مکنده صنعتی یا وکیوم لودر استفاده نمود.


انواع مکنده برای لجن کشی

مکنده برای جمع آوری لجن می تواند به صورت پرتابل یا متحرک، مرکزی و یا کامیونی باشد که با توجه به شرایط یک مورد از این ها قابل استفاده است. دستگاه مکنده پرتابل برای امور نظافتی صنعتی و نیمه سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. ابعاد مناسب این دستگاه به همراه پمپ و موتور قدرتمند موجب بالا رفتن کارایی دستگاه شده و آن را به یک دستگاه پرکاربرد تبدیل نموده است. مکنده صنعتی پرتابل قابل حمل بوده و توانایی مکش توده ضایعات جامد و مایع را دارد. این دستگاه ها قابلیت تبدیل شدن به یک مکنده مرکزی قدرتمند را نیز دارند و این عمل در مدت زمان کوتاه و با سرعت بالا صورت می پذیرد.  مکنده مرکزی نوعی مکنده بزرگ است که دارای یک لوله کشی ثابت در واحد صنعتی بوده و می تواند در بخش های مختلف مخصوصا برای اموری که لازم به مکنده دائم کار دارند، استفاده گردد. از این مکنده ها برای جمع آوری انواع مواد خشک مانند تراشه های چوب، تراشه های فلز، ضایعات صنعتی، انواع پودر ها و حتی ذرات قابل احتراق استفاده می گردد. از این دستگاه ها برای جمع آوری آلودگی های مایع، روغنی و لجن نیز استفاده می گردد. مکنده کامیونی نیز نوعی مکنده است که بسیار بزرگ بوده و به همراه مخزن رابط بر روی یک کامیون نصب می گردد. برخی از این نوع مکنده ها دارای موتور دیزل هستند و برخی نیز می توانند از موتور کامیون استفاده نمایند. از مکنده کامیونی به علت داشتن شیلنگ مکش مواد و سهولت مکش اجسام خشک و مرطوب، برای پروژه های سنگین شهرداری در جاده ها و راه ها استفاده می گردد. مکنده کامیونی با توجه به قابلیت تحرک و جابجایی، انعطاف پذیری خوبی از خود نشان می دهد که باعث بالا رفتن کارایی آن شده است.

درخواست اطلاعات بیشتر