نظافت صنعتی کارخانه نساجی

کارخانه نساجی، بافندگی و ریسندگی دارای انواع مختلفی آلودگی نظیر پرز و نخ، ضایعات الیاف، مواد خشک و پودری و... هستند. در صورتی که این آلودگی ها در زمان مناسب و به شیوه ای صحیح از میان برداشته نشوند علاوه بر کاهش کیفیت محصولات تولیدی، تجهیزات و دستگاه ها آسیب دیده و سلامت و ایمنی کارکنان با خطرات جدی روبه رو می شود. نظافت صنعتی کارخانه نساجی شامل به کارگیری دستگاه ها و تجهیزات تخصصی و مکانیزه به منظور از میان برداشتن آلودگی ها است. دستگاه های نظافت صنعتی نظیر دستگاه کفشوی، مکنده، سوییپر صنعتی و... که هرکدام به منظور از میان برداشتن نوع خاصی از آلودگی در محیط طراحی شده و به کار گرفته می شوند.

دستگاه های نظافت صنعتی و نظافت کارخانه نساجی

نظافت مجتمع ها و کارخانه نساجی، خط تولید و انبار، بخش های داخلی، محوطه بیرونی و... به صورت پیوسته و براساس اصول بهداشتی مشخصی صورت می گیرد. شستشوی صنعتی بخش های مختلف، مکش ذرات آلاینده، شستشوی تجهیزات، جمع آوری آلودگی ها از محوطه و موارد بسیار دیگر امروزه با کمک دستگاه های نظاقت صنعتی انجام می شود. در ادامه به بررسی برخی از  این دستگاه ها می پردازیم.

- شستشوی سطوح کف کارخانه نساجی با دستگاه زمین شوی صنعتی

با توجه به وسعت بالای کارخانه ها و کارگاه های نساجی، نظافت به شیوه سنتی عملا غیر ممکن است. به این منظور شستشوی زمین در این محیط ها از دستگاه کفشوی کارخانه نساجی استفاده می شود. این دستگاه در انواع مختلف دستی و سرنشین دار طراحی شده که انواع سرنشین دار همگی مجهز به باتری و اسکرابر های دستی در دو نوع باتری دار و برقی طراحی می شوند. در محیط های با وسعت و دسترسی محدود، بخش های دارای موانع، قفسه ها، دستگاه ها،  تجهیزات و.... از اسکرابر دستی و برای محیط های با وسعت بالا عموما از دستگاه اسکرابر خودرویی استفاده می شود تا با سرعت بالا بتوان کیفیتی مناسب ارائه داد. امکان خشک کردن سطوح همزمان با شستشو، انچام شستشوی صنعتی هربار با آب کاملا تمیز، امکان تخلیه آسان مخزن آب کثیف، افزایش سرعت شستشو، کاهش هزینه های پرداخت، صرفه جویی در مصرف آب و مواد شوینده همگی از مزایای استفاده از دستگاه زمین شوی صنعتی کارخانه نساجی است.

- مکنده کارخانه نساجی

یکی از مهم ترین بخش ها در نظافت صنعتی کارخانه نساجی مکش گرد و غبار و ذرات ریز و درشت تولیدی در بخش های مختلف می باشد. جاروبرقی صنعتی کارخانه نساجی با برخورداری از بدنه مقاوم، تجهیز به پمپ مکش ساید چنل و موتور های توربینی می تواند به صورت پیوسته به نظافت بپردازند. حجم بالای پرز و نخ از یک سو و قابلیت پراکندگی این مواد در محیط از سوی دیگر امر نظافت را با مشکل مواجه می نماید. فیلتر طراحی شده در دستگاه جارو برقی صنعتی از نوع فیلتر طبقه بندی شده از کلاس  L،M Hو بوده که هر کدام از این فیلترها قادر به مکش ذرات با قطر مشخصی هستند. استفاده از فیلترهای تخصصی به منظور نظافت صنعتی کارخانه نساجی از انتشار آلودگی ها و بازگشت آنها به محیط جلوگیری می نماید.

- واترجت صنعتی  کارخانه نساجی

نظافت مکانیزه کارخانه نساجی شامل شستشوی تجهیزات و تاسیسات از آلودگی های مختلف می باشد افزایش طول عمر دستگاه ها و کاهش هزینه های ناشی از تعمیر آنها از جمله مهم ترین دلایل استفاده از دستگاه های تخصصی نظافت مکانیزه در صنعت نساجی است. از جمله مهم ترین کاربرد های دستگاه واترجت صنعتی از میان برداشتن آلودگی های عمیق، جرم و انواع لکه های چرب و روغنی به جای مانده در بخش های مختلف کارخانه نساجی و به ویژه تجهیزات و دستگاه ها در این کارخانه می باشد. افزایش فشار آب ورودی به وسیله پمپ فشار قوی در دستگاه موجب می گردد تا آلودگی های مختلف با سرعت بالا از میان برداشته شود. در کارواش صنعتی آب گرم با استفاده یک گرمکن دمای آب ورودی افزایش یافته و به این ترتیب کارایی دستگاه در حذف لکه های روغنی چندبرابر می گردد

 

درخواست اطلاعات بیشتر